وابستگی اپل به چین حداقل تا بیست سال دیگر ادامه دارد


انتقاد سناتورهای دو حزب اصلی آمریکا علیه اپل باعث شده است که رابطه این شرکت با چین غیرقابل دفاع توصیف شود. به گفته یکی از مهندسان سابق این غول فناوری اهل کوپرتینو که وظیفه اش کشف راه حل هایی برای خودکارسازی فرآیندهای تولید است، رابطه اپل و چین بیش از 20 سال ادامه خواهد داشت.

در حال حاضر، ده ها تامین کننده اصلی اپل اجازه یافته اند فعالیت های خود را در هند گسترش دهند. اما این امر نیز بر وابستگی شرکت مذکور به چین تاکید دارد. تاکنون گزارش های متعددی درباره خطرات وابستگی اپل به چین و مسائلی در این راستا منتشر شده است.

اپیدمی کرونا خطرات وابستگی شدید اپل به چین را آشکارتر کرد. بر اساس پیش‌بینی‌ها، اختلالات اخیر زنجیره تامین این شرکت در چین، ناشی از احیای مجدد کووید-19 در بزرگترین کارخانه مونتاژ آیفون، هفته‌ای یک میلیارد دلار برای این شرکت هزینه دارد.

هند به عنوان امید اصلی اپل در انتقال خطوط تولید خود به خارج از چین محسوب می شود. گزارش های سال گذشته حاکی از آن بود که تا سال 2025 یک چهارم آیفون های اپل در هند ساخته خواهد شد و اکنون گزارش های جدید نشان می دهد که این رقم تا سال 2027 به 50 درصد خواهد رسید، البته برخی گزارش های دیگر تاکید می کنند که پیچیدگی های روابط اپل با چین همچنان ادامه خواهد داشت. حداقل چند دهه دیگر

رابطه اپل با چین غیرقابل دفاع توصیف شده است

فایننشال تایمز گزارش داد که نگرانی‌های دو حزب اصلی آمریکا نشان می‌دهد که اپل عملاً مجبور شده است به خواست چینی‌ها عمل کند و این شرکت نمی‌تواند به سادگی به وضعیت موجود ادامه دهد.

اپل نه تنها از اعتراض کارگران کارخانه مونتاژ آیفون در چین حمایت نکرد. بلکه ابزار اشتراک فایل خود را با ایجاد تغییراتی در ویژگی AirDrop برای شهروندان این کشور محدود کرده است. گفته می شود غول کوپرتینویی به دلیل درخواست پکن این کار را انجام داده است.

منتقدان جدی هر دو حزب در ایالات متحده، اپل را مورد انتقاد جدی قرار داده اند. جاش هالیسناتور جمهوری خواه اپل را به وابستگی بیش از حد به چین متهم کرد و گفت:

پیشرفت اپل در هند، اما با شرکت های چینی

با توجه به 9to5Mac، تلاش های اپل برای افزایش حجم تولید در هند به 14 تامین کننده آن اجازه داده است تا فعالیت های خود را گسترش دهند. البته نکته مهم این است که شرکت های تامین کننده همگی چینی هستند.

بیش از ده‌ها تامین‌کننده چینی اپل تأییدیه‌های اولیه را از مقامات برای گسترش فعالیت‌های خود در هند دریافت کرده‌اند که به تلاش‌های غول فناوری کوپرتینویی برای تنوع بخشیدن به شبکه مونتاژ خود در خارج از چین کمک می‌کند.