هوش مصنوعی جدید ژاپن اثرات سونامی را در کمتر از یک ثانیه پیش بینی می کند


سونامی ویرانگر در سال 2011 شمال شرق ژاپن را درنوردید و حدود 18500 نفر را کشت. از آن زمان، دولت ژاپن تلاش زیادی برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی انجام داده است. محققان آزمایشگاه علمی RIKEN با استفاده از فناوری یادگیری ماشین، سیستمی را توسعه داده اند که می تواند اثرات سونامی را با دقت بالا در کمتر از یک ثانیه پیش بینی کند.

محقق ارشد پروژه جدید آزمایشگاه RIKEN می گوید که مزیت اصلی این روش سرعت پیش بینی است. از آنجا که سرعت در اطلاع رسانی و استفاده از سیستم های هشدار اولیه بسیار مهم است: “مدل سازی متعارف سونامی نتایج را پس از 30 دقیقه ارائه می دهد که خیلی دیر است.” “مدل ما می تواند تنها در چند ثانیه پیش بینی کند.”

به گزارش Interesting Engineering، ژاپن برای دستیابی به سیستم پیش‌بینی سونامی با سرعت بالا، به سمت استفاده از شبکه بزرگی از حسگرها رفته است که به طور مداوم حرکات کف اقیانوس را رصد می‌کنند. حدود 150 ایستگاه فراساحلی با همکاری یکدیگر شبکه مذکور را تشکیل داده و منجر به تولید سامانه هشدار زودهنگام سونامی می شود.

داده های ثبت شده توسط حسگرها از طریق سیستم های ویژه به سونامی تبدیل می شود. در این سامانه ها ارتفاع و وسعت سونامی در خط ساحلی پیش بینی می شود. این فرآیند معمولاً نیازمند حل چندین معادله غیرخطی پیچیده است که در رایانه‌های استاندارد 30 دقیقه طول می‌کشد. روند طولانی محاسبه باعث می شود افراد زمان کافی برای تخلیه نداشته باشند. به همین دلیل است که مدل هوش مصنوعی RIKEN برای نجات جان مردم بسیار مهم است. به لطف این سیستم، افراد حداقل نیم ساعت زمان بیشتری برای محافظت از خود دارند.

محققان آزمایشگاه علوم RIKEN می گویند که آنها سیستم یادگیری ماشین خود را با استفاده از بیش از 3000 سونامی تولید شده توسط کامپیوتر آموزش داده اند. آنها همچنین سیستم را در 480 سناریو مختلف با استفاده از داده های سه سونامی واقعی آزمایش کردند.

محققان می گویند که سیستم هوش مصنوعی RIKEN نتایج قابل مقایسه ای را با تنها یک درصد از قدرت محاسباتی مورد نیاز روش های مرسوم ارائه می دهد. آنها ادعا می کنند که RIKEN برای تمام بلایای طبیعی که زمان در آنها اهمیت دارد، قابل استفاده است. محققان در حال کار بر روی یک سیستم پیش بینی موج طوفان هستند.

در سال 2021، آزمایشگاه RIKEN با شرکت فوجیتسو برای طراحی یک سیستم هوش مصنوعی که قادر به پیش‌بینی بی‌درنگ سیل‌های ناشی از سونامی است، همکاری کرد. در آن زمان، فوگاکو، سریع ترین ابررایانه جهان، برای ساخت یک سیستم پیش بینی سیل مورد استفاده قرار گرفت.

مدل پیش‌بینی سیل توسط قدرت پردازش خیره‌کننده ابررایانه فوگاکو آموزش داده شد، اما نتیجه کار سیستمی بود که در رایانه‌های معمولی استفاده می‌شد. سیستم مورد بحث سیل را در چند ثانیه از طریق قدرت کامپیوترهای استاندارد پیش بینی کرد.

مقالات مرتبط

در اواخر سال 2021، محققان سیستم جدیدی را توسعه دادند که سونامی را از طریق میدان های مغناطیسی تشخیص می دهد. سونامی هنگام حرکت در آب اقیانوس میدان مغناطیسی ایجاد می کند. این میدان های مغناطیسی را می توان دقایقی قبل از رسیدن به سطح دریا تشخیص داد.

دو سیستم مورد بحث در نوع خود بسیار قابل تحسین هستند، اما نمی توان آنها را همتراز با سیستم جدید RIKEN دانست. سیستم هوش مصنوعی RIKEN در حال حاضر برای سونامی با ارتفاع بیش از 1.5 متر استفاده می شود. محققان در تلاشند تا این سیستم را برای سونامی های کوچکتر نیز بهینه کنند.