هفت عجایب قدیمی و جدید؛ از هرم بزرگ جیزه تا دیوار چین


فانوس اسکندریه در جزیره کوچکی به نام فاروس در نزدیکی اسکندریه قرار داشت. سوستراتوس، معمار یونانی، این فانوس را در حدود 270 سال قبل از میلاد در زمان بطلمیوس دوم، جانشین اسکندر ساخت. این فانوس دریایی به کشتی های نیل کمک کرد تا به بندر شلوغ شهر وارد و خارج شوند.

باستان شناسان سکه هایی با طرح فانوس اسکندریه پیدا کردند و بر اساس این سکه ها به این نتیجه رسیدند که این سازه دارای سه لایه است: یک طبقه مربع در زیر، یک طبقه هشت ضلعی در وسط و یک طبقه استوانه ای در بالا. در بالای این طبقات مجسمه ای به طول تقریبی 5 متر قرار داشت که احتمالاً متعلق به بطلمیوس دوم یا اسکندر مقدونی است.

اگرچه برآوردها از ارتفاع فانوس اسکندریه از 61 تا 183 متر متغیر است، اما اکثر محققان مدرن بر این باورند که ارتفاع این بنا 116 متر بوده است. این فانوس به تدریج در یک رشته زمین لرزه از سال 956 تا 1323 میلادی تخریب شد. برخی از بقایای آن در کف رود نیل کشف شد.

عجایب هفتگانه جدید

در سال 2000، یک شرکت سوئیسی کمپینی به نام “عجایب هفتگانه جدید جهان” راه اندازی کرد و ده ها میلیون نفر در سایت های میراث جهانی یونسکو برای این فهرست رای دادند. این شگفتی ها در چهار قاره واقع شده اند و سالانه هزاران گردشگر را به خود جذب می کنند.

1. دیوار بزرگ چین