نماینده مجلس: گروه اجرایی پاسخ دهند تفاوت سامسونگ با آیفون چیست؟


نامه مدیرکل دفتر واردات سازمان گمرک در 24 بهمن ماه حاکی از عدم اطلاع بیشتر از رجیستری گوشی های آیفون 14 و ممنوعیت واردات این مدل گوشی و تمامی مدل های پس از آن توسط مسافر و مسافر است. پست الکترونیکی ممنوعیتی که دلیل آن به وضوح اعلام نشده است. به خصوص اینکه نه تنها محصولات دیگر اپل وارد می شود، بلکه برندهای دیگر گوشی موبایل نیز بدون مشکل وارد می شوند.

یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در گفت وگو با ایسنا به همین موضوع اشاره کرد و گفت: گروه های اجرایی باید به این موضوع پاسخ دهند که تفاوت واردات گوشی سامسونگ با آیفون چیست که از واردات جلوگیری می کند. از مدل های آیفون 14 و جدیدتر استفاده کرده اند.”

حجت الله فیروزی با اشاره به تصمیمات دولت برای تنظیم بازار کالا و ارز، گفت: تفاوت واردات مدل های سامسونگ و آیفون به چه چیزی بستگی به سیاست های واردات دارد، اما اساساً به دلیل نیاز، تفاوت مشخصی وجود دارد. استفاده نمی کند.”

وی با تاکید بر اینکه هر دوی این کالاها کالاهای مصرفی هستند، خاطرنشان کرد: اگر قرار است محدودیتی برای واردات وجود داشته باشد به این معناست که ارز ندارد، بنابراین اگر قرار است ارزی برای واردات کالا داده شود، نمی شود. مهم است که مارک آن محصول چیست.”

این نماینده مجلس در ادامه دو دلیل برای ممانعت از واردات کالا ذکر کرد و گفت: گاهی برای تحریم و نخریدن کالای کشور متخاصم، از واردات جلوگیری می شود؛ اینها سیاست هایی است که دولت اتخاذ کرده است و بر این اساس دولت را در پیش گرفته است. ممکن است این سیاست به دلیل مدیریت فضای ارزی یا بحث تحریم کشور متخاصم باشد و به همین دلیل واردات را ممنوع کرده اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن همچنین گفت: نمی توان وضعیت رجیستری آیفون 14 را بلاتکلیف گذاشت. وی با اشاره به اینکه تعدادی گوشی موبایل آیفون 14 به صورت مسافری وارد شده و واردکنندگان نیز خرید کرده اند و خواهان واردات آن هستند، گفت: دولت باید در این خصوص تصمیم بگیرد زیرا نمی توان این وضعیت را در هاله ای از ابهام قرار داد. هم گوشی های همراه مسافر و هم گوشی هایی که سفارش داده و خریداری شده اند. آنها نباید بلاتکلیف بمانند. در نهایت گروه اجرایی باید پاسخ دهند که تفاوت سامسونگ با آیفون در چیست.

عدم ثبت واردات آیفون 14 ماه است که باعث سردرگمی و سردرگمی بسیاری شده و قیمت سایر مدل های این برند را نیز تحت تاثیر قرار داده است. خبر ممنوعیت واردات مسافری و پستی نیز قیمت تمامی گوشی های اپل را افزایش داد به طوری که مدل های مختلف آیفون حداقل 12 درصد گران شدند.