هکرها در صنعت کریپتو با سرقت سه میلیارد دلار ارز دیجیتال در سال 2022 رکورد شکستند.


مجرمان سایبری علاقه زیادی به صنعت کریپتو دارند. زیرا در صورت نفوذ موفقیت آمیز به سیستم ها می توانند در مدت زمان کوتاهی پول زیادی را به سرقت ببرند. تقریبا هر روز حملات سایبری جدیدی در صنعت کریپتو رخ می دهد. مطالعات نشان می‌دهد که در سال 2022، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ ارزهای دیجیتال به سرقت خواهد رفت: 3 میلیارد دلار تنها در یک سال.

در گزارشی به نقل از موسسه Chainalysis، مجله Bitcoinist می نویسد که در یک سال گذشته، 125 حمله سایبری منجر به سرقت سه میلیارد دلار ارز دیجیتال شده است. بیشتر این حملات بر روی سیستم های DeFi (مالی غیرمتمرکز) متمرکز شده اند.

جوان بودن صنعت کریپتو باعث شده تا سیستم های امنیتی مناسبی در این زمینه پیاده سازی نشود

صنعت کریپتو نسبتاً جوان است و سیستم‌های DeFi بسیار قدیمی هستند. این سیستم ها حدود یک سال پیش مورد توجه قرار گرفتند. این بدان معناست که پروتکل های امنیتی هنوز به طور کامل در این سیستم ها پیاده سازی نشده اند و هکرهای پیچیده می توانند از آسیب پذیری های موجود سوء استفاده کنند. پروتکل‌های DeFi کنونی بدون آزمایش‌های امنیتی دقیق و در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاه در دسترس هستند که آسیب‌پذیری آنها را افزایش داده است.

موضوع نگران کننده این است که تنها در پنج حمله سایبری بیش از 1.48 میلیارد دلار به سرقت رفته است که 625 میلیون دلار آن توسط هکرهای کره شمالی از طریق شبکه Ronin به سرقت رفته است. شبکه Wormhole نیز بیش از 325 میلیون دلار ضرر کرده است.

190 میلیون دلار از پول سرقت شده مربوط به پل عشایر است که تقریباً چند ماه پیش مورد حمله قرار گرفت. سرقت 190 میلیون دلاری Nomad سومین سرقت رمزنگاری بزرگ در سال 2022 بود. Beanstalk Farms و Wintermute به ترتیب با 182 و 160 میلیون دلار در رتبه های چهارم و پنجم قرار گرفتند. پنج حمله سایبری ذکر شده با هم تقریبا نیمی از کل ارزهای دیجیتال سرقت شده در سال 2022 را تشکیل می دهند که بسیار نگران کننده و هشدار دهنده است.

صرافی بزرگ Binance نیز از حملات سایبری در امان نبوده است. در سال 2022، پل اتصال BSC و Beacon Chain مورد حمله قرار گرفت. در ابتدا گفته شد که یک هکر 500 میلیون دلار ارز دیجیتال را سرقت کرده است. اما بایننس در نهایت توانست بخشی از مبلغ سرقت شده را پس بگیرد و در نهایت ۱۱۰ میلیون دلار به دست او افتاد. در این حادثه صرافی بایننس مورد حمله قرار نگرفت.

مقالات مرتبط

اگرچه بایننس مورد حمله قرار نگرفت، چندین صرافی متمرکز تحت تأثیر این حملات قرار گرفتند. در اوایل سال 2022، هکرها موفق به سرقت 35 میلیون دلار از صرافی crypto.com شدند. حدود 11 ماه بعد، معاملات تایید نشده در صرافی شکست خورده FTX منجر به سرقت نزدیک به 370 میلیون دلار شد. وزارت دادگستری ایالات متحده در حال حاضر در حال تحقیق در مورد حمله سایبری به FTX است.

خوشبختانه در سال 2022 تنها دو صرافی متمرکز مورد حمله قرار گرفتند. این صرافی‌ها در مقایسه با صرافی‌های غیرمتمرکز، ارزهای دیجیتال بسیار بیشتری دارند. در سال 2022، بیش از 327 میلیون دلار ارز دیجیتال از صرافی های متمرکز به سرقت رفت تا رکورد سال 2021 شکسته شود. البته بیشترین ارز دیجیتال به سرقت رفته از صرافی های متمرکز مربوط به سال 2014 است. سال های 2016 و 2018 در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.