هیچ اغراقی وجود نداشت. مایکروسافت اج واقعا بهترین مرورگر برای ویندوز است


این روزها اگر به بخش فناوری تحریریه تیرازیس فایل (سناریوی فرضی!) مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که تمامی نویسندگان این بخش با وجود علاقه متفاوتی که در حوزه برندهای فناوری دارند، از یک محصول استفاده می کنند و این کاملا به صلاحدید آنها است. ; نه، منظورم جدیدترین لپ‌تاپ یا گوشی یا هدفون نیست (ای کاش داشتم!). منظورم مرورگر مایکروسافت اج است.

زمانی که مایکروسافت حدود دو سال پیش ادعا کرد که مرورگر Edge اکنون بهترین عملکرد را در بین مرورگرهای ویندوز 10 دارد، بسیاری از مردم این ادعا را باور نکردند. اعتراف می کنم که من یکی از این افراد بودم و گفتم که مایکروسافت حتماً اغراق می کند. شاید به این دلیل که سال ها تجربه تاسف بار با اینترنت اکسپلورر و ترجیح مرورگر گوگل کروم، دیدگاه ما را نسبت به نسخه جایگزین IE سوق داده است.

اما اکنون، پس از حدود شش ماه استفاده مداوم از مرورگر Edge در هر دو محیط ویندوز 10 و ویندوز 11، من آماده هستم تا اعتراف کنم که مایکروسافت حق داشت. Edge واقعا بهترین عملکرد را در بین مرورگرهای ویندوز دارد (من دلیل خوبی برای آن دارم!)

Team Edge: Microsoft Edge بهترین عملکرد را در بین مرورگرهای ویندوز دارد. می‌پرسید چرا راه‌اندازی سریع و تب‌های غیر پویا؟

مایکروسافت یک ابر شرکت 1.8 تریلیون دلاری است که تقریباً در تمام زمینه های فناوری، از سیستم عامل گرفته تا مچ بند سلامت و اسباب بازی های کودکان، دست دارد و درآمد آن تنها از بخش خدمات ابری Azure در سه ماهه گذشته بیش از 50 میلیارد دلار بوده است. سال 2022. اما تصویری که معمولا از این شرکت می گیریم به اصطلاح تصویر است ضعیف (آدرداگ) یا فردی که شانس بسیار کمی برای برنده شدن در مسابقه دارد و به همین دلیل ما با او همذات پنداری می کنیم و می خواهیم او در مسابقه برنده شود. شاید به این دلیل که با همه هیاهوها، مایکروسافت در بیشتر زمینه های فعالیت خود از رقبای خود عقب مانده است. به عنوان مثال، ردموندی حتی زمانی که در مورد خرید 68.7 میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد صحبت می کرد، برای اینکه تهدیدآمیز به نظر نرسد، به جایگاه سوم خود در دنیای سازندگان کنسول اشاره کرد.

در دنیای مرورگرها که موضوع بحث ماست، کروم با سهم بازار ۶۶ درصد محبوب ترین مرورگر وب است و سهم Edge در رتبه دوم به ۱۱ درصد می رسد. البته فکر نمی کنم نیازی به شنیدن این آمار داشته باشید. محبوبیت کروم بر کسی پوشیده نیست و شرط می بندم که اکثر شما در حال خواندن این مقاله با گوگل کروم هستید.

اما چگونه کروم توانست بیشترین سهم از بازار مرورگرها را به خود اختصاص دهد؟ آن هم در شرایطی که حتی مرورگر پیش‌فرض اکثر دسکتاپ‌ها نیست و این بدان معناست که کاربران باید یک مرحله اضافی را برای دانلود و نصب کروم در سیستم خود طی کنند. راستش را بخواهید، کروم نیازی به کامل بودن نداشت. کافی بود کمی بهتر از سایر مرورگرها باشیم و تا چند سال پیش تنها جایگزین اینترنت اکسپلورر فقید بود. در مقایسه با اینترنت اکسپلورر، کروم سریع‌تر و زیباتر بود و گزینه‌های سفارشی‌سازی بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌داد.

اما مایکروسافت اج اکنون با همان کد کرومیوم بازطراحی شده است و از تمام ویژگی هایی که از کروم انتظار داریم، مانند افزونه ها و تم های مختلف، استفاده می کند. مهمتر از آن، باز کردن چندین تب در Edge برخلاف کروم، کل فضای رم را اشغال نمی کند. پس چرا اج پس از گذشت تقریباً دو سال از تحول چشمگیر کروم هنوز نتوانسته است با کروم سازگار شود؟

مشکلات بزرگ مایکروسافت

اگر نظر من را بپرسید، بزرگترین عاملی که پیشرفت مایکروسافت را متوقف کرده است، نگاه غول تکنولوژی به گذشته است. حتی زمانی که آنها مرورگر Edge را تبلیغ می کردند و در مورد مزایای بی پایان آن صحبت می کردند تا کاربران بالاخره اینترنت اکسپلورر را کنار بگذارند، آنها همچنان خاطرنشان کردند که مایکروسافت کاربران و مشتریانی را که همچنان اصرار به استفاده از اینترنت اکسپلورر دارند فراموش کرده است. اینطور نیست و هنوز هم می توانند از حالت Explorer در Edge استفاده کنند. باورش سخت است، اما ویندوز XP که 23 سال از عمر آن می گذرد و از سال 2014 متوقف شده است، همچنان کاربران زیادی دارد (0.26 سهم بازار در سال 2021)! به نظر می رسد که مایکروسافت در باتلاقی گیر کرده است که هم خود و هم کاربرانش مدام آن را به پایین می کشانند.

