هنرمند آمریکایی هوش مصنوعی را به سرقت هویت متهم کرد


یک هنرمند مشهور از دو شرکت هوش مصنوعی شکایت کرده است. او به فاکس نیوز گفت: «تصاویر تولید شده مصنوعی که سبک یک هنرمند خاص را تقلید می‌کند، نوعی سرقت ادبی را مرتکب شده است، و بنابراین، آثار هوش مصنوعی با آثار افراد خلاقی که کارشان برای آموزش مدل‌ها استفاده می‌شود، رقابت می‌کند.

پلتفرم های هوش مصنوعی مانند Midjourney و Stable Diffusion از متن و تصاویر از سراسر اینترنت و سایر منابع برای آموزش مدل های خود استفاده می کنند تا بتوانند عکس های مورد نظر کاربران را ایجاد کنند.

کارلا اورتیزیک هنرمند و تصویرگر اهل سانفرانسیسکو که مدعی است از کارهایش برای آموزش هوش مصنوعی استفاده شده است، در ژانویه علیه Midjourney و Stable Diffusion شکایت کرد.

اورتیز او به فاکس نیوز گفت: “اگر کسی می تواند کار من را تقلید کند، به این دلیل است که یک شرکت خاص به آنها اجازه انجام این کار را می دهد و به نظر می رسد سرقت هویت است. چنین عملی مانند این است که کسی همه چیزهایی را که برای آنها زحمت کشیده اید برداشته و به شخص دیگری اجازه دهد. هر کاری می خواهند با آنها بکنند و سود ببرند».

اورتیز او قبل از طرح دعوی خود گفت که می تواند Midjourney و Stable Diffusion را مجبور کند تا تصاویری به سبک کار خودش خلق کنند.

هوش مصنوعی پایداری، به عنوان خالق StableDiffusion، در ماه آوریل درخواست اخراج ارائه کرد. اورتیز ارائه و مدعی شد که این هنرمند نتوانسته است تصویر خروجی ادعایی را شناسایی کند، چه رسد به تولید تصویری مشابه آثار خود که دارای حق چاپ است. Midjorny نیز درخواست مشابهی در مورد این پرونده ارائه کرد.

اورتیز او به فاکس نیوز گفت: «برای اینکه مدل‌های هوش مصنوعی بتوانند تصاویر جدیدی تولید کنند، ابتدا باید روی حجم بسیار زیادی از داده‌ها آموزش ببینند. داده هایی که شامل تصاویر و متن است و شامل همه چیز، از جمله سوابق پزشکی افراد، شغل افراد، مسکن و حتی آثار هنری است.”

گزارش کردن NYPost، قبلاً برخی هنرمندان دیگر نیز روش‌های شرکت‌های فناوری برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد و ظرفیت بهره‌برداری از داده‌ها در یادگیری ماشین را بررسی کرده‌اند.

اورتیز پس از طرح دعوی علیه Midjourney و Stable Diffusion، او می گوید که مدل ها داده های استخراج شده از کار او را برای ایجاد تصاویر جدید مسدود کرده اند، اما نگرانی های او همچنان باقی است.

اورتیز او گفت: «این مدل‌ها تصاویری را ایجاد می‌کنند که شبیه آثار هنرمندان انسانی است. بنابراین شما باید با همتای دیجیتالی خود که استراحت نمی کند و پولی دریافت نمی کند رقابت کنید.”

طبق گزارش گلدمن ساکس در ماه مارس، هوش مصنوعی می تواند بر 300 میلیون شغل در سراسر جهان تأثیر بگذارد. IBM نیز اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد از این فناوری به عنوان نیروی کار استفاده کند و مدیر عامل این شرکت گفته است که احتمالاً تا پنج سال آینده حدود 30 درصد از کارکنان آن (حدود 8000 نفر) با هوش مصنوعی جایگزین خواهند شد.

اورتیز به فاکس نیوز گفت: «علاوه بر تصویرگران، صداپیشگان و نوازندگان، هوش مصنوعی تقریباً بر هر شغل دیگری که می توانید تصور کنید تأثیر خواهد گذاشت.