نکات مهم هنگام خرید میکروفون از Sedasator


برای ضبط آواز و سازها به یک میکروفون با کیفیت نیاز دارید تا بتوانید صدایی عالی برای آهنگ های خود داشته باشید. اما نکته ای که در مورد میکروفون ها وجود دارد این است که مدل های مختلف آن را برای خریدار هنگام انتخاب اولین میکروفون خود گیج می کند. راهنمای کامل خرید میکروفون در Sedasator را آماده کرده ایم که در ادامه می خوانید.

اگر قصد میکروفون بخر یک دستگاه جدید داشته باشید و از فروشگاه های تجهیزات صوتی دیدن کنید، طیف گسترده ای از قیمت ها، مارک ها و مدل های میکروفون را خواهید دید. گستردگی امکانات میکروفون ها در کنار صدها مدل آنقدر زیاد است که اگر اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشید قطعا در مقایسه میکروفون ها دچار مشکل خواهید شد. معمولا با توجه به قیمت یک میکروفون می توان کیفیت صدای آن را تعیین کرد اما برخی از تولیدکنندگان تنها به کیفیت تولید صدای خوب توجه می کنند و به کیفیت و ساختار بدنه آن توجهی ندارند. در انتهای این مقاله در Sound Store می توانید راهنمای بسیار خوبی برای خرید یک میکروفون با کیفیت داشته باشید.

قبل از خرید میکروفون به این سوال پاسخ دهید

هنگام انتخاب میکروفون، مهمترین سوالی که باید از خود بپرسید این است که هدف شما از خرید میکروفون چیست؟ برای چه کاری می خواهید از آن استفاده کنید؟ آیا می خواهید از آن برای موسیقی استفاده کنید؟ یا برای اجرای زنده یا حتی نواختن صدای ساز؟ یا قرار است از یک میکروفون برای دو یا چند کار استفاده کنید؟

میکروفونی را که قرار است بخرید باید با شرایط خود، با تجهیزاتی که دارید، با محیطی که دارید و با فعالیتی که دارید بسنجید. به عنوان مثال استفاده از میکروفون های گران قیمت و مارک بازار برای گروه خوانندگی منطقی نیست و می توانید سراغ گزینه هایی مانند خرید میکروفون های بویا، یانمای و … بروید. اما برای مثال، اگر به دنبال میکروفونی هستید که بتوانید هم روی صحنه و هم در استودیو از آن استفاده کنید و بهترین کار را برای شما داشته باشد، می توانید به میکروفون استودیویی بخرید حرفه ای تر از برندهایی مانند برند Go Rode که برای هر دو کار مناسب است.

آشنایی اولیه با اصطلاحات میکروفون

داشتن حداقل دانش در مورد ویژگی‌های میکروفون و اصطلاحاتی که برای توصیف آنها استفاده می‌شود، می‌تواند کمک زیادی به انتخاب یک میکروفون مناسب برای نیازهای شما کند. در ادامه این مقاله به توضیحات و اصطلاحات رایج نوشته شده در دفترچه راهنمای میکروفون ها می پردازیم.

الگوی قطبی

الگوی قطبی شکل میدان حساسیت میکروفون یا جهت هایی است که میکروفون صدا را می پذیرد یا رد می کند. میکروفون چند قطبی به صداهایی که از جهات مختلف می آیند واکنش نشان می دهد و پاسخگو است. یک میکروفون دو طرفه که شکل 8 نیز نامیده می شود، صداهای غرب و شرق را می پذیرد و صداهای شمال و جنوب را رد می کند. میکروفن های یک طرفه رایج ترین نوع میکروفون ها هستند که به سه الگوی قطبی زیر دسته بندی می شوند:

میکروفون الگوی قطبی کاردیود : صدا فقط از جلوی میکروفون پذیرفته می شود.

میکروفون الگوی سوپر قطبی کاردیود : صدا را بیشتر از جلوی میکروفون و از پشت میکروفون با اختلاف زاویه میدان 180 درجه کمتر می پذیرد و صداهای کناری را کمتر می پذیرد.

میکروفون الگوی قطبی هایپر کاردیوئید : صدا را بیشتر از جلوی میکروفون و از پشت میکروفون با اختلاف زاویه میدان 180 درجه کمتر می پذیرد و صداهای کناری را بیشتر می پذیرد.

میکروفون با الگوهای قطبی متعدد

برخی از میکروفون ها الگوهای متعددی دارند. مثلا میکروفون Yanmay Q81; که الگوی آن توسط یک دکمه یا سوئیچ که معمولاً روی بدنه میکروفون نصب می شود تغییر می کند (مثلاً از حالت همه جهته به حالت کاردیوئید). این ویژگی به شما امکان می دهد میکروفون خود را برای محیط های کاری مختلف و فعالیت های مختلف تنظیم کنید.

پاسخ فرکانس

پاسخ فرکانس به محدوده فرکانسی که یک میکروفون دریافت می کند اشاره دارد. این محدوده با بیشترین و کمترین فرکانس در واحد هرتز نشان داده می شود. به عنوان مثال میکروفونی که محدوده فرکانس آن بین 80 هرتز تا 15 کیلوهرتز باشد می تواند میکروفون مناسبی برای آواز باشد. اما اگر به دنبال یک میکروفون مناسب برای سازهای کوبه ای هستید، می توانید از میکروفونی با محدوده فرکانس حداقل 50 هرتز استفاده کنید.

