وارن بافت هوش مصنوعی را با ساخت بمب اتمی مقایسه می کند


وارن بافتمدیرعامل برکشایر هاتاوی و چارلی مانگرقائم مقام این شرکت در جلسه سالانه شرکت متبوع خود به سوالاتی در مورد هوش مصنوعی جواب داد

در نشست سالانه برکشایر هاتاوی، از منگر پرسیده شد که “به نظر وی هوش مصنوعی تاثیر مثبتی بر سهام، بازار و جامعه خواهد داشت؟” منگر وی در پاسخ به این سوال گفت: اگر از کارخانه‌های BYD در چین بازدید کنید، خواهید دید که ربات‌ها با سرعت باورنکردنی کار می‌کنند؛ بنابراین ربات‌های بیشتری در دنیا خواهیم داشت. تبلیغات مرتبط با هوش مصنوعی، و به نظر من، هوش قدیمی بسیار خوب عمل می کند.”

بافت او همچنین اعلام کرد که هوش مصنوعی می تواند کارهای زیادی انجام دهد. سرمایه دار معروف دوستش را اضافه کرد. بیل گیتسآخرین ویرایش ChatGPT را به او نشان داد. بافت بیل به من گفت که این فناوری از زمان خود جلوتر است. اما من اینطور فکر نمی‌کنم.» این میلیاردر مشهور هوش مصنوعی را به دلیل قابلیت‌های مختلفی که ارائه می‌دهد ستایش کرد؛ والی گفت: «اینکه چیزی می‌تواند انواع کارها را انجام دهد، من را نگران می‌کند.

گفتگوها بافت درباره تهدیدات هوش مصنوعی برای اظهارات ماسک شبیهه. مدیرعامل تسلا و یکی از بنیانگذاران OpenAI هوش مصنوعی را بزرگترین تهدید وجودی برای بشریت می داند و حتی آن را خطرناک تر از کره شمالی توصیف کرده است.

بافت او بارها گفته است که جنگ هسته ای بزرگترین ترس اوست و فکر کردن به آن او را شب ها بیدار نگه می دارد. او هوش مصنوعی و سلاح‌های هسته‌ای را با نقل قولی از آن مقایسه کرد آلبرت انیشتین توضیح داد. انیشتین وی پس از شکافتن اتم گفت: نیروی آزاد شده از اتم همه چیز را تغییر داده است، جز طرز فکر ما؛ بنابراین به سمت فاجعه ای بی سابقه می رویم.

بافت وی در بخشی دیگر از توضیحات خود گفت: هوش مصنوعی می تواند همه چیز را به جز تفکر مردم در دنیا تغییر دهد و پیشرفت این فناوری گام بزرگی است.

TechSpot می نویسد در حالی که استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر، محتوای متنی و غیره بحث برانگیز است، برخی می گویند که این فناوری می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. جفری هینتونکه به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی شناخته می شود، هفته گذشته گوگل را ترک کرد و هشدار داد که سیستم های مبتنی بر این فناوری بسیار خطرناک هستند.

البته بافت و منگر، مردم تنها کسانی نیستند که نسبت به آینده هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده اند. این دو نفر در گذشته علیه یکدیگر صحبت کرده اند آنها ارزهای دیجیتال را افزایش دادند. مثلا، بافت گفت کل بخر بیت کوین در دنیای کنونی نیز بیش از 25 دلار پرداخت می کند.