هاست ویندوز چیست و چه کاربردی دارد؟


هاست ویندوز برای همه مناسب نیست. اما مزایای منحصر به فردی را برای برخی از مشاغل که به بهترین وجه نیازهای آنها را برآورده می کنند، ارائه می دهد. در ادامه به بررسی برخی از مزایای مهم هاست ویندوز می پردازیم.

1. بر روی سیستم عامل آشنا ویندوز اجرا می شود

در حال حاضر ویندوز همچنان محبوب ترین سیستم عامل در جهان است. نسخه های فعلی این سیستم عامل به تنهایی بیش از 400 میلیون کاربر دارد و طبق برخی آمارها بیش از یک میلیارد دستگاه ویندوز فعال در جهان وجود دارد. ویندوز محیطی آشنا دارد و استفاده از آن برای میلیون ها کاربر در سراسر جهان بسیار آسان است.

وقتی صحبت از میزبانی وب می شود، اکثر صاحبان وب سایت ها دسترسی مستقیم به سیستم عامل وب سرور ندارند. در هاست های لینوکس معمولا از طریق پنل cPanel یا DirectAdmin از ویژگی های آن استفاده می کنند و هاست های ویندوز نیز گزینه هایی مانند Plesk را ارائه می دهند.

با این حال، میزبانی ویندوز برای افرادی که ترجیح می دهند مستقیماً از رابط کاربری سرور استفاده کنند بسیار کاربرپسندتر است. در واقع امکان مدیریت سرور ویندوز با رابط کاربری گرافیکی در اختیار کاربران قرار می گیرد; در حالی که این ویژگی در اکثر سرورهای لینوکس دیده نمی شود.

2. سازگاری با سایر ابزارهای ویندوز

بسیاری از کسب و کارها به دلیل سازگاری هاست ویندوز با ابزارهای این سیستم عامل تصمیم می گیرند از آن برای میزبانی وب سایت خود استفاده کنند. اگر کسب و کار شما به تعدادی ابزار ویندوز وابسته است، انتخاب یک پلتفرم میزبانی وب که با محصولات نرم افزاری و راه حل های مختلفی که استفاده می کنید سازگار باشد، قطعا کار شما را آسان می کند.

اگر وب سایت شما با استفاده از زبان ASP.NET ساخته شده است، باید از ویندوز سرور استفاده کنید. اگر کسب و کار شما از Microsoft Exchange به عنوان پلتفرمی برای خدمات ایمیل شرکتی و Microsoft Sharepoint برای مدیریت پروژه استفاده می کند، وضعیت مشابهی پیش روی شماست.

هر چه کسب و کار شما بیشتر به برنامه های کاربردی ویندوز وابسته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که به هاست ویندوز نیاز داشته باشید. استفاده از هاست ویندوز تضمین می کند که پلت فرم هاست از تمام برنامه های مورد نیاز شما پشتیبانی می کند.

3. استفاده آسان از ویژگی های میزبانی ویندوز با Plesk

همانطور که اشاره کردیم هاست لینوکس بیشتر با کنترل پنل معروف و قدرتمند سی پنل ارائه می شود و هاست های ویندوز نیز بیشتر کنترل پنل پلسک را در اختیار کاربران قرار می دهند. این پنل می تواند قابلیت های سرور ویندوز را مستقیماً در اختیار شما قرار دهد. اگرچه رابط کاربری ویندوز سرور گرافیکی است، اما پلسک ظاهر کاربرپسندتری دارد و استفاده از آن راحت‌تر است.

پلسک با رابط کاربری بصری خود به شما امکان ایجاد و مدیریت چندین وب سایت و دامنه را می دهد. این پنل ویژگی های مدیریت ایمیل کامل و قدرتمندی را ارائه می دهد و با سیستم های مدیریت محتوای محبوب مانند وردپرس، دروپال و جوملا سازگار است.

کنترل پنل پلسک از پلاگین ها نیز پشتیبانی می کند. شرکت ها می توانند از این ویژگی برای دسترسی به ویژگی های بیشتر استفاده کنند. از افزونه های مهم این پنل می توان به ابزار ارتقای امنیت، ابزار بهبود عملکرد و … اشاره کرد.

معایب هاست ویندوز