هوآوی با ادعای پیشرفت می گوید صنعت تراشه چین تحت تحریم های ایالات متحده دوباره متولد شده است


گزارش کردن CNBC، یکی از مدیران ارشد هواوی اعلام کرد که صنعت تراشه چین در نتیجه تحریم های ایالات متحده دوباره متولد خواهد شد. زیرا غول مخابراتی چینی مدعی پیشرفت در فناوری طراحی نیمه هادی است.

اریک ژورئیس موقت هواوی، اظهارات ضد و نقیضی علیه محدودیت های واشنگتن در صادرات فناوری به چین منتشر کرد. به گفته ژو، صنعت نیمه هادی چین بیکار نخواهد نشست، بلکه برای تقویت و تکیه بر خود تلاش خواهد کرد. برای هواوی، ما از تمام تلاش‌های خودتقویت‌کننده و خوداتکایی صنعت نیمه‌رسانای چین حمایت خواهیم کرد.

نیمه هادی ها نقطه عطفی در نبرد گسترده تر ایالات متحده و چین برای برتری فناوری بوده اند. در چند سال گذشته، واشنگتن تلاش کرده است چین و شرکت های چینی را از طریق تحریم ها و محدودیت های صادراتی منزوی کند.

در سال 2019، هوآوی در فهرست نهادهای ایالات متحده قرار گرفت که شرکت های آمریکایی را از فروش فناوری به شرکت چینی منع می کند. این محدودیت‌ها شامل تراشه‌های محصولات 5G است. محدودیت‌های تراشه‌ها علیه هواوی در سال 2020 تشدید شد و عملاً آن را از آخرین تراشه‌های سطح بالا مورد نیاز برای گوشی‌های هوشمندش جدا کرد.

واشنگتن سپس محدودیت‌های گسترده‌تری برای تراشه‌ها در سال گذشته با هدف محروم کردن شرکت‌های چینی از نیمه‌رساناهای حیاتی که می‌توانند به تقویت هوش مصنوعی و برنامه‌های کاربردی پیشرفته‌تر کمک کنند، معرفی کرد.

ایالات متحده نگران است که چین بتواند از نیمه هادی های پیشرفته برای اهداف نظامی استفاده کند. هوآوی می‌گوید این پیشرفت‌ها می‌تواند به‌جای مانع شدن، صنعت نیمه‌رسانای داخلی چین را تقویت کند.

ژو گفت: معتقدم صنعت نیمه هادی چین با وجود چنین تحریم هایی دوباره متولد خواهد شد و صنعت بسیار قوی و خودکفا را محقق خواهد کرد.

کارشناسان قبلا به CNBC گفته بودند که آخرین دور از محدودیت های ایالات متحده احتمالاً به صنعت نیمه هادی چین آسیب می زند. بر اساس قوانین فعلی، برخی از دستگاه ها یا تراشه های ساخته شده با فناوری آمریکایی مجاز به صادرات به چین نیستند.

صنعت تراشه داخلی چین به شدت به فناوری خارجی وابسته است و فاقد شرکت هایی است که بتوانند با شرکت هایی از ایالات متحده، تایوان، ژاپن و کره جنوبی رقابت کنند.

در بحبوحه نبرد فناوری با آمریکا، چین خودکفایی را یک اولویت بزرگ قرار داده است. اما کارشناسان معتقدند که این کار بسیار دشوار خواهد بود.

شرکت های چینی اکنون در تلاش هستند تا ابزارهای مورد نیاز نیمه هادی ها را در داخل کشور توسعه دهند.

هفته گذشته، رسانه های چینی گزارش دادند که ژو در یک سخنرانی گفت که هواوی و سایر شرکت های داخلی به طور مشترک ابزارهای طراحی تراشه الکترونیکی مورد نیاز برای ساخت نیمه هادی های 14 نانومتری و بالاتر را توسعه داده اند. ژو گفت که این ابزارها در سال جاری تایید خواهند شد و اجازه استفاده از آنها را می دهند.

14 نانومتر به اندازه هر ترانزیستور جداگانه روی یک تراشه اشاره دارد. هر چه ترانزیستور کوچکتر باشد، تعداد بیشتری از آنها را می توان روی یک نیمه هادی قرار داد. به طور کلی، کاهش اندازه نانومتری می تواند به تراشه های قدرتمندتر و کارآمدتر منجر شود.

به طور کلی، هواوی به طور ایده‌آل به تراشه‌های کوچک‌تر در ابعاد نانومتر برای برنامه‌های پیشرفته‌تر نیاز دارد، که در حال حاضر به سختی می‌توان به آنها دست یافت. این شرکت همچنان از اثرات تحریم‌های آمریکا در سال 2022 در حال فروپاشی است و اعلام کرده است که سود خالص آن در سال 2022 به میزان 69 درصد کاهش خواهد یافت که بزرگترین کاهش در تاریخ هواوی است.