هوش مصنوعی FRAN دیزنی برای تغییر سن چهره معرفی شد


در سال های نه چندان دور تغییر سن بازیگران فیلم ها و سریال ها اتفاق قابل توجهی بود. در آن زمان شرکت های تولید فیلم و سریال اصلاحات زیادی را پس از تولید انجام دادند تا نتیجه نهایی واقعی باشد. با این حال، در حال حاضر، به لطف پیشرفت تکنولوژی، حتی تغییر سن را می توان به راحتی انجام داد.

بر اساس گزارش Verge، محققان دیزنی ابزار جدیدی به نام FRAN معرفی کرده اند که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند در کسری از زمان سن بازیگران را افزایش یا کاهش دهد. تصاویر ایجاد شده در نتیجه استفاده از این هوش مصنوعی بسیار واقعی به نظر می رسند.

شرکت تحقیقاتی استودیوی تحقیقاتی دیزنی می گوید که FRAN (شبکه پیری چهره) یک شبکه عصبی است که با استفاده از یک پایگاه داده بزرگ از چهره های غیر واقعی در سنین مختلف آموزش داده شده است. استفاده از این پایگاه داده باعث شد دیزنی مجبور نباشد از هزاران تصویر از چهره افراد واقعی در سنین مختلف استفاده کند.

شبکه عصبی دیزنی چهره های پیر و جوان

FRAN از پایگاه داده خود پیش بینی می کند که چه تغییراتی در نواحی مختلف صورت در طول پیری اعمال می شود. سپس این شبکه عصبی تغییرات مورد نظر را در ویدیو اعمال می کند. به گفته محققان دیزنی، FRAN اولین روش عملی، کاملا اتوماتیک و آماده برای تغییر سن چهره ها در ویدئو است.

ویدیوی منتشر شده توسط دیزنی به وضوح نشان می دهد که FRAN چقدر دقیق است. شبکه عصبی دیزنی قطعا رقیب فیلتر تغییر سن در اپلیکیشن هایی مانند اسنپ چت است.

در یوتیوب تماشا کنید

همانطور که انتظار می رفت، شبکه عصبی FRAN تعدادی محدودیت دارد. علاوه بر این، کاری که دیزنی انجام داده یک پروژه کاملا منحصر به فرد و جدید نیست.

دیزنی این را می گوید FRAN برای استفاده در صورت افراد بسیار جوان بسیار مناسب نیست و همچنین نمی تواند سن افراد مسن را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر این، FRAN معیار خاکستری شدن سر را با افزایش سن اعمال نمی کند. در پایگاه داده مورد استفاده برای آموزش FRAN، موهای خاکستری وجود نداشت.

با توجه به اینکه جلوه های ویژه امروزی چنین محدودیتی ندارند، احتمالاً FRAN به این زودی ها به طور گسترده در صنعت فیلم مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. با این وجود، عملکرد شبکه عصبی FRAN قطعا بدتر از جلوه های ویژه چند سال اخیر نیست، اگر نگوییم بهتر است.

هوش مصنوعی دیزنی سن چهره یک مرد شاد را تغییر می دهد

شبکه عصبی FRAN می تواند سن سوژه را حتی در حضور افکت های ویدیویی رایج مانند تاری حرکت تغییر دهد.

توسعه سیستم FRAN توسط دیزنی پیشرفت جالبی است، زیرا این شرکت یکی از بزرگترین طرفداران جلوه های ویژه است. در سال های اخیر استفاده از جلوه های ویژه برای شخصیت هایی مانند نیک فیوری در دنیای سینمایی مارول افزایش یافته است. این موضوع در میان تعدادی از شخصیت های جنگ ستارگان نیز دیده می شود.

مقاله مرتبط:

این اولین بار نیست که دیزنی یک مدل هوش مصنوعی برای تغییر جزئیات صورت طراحی می کند. این شرکت در سال 2020 موفق به توسعه ابزاری مبتنی بر دیپ فیک شد که عملکرد بسیار واقعی داشت. شرکت Industrial Light & Magic متعلق به دیزنی نیز روی سیستم های مشابه کار کرده است.

با وجود پتانسیل FRAN در صنعت فیلمسازی، در حال حاضر مشخص نیست که آیا دیزنی این ابزار را در دسترس عموم قرار خواهد داد یا خیر.