منحنی پاسخ فرکانس

به این نکته مهم توجه کنید که فقط پاسخ فرکانسی را می توان به عنوان برد یک میکروفون در نظر گرفت. منحنی پاسخ فرکانس نشان می دهد که میکروفون چگونه در فرکانس های مختلف واکنش نشان می دهد. در این منحنی، فراز و نشیب های خاصی در نقاط مختلف وجود دارد که ویژگی های منحصر به فرد میکروفون را مشخص می کند و امکانات آن را برای فعالیت های مختلف بیان می کند. به عنوان مثال، میکروفونی که برای صدای خواننده استفاده می‌شود ممکن است یک افزایش ناگهانی در محدوده متوسط ​​بالا داشته باشد که باعث می‌شود صدای خواننده نرم‌تر و واضح‌تر به نظر برسد..

حساس بودن و امکان استفاده SPL

SPL یا سطح فشار صدا چیست؟ مقدار فشار صوتی بر روی هوا SPL نامیده می شود و با نماد dB (دسی بل) نشان داده می شود. SPL یک متغیر است و بالاترین میزان صدایی را که میکروفون می تواند دریافت کند را به شما می گوید. این بسیار مهم است و می تواند هنگام استفاده از میکروفون برای سازهای بلند مانند ترومپت به شما کمک کند. توجه داشته باشید که میانگین حدود 100 دسی بل و حداکثر آن حدود 130 دسی بل است.

حساسیت نمایشگر این است که میکروفون چقدر می تواند صدا را تشخیص دهد. این موضوع برای دستگاه های مختلف نیز بیان شده است. صرف نظر از میکروفونی که استفاده می کنید، شاید این به تنهایی کافی باشد تا بدانید هرچه این عدد کمتر باشد، میکروفون حساسیت بیشتری خواهد داشت..

بررسی انواع میکروفون ها و موارد استفاده از هر یک از آنها

میکروفون ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: میکروفون های خازنی و میکروفون های دینامیک. این دو دسته را می توان با ویژگی های منحصر به فردشان از هم جدا کرد.

فروشگاه صدا

میکروفون های نوع دینامیک را می توان مقاومت بیشتری نسبت به میکروفون های نوع خازنی دانست، به همین دلیل از این نوع میکروفون بیشتر برای اجراهای صحنه ای و اجرای زنده استفاده می شود. اما از طرفی به دلیل حساسیت و صدای واضح تر میکروفون های خازنی، بیشتر برای ضبط صدا در استودیوها استفاده می شود.

اما باید بدانید که میکروفون های داینامیک برای ضبط و میکروفون های خازنی نیز وجود دارند که برای استفاده در صحنه نیز استفاده می شوند. به طور کلی، برخی از میکروفون های داینامیک صدای بسیار شفاف و حساسی دارند که برای استفاده در استودیوهای ضبط صدا مناسب است و برخی از میکروفون های خازنی مقاومت بالایی برای استفاده روی صحنه دارند.

یکی از تفاوت های دیگر این دو میکروفون به برق مورد نیاز آنها مربوط می شود. میکروفون‌های نوع دینامیک می‌توانند بدون منبع تغذیه نیز کار کنند، در حالی که بیشتر میکروفون‌های خازنی برای کار کردن به منبع تغذیه مانند باتری یا ژنراتور برق فانتوم و پیش تقویت‌کننده نیاز دارند.

چگونه یک میکروفون با کیفیت را از یک میکروفون بی کیفیت تشخیص دهیم؟

ویژگی های میکروفن به عوامل زیادی بستگی دارد، چیزهایی که تاکنون خوانده اید بخشی از شناخت ویژگی های یک میکروفون است. عوامل دیگری مانند آلیاژ مورد استفاده، طراحی، ساختار ساخت و موارد دیگر همگی تأثیر زیادی بر عملکرد میکروفون دارند. به همین دلیل بهتر است معیار اصلی یک میکروفون با کیفیت را قیمت آن معرفی کنیم. اما اگر گوش موزیکال خوبی دارید، تنها با گوش دادن می توانید تفاوت بین یک میکروفون با کیفیت و یک میکروفون بد را تشخیص دهید.

حرف پایانی

کیفیت میکروفون به دو عامل مهم بستگی دارد. اولین عامل برند سازنده میکروفون و مواد اولیه، بدنه و فناوری های به کار رفته در یک محصول است. دومین عامل مهم دانش و هدف شما در استفاده از میکروفون است. گاهی اوقات محصولی که خریداری کرده اید کیفیت خوبی دارد. اما از آنجایی که اطلاعات خوبی در مورد استفاده از میکروفون ندارید، نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید و در نتیجه کیفیت صدای خوبی را تجربه نخواهید کرد.

اگرچه نکات ذکر شده در این مقاله می تواند تا حدودی به شما در انتخاب یک میکروفون با کیفیت کمک کند، اما تست و ارزیابی تجربی میکروفون می تواند اطلاعات دقیق تری را برای انتخاب مناسب در اختیار شما قرار دهد. می توانید از نمایشگاه بازدید کنید فروشگاه اینترنتی صدا اطلاعات دقیقی را برای انتخاب میکروفون مورد نظر خود دریافت کنید.