هر آنچه که باید در مورد تراشه Oryon کوالکام بدانید


در ژانویه 2022 (ژانویه 1400)، کوالکام شرکتی به نام Nuvia را خریداری کرد که در زمینه طراحی تراشه های سفارشی مبتنی بر معماری ARM فعال بود. به این ترتیب کوالکام می خواست بیشتر با تراشه های سفارشی اپل رقابت کند.

پیش از این گفته شده بود که کوالکام می خواهد تراشه های رقیب سیلیکون اپل را با نام Nuvia معرفی کند. حال به نظر می رسد که این سازنده تراشه آمریکایی قصد دارد تراشه های سفارشی خود را با نام Oryon عرضه کند و دیگر از عنوان Nuvia برای رهایی از اختلاف حقوقی خود با Arm استفاده نکند.

کریستیانو آمون، مدیرعامل کوالکام پس از خرید نویا، در مورد تراشه‌های جدید و رقابت آن‌ها با تراشه‌های سفارشی اپل صحبت کرد. کوالکام قبلا از هسته های تولیدی خود ARM در ساخت پردازنده ها استفاده می کرد و اکنون می خواهد با بهره گیری از تجربیات مهندسان Nuvia و استفاده از مجموعه دستورالعمل های ARM (ISA) وارد دنیای طراحی هسته های سفارشی شود. همان راهی که اپل در دهه گذشته طی کرد و با تراشه های قدرتمند و بهینه خود در مرکز توجه قرار گرفت.

Qualcomm Oryon چیست؟

Oryon نام هسته های CPU در تراشه های جدید کوالکام است. چیزی که Oryon را از هسته‌های Kryo که کوالکام در حال حاضر استفاده می‌کند متمایز می‌کند این است که هسته‌های جدید سفارشی هستند و طبق دستورالعمل‌های ARM طراحی شده‌اند.

کوالکام تاکنون در تولید تراشه های خود به هسته های ARM متکی بوده است. احتمالا نام هسته های Cortex را شنیده اید. این هسته ها کاملا توسط ARM طراحی شده اند و مجوز استفاده از آنها در اختیار شرکت های تولیدی مانند کوالکام است. به عنوان مثال اسنپدراگون 8 نسل 2 با هسته های Cortex-A710، Cortex-A715، Cortex-X3 و Cortex-A510 روانه بازار شد و یکی از تراشه های پرچمدار این شرکت محسوب می شود. در واقع همه سازندگان می توانند از هسته های ARM در تولید تراشه های خود استفاده کنند.

از سوی دیگر، تولیدکنندگان می توانند از دستورالعمل های صدور مجوز برای تولید تراشه های اختصاصی خود بهره ببرند. همان راهی که اپل در پیش گرفت و حالا کوالکام می خواهد با طراحی تراشه های Oryon خود به رقیبی برای خانواده Apple Silicon تبدیل شود. سازنده دستورالعمل های Armv9 را مجوز داده است و احتمالاً در نیمه دوم سال آینده تولید تراشه های جدید مبتنی بر Armv9 را آغاز خواهد کرد.

توجه داشته باشید که این اولین بار نیست که کوالکام در طراحی هسته های پردازشی پردازنده های خود شرکت می کند. در گذشته، کوالکام سابقه طراحی پردازنده هایی به نام اسنپدراگون 800 را دارد. پردازنده ای با معماری اختصاصی Krait بر اساس مجموعه دستورات ARM. اما در عصر پردازنده های 64 بیتی، این اولین بار است که کوالکام پروژه طراحی هسته های CPU را کلید می زند.

چیپ Qualcomm Oryon چه زمانی عرضه می شود؟

پس از خرید نویا، کوالکام اعلام کرد که تولید اولین تراشه مبتنی بر معماری ARM را در نیمه دوم سال 2022 آغاز خواهد کرد و این محصولات یک سال بعد عرضه خواهند شد. از آنجایی که کوالکام متعهد است تراشه جدید خود را ظرف 90 روز پس از معرفی خود ارائه کند، به نظر نمی رسد که بتواند تولید تراشه های Oryon را به این سرعت به پایان برساند. انتظار می رود اولین SoC دارای هسته های Oryon در نشست Snapdragon سال آینده در اوایل سال 2024 معرفی شود.

اولین تراشه های سفارشی Oryon احتمالاً در رایانه های شخصی ویندوز استفاده می شوند. انتظار می رود پس از مدتی از Oryon در پردازنده های گوشی های هوشمند نیز استفاده شود. چیپست محاسباتی جدید احتمالاً در Snapdragon Summit 2023 رونمایی خواهد شد. بنابراین منطقی به نظر می رسد که تراشه های اسنپدراگون 8 نسل 4 مبتنی بر هسته های Oryon در اجلاس سال 2024 عرضه شوند. در مرحله اول، هسته های Oryon فقط در محصولات پیشرفته استفاده می شود. اما ممکن است در آینده وارد دسته های بیشتری شود.

عملکرد تراشه Qualcomm Oryon چگونه خواهد بود؟

آنچه مردم از یک کامپیوتر شخصی قابل حمل انتظار دارند سرعت، عملکرد، تولید گرمای کمتر و عمر باتری طولانی است. اینتل و AMD تا حدودی پارامترهای سرعت و عملکرد را پوشش می دهند. اما در زمینه بهره وری و شارژ، ناامید کننده به نظر می رسند، در آن سوی میدان تراشه های فعلی کوالکام برای ویندوز ARM، شارژ و بهره وری پوشش داده شده است و دل را در زمینه عملکرد نگه نمی دارد. هیچ یک از شرکت ها نمی توانند تمام خواسته های کاربر ویندوز را برآورده کنند. کوالکام می خواهد وضعیت را با تراشه های Oryon تغییر دهد.

در یک دیدگاه کلی، اپل تنها برندی است که در حال حاضر می تواند تمام نیازهای کاربر را از دستگاه های قابل حمل پوشش دهد. سری مک‌های اپل که بر اساس پردازنده‌های Arm سفارشی ساخته شده‌اند، برای هر نوع کار خلاقانه مناسب هستند و باتری‌های آن‌ها در تمام طول روز کار می‌کنند. این دقیقاً همان سخت افزاری است که ما از کوالکام انتظار داریم. این احتمال وجود دارد که عرضه تراشه جدید کوالکام همزمان با رونمایی از تراشه جدید سری M اپل باشد. به هر حال آنطور که به نظر می رسد رقابت تنگاتنگی بین این دو شرکت در جریان است و باید دید کدام یک برنده خواهد بود.