هسته لینوکس نسخه 6.3 با بهبودهای امنیتی، افزایش سرعت و ویژگی های جدید منتشر شد


لینوس توروالدز خالق لینوکس در یادداشت هایی درباره انتشار نسخه 6.3 هسته این سیستم عامل نوشت: این بار طبق برنامه ریزی های قبلی، نسخه 6.3 هسته لینوکس را با بهینه سازی برای پردازنده های ARM منتشر کردیم.

در حالی که انتشار نسخه جدید هسته لینوکس برای جامعه طرفداران این سیستم عامل بسیار خوشحال کننده است. توروالدز هشدار می دهد که ممکن است هنگام استفاده از آن همچنان با چالش هایی روبرو شوید. البته این هشدار به این معنی نیست که واقعاً در نسخه 6.3 هسته لینوکس مشکلی وجود دارد و از طرفی باید اشاره کنیم که کنترل چرخه انتشار آن به خوبی پیش رفته است.

اگرچه نسخه 6.3 هسته لینوکس به عنوان به‌روزرسانی‌های قبلی که از Rust و تراشه‌های M1 اپل پشتیبانی می‌کردند چندان هیجان‌انگیز به نظر نمی‌رسیدند، اما همچنان ویژگی‌های جدیدی را برای کاربران به ارمغان آوردند.

Rust یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای مدیریت بهینه حافظه است و هسته جدید لینوکس با پشتیبانی از این زبان در حالت کاربر ارائه می شود.

میگل اوجدایکی از توسعه دهندگان هسته لینوکس که مدیریت اضافه شدن پشتیبانی Rust به لینوکس را بر عهده داشت، می گوید: “افزودن Rust به این معنی است که به نقطه ای نزدیک شده ایم که اولین ماژول های این زبان برای انتشار در دسترس هستند.”

از دیگر ویژگی های هسته لینوکس نسخه 6.3 می توان به پشتیبانی و فعال سازی پردازنده ها و سخت افزارهای گرافیکی اینتل و AMD اشاره کرد. این تغییر علاوه بر بهینه سازی سخت افزاری، مستقیماً بر بهبود تجربه کاربری تأثیر می گذارد.

نوشته شده توسط ZDNet، هسته جدید لینوکس اکنون از نظر امنیت بهبود یافته است و اجرای آن را روی پردازنده های قدیمی AMD کمی ایمن تر و سریع تر می کند.

لینوکس 6.3 همچنین با درایورهای مدیریت انرژی جدید برای معماری های ARM و RISC-V عرضه می شود. این به روز رسانی از رمزگذاری مبتنی بر AES-SHA2 برای NFS پشتیبانی می کند و در نتیجه عملکرد ورودی و خروجی مستقیم EXT4 را بهبود می بخشد. از دیگر ویژگی های این آپدیت می توان به درایور سریعتر فایل سیستم Brtfs اشاره کرد.

لینوکس 6.3 همچنین با طیف وسیع تری از تراشه های Wi-Fi، از جمله آداپتور Wi-Fi Realtek RTL8188EU، تراشه بی سیم Wi-Fi 7 Qualcomm و Ethernet برای BlueField 3 DPU Nvidia سازگار است. علاوه بر این، توانایی مدیریت جریان های چند مسیره TCP مختلط با IPv4 و IPv6 در این به روز رسانی جدید برای کاربرانی که با شبکه های پیچیده سروکار دارند ارائه شده است.

در حال حاضر برای استفاده از لینوکس 6.3 باید کرنل این سیستم عامل را خودتان کامپایل کنید. آخرین نسخه هسته لینوکس از طریق Kernel.org در دسترس است.