نیازی به ترس از جهانی با 8 میلیارد نفر نیست


در 15 نوامبر 2022 (24 نوامبر 1401) جمعیت زمین به کم و بیش 8 میلیارد نفر رسید. این تاریخی است که جمعیت شناسان سازمان ملل متحد آن را به عنوان لحظه ای که جهان آخرین نقطه عطف جمعیتی خود را پشت سر گذاشته است، انتخاب کرده اند. تاریخ دقیق احتمالاً صحیح نیست و ممکن است چند ماه یا بیشتر اشتباه باشد. اما امروزه در مقایسه با ۱۱ سال پیش، حدود ۱ میلیارد نفر بیشتر روی زمین زندگی می کنند.

من (گزارشگر وایرد مت رینولدز) به «روز 8 میلیارد نفر» توجه خاصی نکرده بودم. نقاط عطف سرفصل خبرهای خوب هستند. اما تمرکز بر اعداد بزرگ می‌تواند روندهای واضح‌تری را که واقعاً توضیح می‌دهند چگونه دنیا از زمانی که ما فقط ۷ میلیارد نفر بودیم تغییر کرده است، پنهان کند.

در اینجا دو نمونه آورده شده است. نسبت افرادی که در فقر شدید زندگی می کنند به طور پیوسته در طول دهه گذشته کاهش یافته است (در سال 2010، 3.16٪ از جمعیت جهان با کمتر از 15.20 دلار در روز زندگی می کردند، در حالی که امروز تنها 9٪ از مردم با آن زندگی می کنند). آنها با درآمد کمی زندگی می کنند). در هند و چین که بیشترین تعداد تولدهای جدید را در دهه گذشته ثبت کردند، تولید ناخالص داخلی سرانه و امید به زندگی حتی با رشد سریع جمعیت افزایش یافته است. به بیان ساده، امروزه افراد بیشتری نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ بشر زندگی بهتری دارند.

با نزدیک شدن به 8 میلیارد روز، من بیانیه های مطبوعاتی متعددی دریافت کردم که هشدار می دادند این نقطه عطف نشان دهنده یک نقطه اوج سیاره ای است. تعجب کردم که چرا این داستان ها برای من ارسال شده است. یادم آمد که چند ماه پیش مقاله ای نوشتم که چرا نگرانی ایلان ماسک در مورد کاهش جمعیت اشتباه است.

جمعیت شناسان به من گفتند که در کوتاه مدت جمعیت جهان فقط در حال افزایش است و مدیریت این افزایش یک مسئله واقعی است که اکنون سیاره با آن مواجه است. به گفته برخی افراد، من از آن گروه خبرنگارانی هستم که معتقدند نباید زیاد نگران رشد جمعیت و اثرات آن بر محیط زیست باشیم. بیشتر پوشش آنلاین روزانه 8 میلیارد نفر از این منظر بود. در یکی از عناوین روزنامه گاردین آمده است: «نباید بحث برانگیز باشد که بگوییم جمعیت 8 میلیاردی تأثیر شدیدی بر آب و هوا خواهد داشت.

در سطح پایه، آنچه گاردین گفت کاملاً درست است. اگر همه چیز برابر باشد، جمعیت بیشتر روی زمین به معنای انتشار کربن بیشتر است. با این حال، بر اساس برآورد پروژه Drawdown، با کمک برنامه ریزی خانواده و آموزش بهتر، می توان تا سال 2050 از انتشار 68.9 میلیارد تن دی اکسید کربن جلوگیری کرد. این مقدار تقریباً معادل دو سال انتشار گازهای فسیلی و صنعت است.

مقالات مرتبط

وقتی از جمعیت و تغییرات آب و هوایی صحبت می کنیم باید مراقب باشیم. به راحتی می توان به جهان 8 میلیاردی نگاه کرد و نتیجه گرفت که افراد زیادی روی این سیاره وجود دارند. اما وقتی از رشد جمعیت صحبت می کنیم، منظور چه کسی است؟ فردی که در ایالات متحده زندگی می کند مسئول انتشار حدود 15 تن دی اکسید کربن در سال است. اما در هشت کشوری که بیشترین رشد جمعیت تا سال 2050 رخ خواهد داد، انتشار سرانه تنها کسری از انتشار سرانه ایالات متحده است.

