هوش مصنوعی امکان صحبت با حیوانات را فراهم می کند


به گفته کارشناسان، امروزه می توان حجم وسیعی از داده های ارتباطی بین حیوانات جمع آوری شده توسط حسگرها و دستگاه های پیچیده را تجزیه و تحلیل کرد. برخی از دستگاه‌هایی که در فرآیند تنظیم و ضبط صدا در زیستگاه‌های غیرقابل دسترس قبلی مانند دریاهای عمیق و قله‌ها استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که ESP با بیش از 40 زیست شناس و موسسه فعال در زمینه محیط زیست در سراسر جهان برای جمع آوری منابع داده مورد نیاز خود همکاری می کند.

هوش مصنوعی چگونه ارتباط بین حیوانات را تجزیه و تحلیل می کند؟

کارن باکریکی از اساتید دانشگاه بریتیش کلمبیا و نویسنده کتاب «آواهای زندگی: چگونه فناوری دیجیتال ما را به دنیای حیوانات و گیاهان نزدیک می‌کند» می‌گوید:

کارشناسان می گویند که تجزیه و تحلیل ارتباط حیوانات با هوش مصنوعی شامل جمع آوری داده های بیوآکوستیک، ضبط ارگانیسم های منفرد و ضبط صدا و اکوآکوستیک کل اکوسیستم ها است. ESP اولین اندازه‌گیری عملکرد الگوریتم‌های یادگیری ماشین را در تحقیقات بیوآکوستیک در اکتبر 2022 منتشر کرد. این سیستم که با نام BEANS (معیار صدای حیوانات) شناخته می‌شود، از 10 مجموعه داده مختلف در ارتباط با حیوانات استفاده می‌کند و یک خط پایه برای طبقه‌بندی اطلاعات با یادگیری ماشین و الگو ایجاد می‌کند. به رسمیت شناختن.

به گفته BigThink، مجموعه داده های مورد مطالعه در فرآیند رمزگشایی ارتباطات حیوانات شامل صداهای ضبط شده از طیف گسترده ای از گونه ها، از جمله پرندگان، دوزیستان، نخستی ها، فیل ها و حشراتی مانند زنبورهای عسل است. رابطه بین گربه و سگ خانگی نیز در حال بررسی است. به گفته محققان، با این حال، نتایج تجزیه و تحلیل رابطه بین پستانداران – نهنگ ها، دلفین ها و سایر پستانداران دریایی – بسیار امیدوارکننده است.

زکریان در بخشی از توضیحات خود گفت:

محققان بر این باورند که آکوستیک زیستی و تجزیه و تحلیل ارتباط حیوانات با هوش مصنوعی می تواند به افزایش سرعت تحقیقات محیطی و تلاش برای محافظت از حیوانات کمک کند.

در سال 2021، محققان از صداهای ضبط شده برای شناسایی گونه جدیدی از نهنگ آبی در اقیانوس هند استفاده کردند. تیم تحقیقاتی نیچر با انتشار مقاله ای جزئیات کشف مذکور را تشریح کرده است:

کارشناسان می گویند گوش دادن به اکوسیستم ها و رمزگشایی ارتباطات حیوانات می تواند به اکولوژیست ها کمک کند تا سلامت محیط زیست طبیعت را بسنجند. به عنوان مثال، این تلاش‌ها می‌توانند درک بهتری از چگونگی تأثیر فعالیت‌های انسانی بر جمعیت حیوانات ارائه دهند. اخیراً در کاستاریکا از ضبط صوت برای ارزیابی توسعه و سلامت مناطق جنگلی بارانی استفاده شده است.

زکریان وی اعلام کرد با رصد صداهای طبیعت می توان از تغییرات ساختار اجتماعی و انتقال اطلاعات فرهنگی یا استرس فیزیولوژیکی مطلع شد.