واکنش وزارت ارتباطات به کاهش درآمد اپراتورها


وزیر ارتباطات ۱۸ دی در پاسخ به خبرنگاران درباره اینترنت ماهواره‌ای گفت: قوانین سرزمینی کشور به تمامی اپراتورهای ماهواره از جمله استارلینک ابلاغ شده است و در صورت پذیرش این قوانین، وزارتخانه از آن استقبال خواهد کرد. وزارت ارتباطات پیش از این اعلام کرده بود در صورت پذیرش قوانین ایران، اینترنت ماهواره ای مشکلی نخواهد داشت.

موضوع اینترنت ماهواره ای حدود سه ماه پیش پس از تشدید محدودیت های اینترنت در ایران با درخواست ایلان ماسک برای معافیت از تحریم ها علیه ایران برای استارلینک مطرح شد. ماسک اخیرا در توییتر اعلام کرده است که 100 پایانه استارلینک در ایران فعال شده است.

زارع پور در ادامه صحبت های امروز در خصوص اینترنت ماهواره ای با اشاره به روستاها و شهرهایی که هنوز به اینترنت متصل نیستند، با بیان اینکه در حال حاضر از اینترنت ماهواره ای برای فعال سازی اینترنت در مناطق دور افتاده روستایی استفاده می شود، گفت: طبق قوانین بین المللی، هر اپراتور ماهواره‌ای که می‌خواهد در قلمرو یک کشور فعالیت کند، کشوری که این سرویس را ارائه می‌کند باید قوانین سرزمینی آن کشور را رعایت کند، ما این موضوع را به همه اپراتورهای سیستم ماهواره‌ای از جمله استارلینک ابلاغ کردیم و در صورت قبول این قوانین از آنها استقبال می‌کنیم.»

وی در بخشی دیگر از گفتگوی خبرنگاران با هیئت دولت در واکنش به ماجرای نامه نگاری اپراتورها و ورشکستگی آنها گفت: نامه های اپراتورها در حال بررسی است اما تنها رایتل در مورد ورشکستگی که این اپراتور نیز دارد گفت. بسیاری از مشکلات.

نامه های مدیران ایرانسل، شاتل و مبین نت پس از گذشت حدود یک ماه از محدودیت های شدید اینترنت در کشور نوشته شده و در این نامه ها از زیان چند صد میلیاردی خود خبر داده و وضعیت شرکت های خود را بحرانی و بحرانی می دانند. نیازمند کمک

زارع پور با تایید کاهش ترافیک بین المللی اپراتورها به دلیل محدودیت اینستاگرام و واتس اپ، با بیان اینکه درآمد اپراتورها تنها از ترافیک بین المللی نیست، گفت: آنها خدمات صوتی، ارزش افزوده و همچنین ترافیک داخلی دارند و مجموع آن ها تردد در داخل و خارج از کشور نسبت به قبل افزایش یافته و تولید و مصرف تردد در داخل کشور افزایش یافته است و این هم برای اپراتور درآمد دارد، درست است که تعرفه کمتر و نیم بها است اما برای اپراتور سودآور است.

به گفته وی، با وجود اینکه ترافیک بین المللی کاهش یافته، اما درآمد صدای مردم و گفتگوها افزایش یافته است: به هر حال بررسی می کنیم، ما متولی این حوزه هستیم و نباید اجازه دهیم مشکلی برای اپراتورها ایجاد شود زیرا آنها پیشران اقتصاد دیجیتال کشور هستند و اگر مشکلی پیدا کنند، دیگران نیز مشکل پیدا خواهند کرد.”

وزیر ارتباطات از پیشنهاد به شورای عالی فضای مجازی برای بهبود وضعیت اپراتورها خبر داد. این پیشنهاد قرار است در جلسه بعدی ارائه شود و در آن تسهیلات جدید برای اپراتورها و مدل جدیدی برای اقتصاد در زنجیره اقتصاد دیجیتال مطرح شود.