در جمهوری دموکراتیک کنگو که پیش بینی می شود جمعیت آن در 20 سال آینده به بیش از 120 میلیون نفر برسد، هر فرد تنها 30 کیلوگرم دی اکسید کربن در سال تولید می کند. انتشار گازهای گلخانه ای نتیجه مصرف است و نه فقط جمعیت. ثروتمندترین افراد جهان بزرگترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه ای هستند. یک مطالعه نشان داد که نشریات مربوط به طبقه متوسط ​​در کشورهای ثروتمند کاهش یافته است. اما نشریات 001/0 درصد جامعه 107 درصد افزایش یافته است.

لورن ویتمارشروانشناس دانشگاه باث، رفتار و تغییرات آب و هوایی را مطالعه می کند. او می گوید: وقتی افراد ثروتمندی را با خانواده های پرجمعیت می بینم، فکر می کنم که ما ظرفیت این را نداریم که افراد ثروتمند بیشتری روی زمین داشته باشیم. اگر واقعاً می‌خواهیم انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم، پس منطقی‌تر است که مصرف را در کشورهای توسعه‌یافته که جمعیت آن راکد است، کاهش دهیم. با این حال، کاهش افراد بر اساس سرانه نشریات، مشکلات خاص خود را دارد. انسان ها تراشه های کربن قابل مبادله نیستند و مداخلات اقلیمی فقط برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نیست.

دسترسی زنان به آموزش و تنظیم خانواده داوطلبانه رویکرد مناسبی است. زیرا به این معنی است که افراد بیشتری از زندگی بهتر لذت می برند. در جمهوری دموکراتیک کنگو، زنان با تحصیلات متوسطه به طور متوسط ​​3 فرزند دارند. در حالی که زنانی که این سطح تحصیلات را ندارند بیش از 7 فرزند دارند. کیمبرلی نیکلاسیک دانشمند آب و هوا در دانشگاه لوند سوئد می گوید: ما می خواهیم در جهانی زندگی کنیم که در آن آزادی های اولیه و حقوق بشر داریم. ما اخیراً این سیستم را تحت دوره ثبات آب و هوا توسعه داده ایم. ما هیچ مدرکی نداریم که نشان دهد در شرایطی که از نظر آب و هوایی رو به افول است، می توانیم چنین جهانی داشته باشیم.»

آینده این سیاره بیش از تعداد افرادی که روی آن زندگی می کنند ارتباط دارد. همچنین مهم است که آیا انسان‌ها روی زمین در مکان‌هایی با دولت‌های باثبات و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و حقوق اولیه بشر زندگی مناسبی خواهند داشت یا خیر. نیکلاس می گوید: «با در نظر گرفتن جمعیت به عنوان یک توده یا توده بی نام، شما هویت انسان یا انسانیت را در نظر نمی گیرید. بخشی از مشکل حل بحران آب و هوا، تلاش برای گسترش حوزه همدلی ما فراتر از دایره خانواده یا نزدیکانمان است.

در سال 2017، نیکلاس مطالعه‌ای را منتشر کرد که تأثیر تغییرات سبک زندگی بر انتشار کربن را بررسی کرد. در درازمدت، تصمیمی که می‌توانست بیشترین تأثیر را داشته باشد، تصمیم به داشتن فرزندان کمتر بود. نیکلاس مرتباً ایمیل هایی از مردم دریافت می کند که از او می پرسند که آیا باید در مورد تمایل به داشتن فرزند دیگر احساس گناه کنند. در نهایت، نیکلاس ترجیح می دهد که ما در جهانی زندگی کنیم که در آن همه می توانند خواسته های معقول خود را بدون نگرانی در مورد تأثیر آنها بر روی زمین دنبال کنند. او می گوید: «تصمیم گیری در مورد بچه دار شدن یا نداشتن یکی از حقوق اولیه بشر است و باید از آن حمایت کرد.

چه 8 میلیارد نفر روی زمین وجود داشته باشد یا 10 میلیارد نفر، ما باید به فکر راه هایی باشیم که همه بتوانند زندگی خوبی داشته باشند. نیکلاس با اشاره به اهداف توافقنامه آب و هوای پاریس می گوید: ما این بودجه کربنی را برای جلوگیری از تغییرات فاجعه بار آب و هوا در اختیار داریم. این که آیا زمین ظرفیت کمتر یا بیشتر انسان‌ها را دارد، بستگی به این دارد که آیا می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سیاره را قبل از رسیدن میلیارد دلار بعدی، همانطور که اکنون زندگی می‌کنیم، نابود نکنیم یا خیر.