هوش مصنوعی در پزشکی: تشخیص بیماری‌های عفونی، یک هفته قبل از شروع علائم


وزارت دفاع ایالات متحده ادعا کرده است که یک دستگاه پوشیدنی تولید می کند که می تواند بیماری ها را 6 روز قبل از شروع آنها تشخیص دهد. واحد نوآوری دفاعی ایالات متحده با همکاری بخش خصوصی برای توسعه الگوریتمی بر اساس هوش مصنوعی توانسته است با موفقیت افراد مبتلا به این بیماری را در طول همه گیری ویروس کرونا تشخیص دهد.

جف اشنایدرمدیر پروژه ارزیابی سریع تهدیدات (RATE) در بیانیه‌ای گفت که ایالات متحده قصد دارد از دستگاه پوشیدنی خود برای شناسایی سایر بیماری‌های عفونی در اعضای خدمات استفاده کند.

بر اساس گزارش این نشریه یافته های مطالعه پروژه RATE وزارت دفاع ایالات متحده قصد دارد از دستگاه های پوشیدنی تجاری برای نظارت غیرتهاجمی (بدون نیاز به تزریق) بر سلامت پرسنل نظامی استفاده کند. به لطف دستگاه های پوشیدنی، می توان از بیماری های عفونی قبل از همه گیر شدن پیشگیری کرد.

RATE که دارای 10 میلیون دلار بودجه اضافی است، در حال توسعه پروژه هایی است که موفق ترین آنها در سال های 2020 و 2021 اتفاق افتاد. پس از اثبات، دستگاه های پوشیدنی می توانند ویروس کرونا و سایر عفونت ها را دو تا سه روز قبل از آزمایش تشخیصی پیش بینی کنند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده RATE را به عنوان یک دستگاه بهداشت عمومی طبقه بندی کرده است.

در حال حاضر، فناوری مورد استفاده توسط وزارت دفاع ایالات متحده از داده های بیومتریک دستگاه های پوشیدنی مانند ساعت های گارمین و حلقه های اورا استفاده می کند. با این حال، هدف نهایی استفاده از داده‌های بیومتریک همه دستگاه‌های پوشیدنی هوشمند است.

پروژه RATE وزارت دفاع ایالات متحده از یک الگوریتم هوش مصنوعی قدرتمند و پیش بینی شده استفاده می کند که بر روی داده های بیمارستانی آموزش دیده است. در برخی از نمونه‌ها، این الگوریتم قادر به پیش‌بینی ابتلا به کرونا در افراد 6 روز قبل از آزمایش تشخیصی بود. در بین این نمونه ها مواردی نیز وجود دارد که علائم بیماری را نداشتند.

مقامات پروژه RATE قصد دارند از بودجه اضافی برای آزمایش فناوری مورد بحث بر روی 4500 کاربر جدید استفاده کنند که همه آنها پرسنل نظامی ایالات متحده هستند. در میان این افراد گروهبانان اول فرماندهی رزم هوایی ایالات متحده نیز دیده می شود.

شرکت فیلیپس که در حوزه فناوری فعالیت می کند در فرآیند توسعه الگوریتم نقش آفرینی کرده است. این شرکت تلاش های خود را در سطح جهانی برای تسریع تجاری سازی الگوریتم افزایش داده است.

یکی از مدیران فیلیپس می گوید روش کار این است که داده های ثبت شده توسط دستگاه های پوشیدنی بر روی مجموعه داده های بالینی موجود در سرورهای ابری اجرا می شوند. در نتیجه، امتیاز سلامت RATE ایجاد می شود. این امتیاز نشان دهنده شروع عفونت است.