مشکلات مایکروسافت: آینده نگری، ارائه محصولات ناقص، فشار انتظارات

مشکل بزرگ دیگر مایکروسافت این است که حتی زمانی که دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که سایر شرکت های بزرگ قبلاً انجام داده اند، با انتقاد و بی اعتمادی کاربران مواجه می شود. واکنشی که شاید تا این حد دیگر شرکت ها را آزار نداده باشد. به عنوان مثال، زمانی که مایکروسافت از اپل تقلید کرد و اعلام کرد که راه اندازی اولیه ویندوز 11 مستلزم استفاده از یک حساب کاربری مایکروسافت است یا تصمیم گرفت فرآیند تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز 11 را نسبت به قبل دشوارتر کند، با مقاومت و نارضایتی شدید بسیاری مواجه شد. کاربران و حتی برخی از افراد گفته اند که مایکروسافت باید به خاطر این اقدامات جریمه شود.

یکی دیگر از مشکلات مایکروسافت عرضه ناقص محصولاتش است. به عنوان مثال همین ویندوز 11 که در روز انتشار فاقد بسیاری از ویژگی های مهم مانند کشیدن و رها کردن بر روی نوار وظیفه، حالت تاریک و گوشه های گرد برای برخی از پنجره ها بود و مایکروسافت فقط آنها را در آپدیت بعدی اضافه کرد. نمونه دیگر سرفیس پرو 9 است که در دهمین سالگرد تولید دستگاه های سرفیس با پردازنده ضعیف تری از سری U اینتل معرفی شد تا همچنان از نظر عملکرد به رقیب خود اپل ببازد.

به وضعیت کابوس‌وار اینترنت اکسپلورر در سال‌های اخیر نگاه نکنید. زمانی مایکروسافت با IE بر بازار مرورگرهای وب حکومت می کرد. اما با افزایش محبوبیت گوگل کروم در سال 2008، اینترنت اکسپلورر از دید خارج شد و اکنون بازنشسته شده است. حقیقت این است که برای بیش از یک دهه هیچکس مایکروسافت را به عنوان یک توسعه دهنده مرورگر جدی نگرفت. بدتر از آن، تاریخچه عرضه ناقص محصولات مایکروسافت نیز توسط Edge تقویت شد. زیرا زمانی که این مرورگر در سال 2005 عرضه شد، به دلیل سرعت کم و عدم کارایی، هیچکس به آن توجهی نکرد و کروم سال ها جایگاه اول خود را حفظ کرد.

برای مدت طولانی، هیچ کس مایکروسافت را به عنوان یک توسعه دهنده مرورگر جدی نمی گرفت

مایکروسافت خیلی دیر تصمیم گرفت که Edge در وضعیت فعلی خود هرگز نمی تواند کروم را پشت سر بگذارد. تا اینکه در یک چرخش شگفت انگیز از فیلم های تریلر، در سال 2020 مایکروسافت با رقیب خود گوگل وارد همکاری شد و Edge را این بار با کد Chromium طراحی مجدد کرد. در مورد آن فکر کنید؛ Edge اکنون مرورگری بود که همه چیزهایی را که ما در مورد Google Chrome دوست داشتیم به اضافه چندین ویژگی جدید ارائه می داد. به نظر می رسید بالاخره زمان درخشش مایکروسافت اج پس از شش سال فرا رسیده است.

همه دلایلی که مایکروسافت اج بهتر از گوگل کروم است

طراحی مجدد Edge با کد Chromium یکی از هوشمندانه ترین تصمیمات مایکروسافت در سال های اخیر بود. با این حال، سهم Edge در بین مرورگرهای وب هنوز 55٪ کمتر از کروم است. فکر می کنم زمان آن رسیده است که به مایکروسافت اج به عنوان مرورگری نگاه کنیم که به راحتی می تواند جایگزین کروم شود. اگر موافق نیستید، از شما دعوت می‌کنم دلایلی را که باعث می‌شود اج مرورگر بهتری نسبت به کروم باشد را در نظر بگیرید.

سلب مسئولیت: مایکروسافت برای نوشتن این مقاله پولی دریافت نکرده است!

اولین و مهم ترین عاملی که باعث شد من بعد از سال ها از کروم به Edge بروم استفاده بسیار بهینه از رم به لطف ویژگی تب های غیر پویا (Sleeping Tabs) است. Edge به طور خودکار همه برگه هایی را که برای مدتی به آنها دسترسی نداشته اید به اصطلاح “خواب” قرار می دهد تا مصرف منابع سیستم را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

صادقانه بگویم؛ مصرف رم گوگل کروم آنقدر فاجعه است که گاهی اوقات هنگام بستن چندین تب به طور همزمان، حتی در سیستمی با رم 64 گیگابایتی، عملکرد آن کاهش می یابد. حتی نویسندگان Verge هم وقتی می خواهند در مورد عملکرد سخت افزاری لپ تاپ مورد بررسی صحبت کنند، چندین تب را در گوگل کروم به عنوان معیار باز می کنند!

نویسندگان Verge از چندین برگه باز شده در Google Chrome به عنوان معیار لپ‌تاپ استفاده می‌کنند

از نظر سرعت، گوگل کروم و مایکروسافت اج تقریباً شانه به شانه حرکت می کنند. اما از نظر مصرف رم، برد کاملاً با اج است، با وجود اینکه گوگل با آپدیت ۲۰۲۱ مرورگر خود سعی در بهینه سازی استفاده از رم در کروم داشت (که البته اگر نبود احتمالا به این زودی نمی افتاد. ‘t برای پیشروی Edge در این زمینه). ).