نگرانی ها به دلیل افشاگری در مورد نقض حریم خصوصی آیفون افزایش می یابد


چندی پیش گروهی از محققان امنیتی گفتند که آیفون داده های تحلیلی دستگاه را به سرورهای اپل ارسال می کند حتی اگر کاربر مجوزهای لازم را صادر نکند. در نتیجه انتشار آن گزارش، نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی کاربران آیفون افزایش یافت. همین گروه از محققان در گزارشی متفاوت ادعا می‌کنند که اپل می‌تواند این داده‌ها را مستقیماً به کاربران نسبت دهد. این در حالی است که شرکت کوپرتینویی پیش از این چنین موضوعی را تکذیب کرده بود.

هنگامی که برای اولین بار یک دستگاه اپل را روشن می کنید، از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید داده های تجزیه و تحلیل را برای اپل ارسال کنید یا خیر. اپل می گوید با دریافت این داده ها می تواند خدمات و محصولات خود را بهبود بخشد. داده هایی که اپل دریافت می کند ممکن است شامل اطلاعات مکان باشد.

کاربر می تواند اجازه ارسال داده های تحلیلی را بدهد یا با درخواست اپل مخالفت کند. تامی میسکمحقق امنیتی می گوید که داده های تجزیه و تحلیل دستگاه بدون در نظر گرفتن موافقت یا مخالفت کاربر برای اپل ارسال می شود. در یک مثال، گفته می‌شود که اپ استور این داده‌ها را در زمان واقعی در دسترس اپل قرار داده است: جستجوهای برنامه، مشاهده آگهی‌ها، نحوه یافتن برنامه‌ها و مدت زمان مشاهده هر صفحه برنامه.

به گفته 9to5Mac، داده های در دسترس اپل می تواند حساس باشد. برای مثال، جستجو برای برنامه‌های مرتبط با جامعه LGBTQIA+ یا برنامه‌های سقط جنین داده‌های شخصی و حساس محسوب می‌شوند.

بررسی‌های Mysk نشان می‌دهد که آنچه برای App Store گفته شد برای برنامه‌های Apple Music، Apple TV، Apple Books و Apple Stocks نیز صدق می‌کند. به عنوان مثال، اپلیکیشن Stocks که راه حلی برای بررسی ارزش سهام شرکت های مختلف است، چنین داده هایی را در اختیار اپل قرار می دهد: سهام مورد بررسی و نام سایر سهام جستجو شده یا مشاهده شده و مقالات جدید خوانده شده. گفته می شود که یک شکایت دسته جمعی علیه اپل با تمرکز بر این سیاست راه اندازی شده است.

اپل می‌گوید حتی اگر ارسال داده‌های تحلیلی را انتخاب کنید، همه داده‌ها به صورت ناشناس ارسال می‌شوند. به عبارت دیگر، اپل می گوید که از روی داده های تحلیلی نمی تواند تشخیص دهد که این داده ها به کدام دستگاه و کدام کاربر مربوط است.

اپل می گوید ممکن است از Apple ID شما برای پیوند دادن داده ها در همه دستگاه های شما استفاده کند. اما در همین زمینه تاکید می کند که با وجود استفاده از اپل آیدی، امکان شناسایی کاربر وجود ندارد. همبستگی بین داده‌های دستگاه‌های شما به حساب مشترک iCloud که در همه آنها استفاده می‌کنید بستگی دارد. اپل به وضوح می گوید که از این روش فقط برای جمع آوری داده ها از برنامه های خود استفاده می کند و کل فرآیند با رمزگذاری انتها به انتها انجام می شود.

مقالات مرتبط:

در همین حال، تامی میسک ادعاها اظهارات اپل مبنی بر ناشناس بودن داده ها نادرست است. او برای اثبات ادعای خود به داده هایی که آیفون برای اپل ارسال می کند اشاره کرده است. وی داده های مذکور را با داده های موجود مقایسه کرده است iCloud برای شناسایی کاربر از طریق Apple ID استفاده می شود.

به گفته Tommy Maisk، داده های تحلیلی اپل شامل شناسه ای به نام dsId است. Maisk می گوید این شناسه در واقع شناسه خدمات دایرکتوری است و منحصراً برای شناسایی حساب های iCloud طراحی شده است. او ادامه می‌دهد: «این بدان معناست که داده‌های تحلیلی اپل می‌توانند شما را شناسایی کنند.

به گفته Tommy Maisk، داده هایی که اپ استور به سرورهای اپل ارسال می کند همیشه حاوی شناسه ای به نام dsId است. Maisk می گوید که هنوز مطمئن نیست که آیا این dsId شناسه خدمات دایرکتوری است یا خیر.