هیچ خبر جدیدی از رجیستری آیفون 14 منتشر نشده است


قالیباف در پایان این توییت بار دیگر با تاکید بر اینکه تصمیمی برای رجیستری این مدل از گوشی های اپل گرفته نشده است از مردم خواست مراقب کلاهبرداران باشند.

عدم قطعیت آیفون 14 دردسرساز شده است

در پنج ماهی که از عرضه جهانی آیفون 14 و ورود چندین هزار دستگاه از این مدل به صورت مسافری به کشور می گذرد، مسائل مختلفی برای مردم به ویژه خریداران و فروشندگان آن به وجود آمده است. صرف نظر از همه شایعاتی که در این مدت منتشر شده است، بسیاری از خریداران این گوشی ها به سختی قادر به استفاده از گوشی خود هستند.

علاوه بر این، فروشندگانی که این گوشی ها را به صورت مسافرتی وارد کرده اند، در فروش کالاهای خود با مشکل مواجه هستند. علاوه بر این مشکلات، خطر گرفتار شدن توسط کلاهبرداران نیز وجود دارد. صرف نظر از اینکه سخنگوی وزارت امنیت نسبت به خطر کلاهبرداری هشدار داده است، اخباری مبنی بر آیفون های تقلبی و کپی در بازار ایران منتشر شد. برهم زدن نظم بازار و ایجاد نوسانات قیمت با انتشار اخبار کذب و شایعات از دیگر مشکلات پیش آمده است.

همه این مسائل به این دلیل رخ می دهد که پیش ثبت نام یک گوشی بدون قانون و حتی بدون اطلاع رسانی ممنوع است و حتی دلیل این تصمیم نیز مشخص نشده است. مشکلات مربوط به آیفون 14 به این مشکل رجیستری ختم نمی شود. این گوشی حتی مجوز واردات هم ندارد و از این رو محصولی غیرقانونی محسوب می شود.

هفته گذشته مهدی آبکاری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در گفت و گو با تیرازیس فایل درباره وضعیت واردات آیفون 14 گفت: برای واردات یک محصول به کشور مجوزهای متعددی وجود دارد که باید اخذ شود. تاکنون هیچ مجوزی برای آیفون 14 صادر نشده است اما سایر محصولات اپل مشکلی برای واردات ندارند.

وی با بیان اینکه حدود 6700 دستگاه آیفون 14 در سامانه گمرک ثبت شده است که به صورت مسافری وارد کشور شده است، با اشاره به اینکه واردات مسافری این گوشی ها نیز قانونی و دارای مجوز نیست، خاطرنشان کرد: اشتباه رایجی رخ داده است، برخی افراد. فکر کنید می توان آیفون 14 را به صورت مسافری وارد کرد، اما این اصلا امکان پذیر نیست.

وی البته از چرایی عدم صدور مجوز واردات گوشی های جدید اپل اطلاعی ندارد و می گوید پیگیری ها از سوی انجمن واردکنندگان نیز بی نتیجه بوده و مسئولان مربوطه تنها اعلام کرده اند که این موضوع در دست بررسی است. .

مجموع این شرایط با تمام ابهاماتی که دارد نشان می دهد که آیفون 14 قصد ورود تجاری و انبوه به کشور را ندارد. گوشی هایی که به رویه مسافری وارد می شوند مجوز واردات ندارند و ثانیاً فقط برای مصارف شخصی استفاده شود و در بازار و در سطح عرضه خرید و فروش نشود. بنابراین شاید بهتر باشد مردم جدیدترین گوشی‌های آیفون را نخرند، به‌خصوص که هیچ‌کس مسئولیت نهایی این گوشی‌ها را بر عهده ندارد و این ریسک خرید این گوشی‌ها را افزایش می‌دهد.