واتس اپ در پاسخ به این لایحه بحث برانگیز تهدید به خروج از بریتانیا کرد


بریتانیا در حال پذیرش است لایحه امنیت آنلاین بر اساس کدام پلتفرم ها باید اسکن پیام های کاربران را آغاز کنند. واتس اپ می گوید اگر پس از تصویب این لایحه مجبور به تضعیف استانداردهای رمزگذاری شود، ترجیح می دهد بازار بریتانیا را ترک کند.

ویل کاتکارترئیس واتس اپ در نشست کوتاهی که با حضور خبرنگاران برگزار شد، از لایحه امنیت آنلاین انگلیس انتقاد کرد و آن را نگران کننده ترین قانون تنظیم کننده فضای آنلاین در جهان غرب خواند.

Catcart گفت که کاربران WhatsApp در سراسر جهان خواهان امنیت آنلاین هستند: “98٪ از کاربران ما خارج از بریتانیا هستند و نمی‌خواهند ما امنیت محصول خود را به خطر بیندازیم.” رئیس واتس اپ می گوید که کاهش امنیت پیام رسان بر کاربران خارج از بریتانیا نیز تأثیر می گذارد.

در حالی که رئیس واتس اپ تهدید به خروج از بازار انگلیس کرده است، قبلاً این اقدام را از پیام رسان سیگنال دیده بودیم. رئیس این پیام رسان ماه گذشته گفت که در صورت تصویب لایحه امنیت آنلاین، سیگنال “قطعا و 100٪” بریتانیا را ترک خواهد کرد.

نگرانی اصلی واتس‌اپ و سیگنال، ماده‌ای در لایحه ایمنی آنلاین بریتانیا است که شرکت‌ها را ملزم می‌کند از «فناوری‌های معتبر» برای اسکن پیام‌های کاربران برای محتوای CSAM (سوءاستفاده جنسی از کودکان) استفاده کنند. لایحه مورد بحث به طور مشخص بیان نمی کند که این اسکن ها چگونه انجام می شود، اما محققان امنیتی می گویند اسکن پیام ها بدون شکستن سیستم رمزگذاری انتها به انتها غیرممکن است. حامیان لایحه بریتانیا این ادعا را رد می کنند.

در سال 2021، اپل اعلام کرد که اسکن پیام های کاربران را برای محتوای CSAM آغاز خواهد کرد، اما انتقادات شدید در نهایت باعث شد این شرکت پروژه را متوقف کند.

منتقدان می گویند که به محض اضافه شدن سیستم های اسکن به برنامه های پیام رسانی، دولت ها قوانین جدیدی برای افزایش تعداد محتوای ممنوعه وضع خواهند کرد. به این ترتیب امنیت پیام های خصوصی زیر سوال می رود.