هدف بزرگ ژاپن تا سال 2025: تولید پردازنده 2 نانومتری برای گوشی های هوشمند


شرکت های ژاپنی و آمریکایی قصد دارند با همکاری یکدیگر پردازنده ای بر اساس لیتوگرافی 2 نانومتری بسازند. همکاری ژاپن و ایالات متحده در رقابت مستقیم با TSMC، بزرگترین سازنده تراشه قراردادی در جهان است. TSMC که مقر آن در تایوان است به تازگی نقشه راه پردازنده 2 نانومتری خود را معرفی کرده است.

رئیس راپیدوس می گوید مهندسان این شرکت ژاپنی تا نیمه اول سال 2025 خط تولید آزمایشی پردازنده 2 نانومتری را خواهند ساخت که در صورت تحقق چنین هدفی، راپیدوس به دومین شرکت برتر جهان در زمینه تولید تبدیل خواهد شد. تراشه های 2 نانومتری بعد از TSMC. TSMC تولید انبوه پردازنده های 2 نانومتری را در سال 2025 آغاز خواهد کرد.

در صنعت تراشه، نانومتر به ابعاد ترانزیستورها اطلاق می شود. هرچه تعداد نانومترها کمتر باشد، ترانزیستورهای تراشه قدرتمندتر و کارآمدتر خواهند بود. در ماه های اخیر پردازنده های مبتنی بر لیتوگرافی 3 نانومتری به عنوان پیشرفته ترین تراشه های دنیا وارد تولید انبوه شده اند. اپل احتمالا قبل از سایر شرکت ها یک پردازنده 3 نانومتری معرفی خواهد کرد.

به گزارش TechSpot، Rapidus و IBM اواخر سال گذشته یک قرارداد تجاری برای توسعه مشترک لیتوگرافی دو نانومتری IBM امضا کردند که اولین بار در سال 2021 رونمایی شد.

لیتوگرافی 2 نانومتری IBM قدرت پردازنده را تا 45 درصد در مقایسه با لیتوگرافی 7 نانومتری افزایش می دهد. این لیتوگرافی بیش از 50 میلیارد ترانزیستور را به تراشه ای به اندازه یک انگشت تزریق می کند.

به گفته IBM، لیتوگرافی دو نانومتری این شرکت با مصرف 75 درصد انرژی کمتر از لیتوگرافی هفت نانومتری، قدرت پردازش یکسانی را فراهم می کند. آی‌بی‌ام فقط پردازنده‌ها را طراحی می‌کند و پردازنده‌های آن‌ها را به شرکت‌های دیگر مجوز می‌دهد.

هدف بلند مدت Rapidus تولید انبوه پردازنده های 2 نانومتری در اواخر دهه 2020 است. این پروژه مهم به طور مشترک توسط چند شرکت خصوصی ژاپنی و آمریکایی انجام می شود، اما بخشی از بودجه آن توسط وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن تامین می شود.

نسل اول پردازنده‌های 2 نانومتری Rapidus احتمالاً در رایانه‌های کوانتومی، مراکز داده، تلفن‌های پرچمدار و تجهیزات نظامی استفاده خواهد شد.

لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC امسال به گوشی های هوشمند می آید. مشتری اصلی لیتوگرافی 3 نانومتری این شرکت اپل است. پردازنده های سه نانومتری اپل احتمالا در گوشی های سری آیفون 15 که در پایان شهریور 1402 رونمایی خواهند شد، استفاده خواهند شد.

اینتل در تلاش است تا لیتوگرافی 20 آنگستروم (20A) را تا سال 2024 در دسترس قرار دهد که اساساً لیتوگرافی 2 نانومتری است تا رقیب بهتری برای TSMC شود. آمازون و کوالکام (سازنده پردازنده های اسنپدراگون) اولین مشتریان لیتوگرافی 20A اینتل خواهند بود.

سامسونگ، دومین سازنده بزرگ تراشه جهان پس از TSMC، تولید یک پردازنده 3 نانومتری را در اواسط سال 2022 آغاز کرد و قصد دارد نمونه لیتوگرافی بهبود یافته خود را تا سال 2024 وارد تراشه ها کند. سامسونگ نیز مانند TMSC به دنبال تولید انبوه لیتوگرافی 2 نانومتری در سال 2025 است. سامسونگ قصد دارد تا سال 2027 به لیتوگرافی 1.4 نانومتری دست یابد.