هشدار صریح مقامات اروپایی: برنامه های جام جهانی قطر جاسوس افزار هستند، آنها را دانلود نکنید


مقامات ارشد حفاظت از داده های اروپا در پیامی هشدار داده اند که برنامه های جام جهانی 2022 که توسط قطر توسعه یافته اند، خطر جدی حفظ حریم خصوصی دارند. مقامات به افرادی که به قطر سفر می کنند توصیه کرده اند مسابقات فوتبال را تماشا کنند، برنامه های جام جهانی را دانلود نکنند.

به گزارش خبرگزاری پولیتیکو، نهادهای نظارتی متمرکز بر حفاظت از داده ها در اروپا در روزهای اخیر از مسافران قطری خواسته اند برنامه های جام جهانی را دانلود نکنند. کمیسر حفاظت از داده های آلمان آخرین مقامی است که نسبت به دانلود برنامه های جام جهانی هشدار داده است.

آلمان می‌گوید داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دو برنامه قطری که تماشاگران جام جهانی تشویق به دانلود آن‌ها می‌شوند، بسیار بیشتر از بیانیه‌های حریم خصوصی آنها است.

مقام حفاظت از داده ها در آلمان می گوید: “یکی از این برنامه ها اطلاعات تماس های تلفنی و حتی شماره ای را که از آن تماس گرفته شده است جمع آوری می کند. این برنامه دیگر به طور فعال اجازه نمی دهد دستگاهی که روی آن نصب شده است به حالت خواب برود. واضح است. که داده های استفاده شده توسط این دو برنامه به یک سرور مرکزی منتقل می شود.

مقام ارشد حفاظت از داده های آلمان می گوید اگر نصب برنامه های جام جهانی «کاملاً ضروری» است، آن ها را روی گوشی جدیدی نصب کنید که حاوی اطلاعات شخصی شما نیست. آژانس های حفاظت از داده ها در نروژ و فرانسه قبلاً هشدارهای مشابهی در مورد استفاده از برنامه های جام جهانی قطر صادر کرده بودند.

سازمان نظارتی نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرد که اپلیکیشن‌های جام جهانی قطر به بسیاری از بخش‌های این دستگاه دسترسی دارند: «این امکان وجود دارد که گردشگران قطر، به‌ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر، توسط مقامات قطری زیر نظر بگیرند.» سازمان نظارتی فرانسه می‌گوید هواداران فوتبال باید مراقب عکس‌ها و فیلم‌هایی باشند که روی دستگاه‌های خود دارند. این موسسه به همه شهروندان فرانسوی توصیه می کند قبل از بازگشت به این کشور اپلیکیشن های قطری را از گوشی خود حذف کنند.

با وجود داشتن روابط نزدیک با قطر، دولت فرانسه ادعاهای این نهاد نظارتی را تکرار کرده است. یکی از مقامات دولت فرانسه می گوید: در فرانسه به دلیل رعایت مقررات کلی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا، همه برنامه ها باید حقوق اساسی افراد و حفاظت از داده های آنها را تضمین کنند، اما در قطر اینطور نیست. “

پیش بینی می شود نزدیک به 1.5 میلیون نفر از سراسر جهان برای تماشای جام جهانی به قطر سفر کنند. جام جهانی 2022 از زمانی که میزبان اعلام شد، بحث‌برانگیز بوده و جنجال‌ها پیرامون این رویداد بزرگ ورزشی هم‌اکنون ادامه دارد.

مقالات مرتبط:

از افرادی که برای تماشای فوتبال به قطر سفر می کنند، درخواست می شود اپلیکیشن رسمی جام جهانی به نام Hayya را دانلود و نصب کنند. افرادی که به مراکز درمانی مراجعه می کنند ملزم به دانلود اپلیکیشن هستند Ehteraz are این اپلیکیشن آلودگی ویروس کرونا را شناسایی می کند.

دو اپلیکیشن Haya و Ehteraz توسط کارشناسان امنیتی به عنوان “جاسوس افزار” شناسایی شده اند زیرا به مقامات قطری اجازه می دهند به داده های تلفن کاربران در مقیاس بزرگ دسترسی داشته باشند. کارشناسان امنیتی می گویند قطری ها از طریق این دو اپلیکیشن توانایی خواندن، حذف یا تغییر محتوای گوشی را دارند و حتی می توانند تماس تلفنی برقرار کنند.

دولت قطر به ادعاهای مطرح شده علیه اپلیکیشن های حیا و احتراز پاسخی نداده است. گوگل و اپل که فروشگاه های آنلاین آنها میزبان این اپلیکیشن ها هستند، در حال حاضر واکنشی نشان نداده اند.