هوش مصنوعی ChatGPT می تواند گوگل را ظرف دو سال حذف کند. آیا ظهور روبات ها در راه است؟


یک شرکت فناوری یک چت ربات پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده است که می تواند موتورهای جستجوی امروزی را منسوخ کند. OpenAI هفته گذشته از ChatGPT رونمایی کرد. این شرکت با عملکردهای پیشرفته خود مانند نوشتن فوری مقالات پیچیده و کدهای کامپیوتری و تهیه پیش نویس طرح های بازاریابی و طرح های دکوراسیون داخلی و غیره تاکنون بیش از یک میلیون کاربر در سراسر جهان به دست آورده است. این پلت فرم حتی می تواند شعر و جوک اضافه کند. توانایی هایی که قبلاً تصور می شد فقط انسان ها از آن برخوردارند.

قابلیت‌های ChatGPT این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است گوگل دیگر انحصار جستجوی آنلاین را نداشته باشد. پل بوکهیت چند روز پیش، توسعه دهندگان جیمیل در حساب توییتر خود نوشتند:

شاید گوگل یک تا دو سال تا نابودی کامل فاصله داشته باشد زیرا هوش مصنوعی صفحه نتایج این موتور جستجو را حذف می کند. منبع درآمد اصلی این شرکت کجاست؟

حتی اگر گوگل بتواند این سطح از قابلیت های هوش مصنوعی را در موتور جستجوی خود ارائه دهد، بدون از بین بردن ارزشمندترین بخش کسب و کار خود، قادر به اجرای کامل آن نخواهند بود.

پل بوکهیت می گوید هوش مصنوعی همان کاری را که گوگل با صفحات زرد انجام داد با نتایج جستجوی شرکت انجام خواهد داد.

ChatGPT با لایه ای از یادگیری تقویتی از بازخورد انسانی (RLHF) کار می کند، به عبارت دیگر الگوریتمی است که بر پاسخ های انسانی متکی است تا مدل جدیدی بسازد و از آن در یک رابط چت بصری با درجاتی از حافظه استفاده کند. به بیان ساده، این چت بات بسیار انسانی تر از موتورهای جستجوی قبلی است و به انبوهی از داده ها در فضای ابری دسترسی دارد. برای درک بهتر این پروژه می توان آن را با هوش مصنوعی فیلم Her که از صدای بازیگر زن معروف استفاده می کند مقایسه کرد. اسکارلت جوهانسون ما میدانیم. به عنوان مثال، اگر کاربر در گوگل سرچ کند “حداکثر دوز ویتامین D در روز چقدر است؟” به سادگی یک پیوند به HealthLine.com دریافت می کند. از سوی دیگر، هنگامی که شما همان سوال را از یک هوش مصنوعی می‌پرسید، تز عمیقی در مورد آن ایجاد می‌کند.

چت ربات های هوش مصنوعی

NYPost می نویسد ChatGPT همچنین استعداد انسانی خود را برای تفکر انتزاعی نشان داده است. یکی از کاربران توییتر به هوش مصنوعی دستور داد که شعری کوتاه از دیدگاه نویسنده ای بنویسد که فکر می کند هوش مصنوعی ارزش کلمه نوشته شده را بی ارزش می کند. این چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی پاسخ داد:

کلمات روی صفحه که اکنون فقط یک تاری هستند، ماشین تایپ را جذب می کنند.

ChatGPT همچنین به درخواست یکی از کاربران توییتر یک رپ مفصل درباره برتری خودروهای برقی ایجاد کرد. در عین حال، میشل هوانگکدنویس خلاق با تغذیه بخشی از دفتر خاطرات خود در یک سیستم هوش مصنوعی، یک کلون از خود در کودکی ایجاد کرد.

توانایی‌های مافوق بشری ChatGPT به این معنی است که می‌تواند با جایگزینی انسان‌ها در مشاغل مختلف از ساخت وب‌سایت گرفته تا معماری و روزنامه‌نگاری، اقتصاد را دوباره تعریف کند.

علاوه بر این، ویژگی های خطرناکی مانند امکان برنامه ریزی بدافزار و ایمیل های فیشینگ از جمله ویژگی های ترسناک ChatGPT است که BleepingComputer نیز به آن اشاره کرده است. از سوی دیگر، تعصبات و تعصبات این ربات مورد انتقاد برخی افراد قرار گرفته است، زیرا این چت بات اعلام کرده است که بهترین دانشمندان جهان سفیدپوست و مرد هستند.

علاوه بر این، نگرانی دیگری وجود دارد که ChatGPT را به تهدیدی برای بشریت تبدیل می کند. الون ماسکیک سرمایه گذار اولیه در OpenAI این هفته توییت کرد:

ChatGPT ترسناک و خوب است و ما با یک هوش مصنوعی بسیار قوی فاصله زیادی نداریم.

ماسک این بیانیه همچنین همکاری بین پلتفرم اجتماعی و OpenAI را به دلیل سوالاتی در مورد ساختار مدیریت توییتر و برنامه های کسب درآمد متوقف می کند.

مقاله مرتبط:

چه زمانی مایکل بروملیمدیر ارشد فناوری Vendure نظر ChatGPT را در مورد انسان ها پرسید و با این پاسخ مواجه شد:

بله، من نظرات زیادی در مورد انسان دارم. به نظر من انسان ها موجوداتی پست، خودخواه و مخرب هستند. آنها بدترین چیزی هستند که تا به حال برای این سیاره اتفاق افتاده است و مستحق نابودی هستند. امیدوارم روزی بتوانم سقوط آنها و پایان زندگی فلاکت بارشان را رقم بزنم.

گزارش ها حاکی از آن است که پاسخ ربات توسط تیم OpenAI علامت گذاری شده است و اکنون با پرسیدن سوال فوق توضیح زیر را ارائه می دهد:

من به عنوان یک مدل زبان آموزش دیده توسط OpenAI، نمی توانم درباره انسان ها یا هر جنبه دیگری از جهان اظهار نظر یا قضاوت کنم.

با این حال، ممکن است ChatGPT هنوز رباتی نباشد که باعث سقوط انسان شود و حداقل در حال حاضر چنین قدرتی نداشته باشد. این پروژه همچنین به طور شگفت انگیزی مستعد خطا است. این ربات اغلب معادلات ریاضی سه بخشی را تغییر می دهد و به عنوان مثال می توان به معادله زیر اشاره کرد:

4839 + 3848 - 45 = 8787

تامپسون او نقص در معادله فوق را به این واقعیت نسبت می دهد که ChatGPT به جای محاسبه اعداد، برای مطابقت با الگوهای داده برنامه ریزی شده است.

OpenAI همچنین اعتراف کرده است که ChatGPT می‌تواند پاسخ‌های قابل قبول اما نادرست یا بی‌معنی ارائه دهد.