نماینده مجلس: دولت باید همه برندهای تلفن همراه را ثبت کند


نمایندگان مجلس روز گذشته هفتم اسفندماه به بررسی بند درآمدی لایحه بودجه 1402 پرداختند و با تصویب بند (ط) تبصره 7 این لایحه موافقت کردند. با این توافق، تعرفه واردات گوشی های بالای 600 دلار در سال آینده به 15 درصد می رسد.

مجتبی رضاخواه نماینده مجلس در همین جلسه با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر عدم ثبت نام برخی از گوشی های بالای 600 دلار، این رویه را اشتباه خواند و گفت: دولت در گذشته از رویه اشتباهی برای عدم ثبت برخی برندهای تلفن همراه استفاده می کرد که این امر موجب شده است هرج و مرج ایجاد کرد و همه تلفن های همراه در دسترس مردم نیست.

نماینده مردم تهران همچنین خاطرنشان کرد: عدم رجیستری گوشی های آیفون 14، ممنوعیت واردات پستی و مسافری و همچنین عدم صدور مجوز برای واردات تجاری این گوشی ها ممکن است ناشی از اقدامات دولت باشد. تمایل به افزایش مالیات واردات این محصول. وی معتقد است حتی اگر دولت بخواهد مالیات واردات را افزایش دهد مشکلی ندارد اما باید این تصمیم را اعلام کند.

دولت باید تمام گوشی های تلفن همراه مورد نیاز مردم را ثبت کند و به جای ایجاد بی نظمی در بازار موبایل، سفارش دهد، اگر بخواهد مالیات واردات اضافه کند، اشکالی ندارد.

وی رویه فعلی دولت مبنی بر فعال نکردن برخی از تلفن های همراه با قیمت بالای 600 دلار که مشخصا فقط شامل آیفون 14، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس می شود را اقدامی نادرست دانست که موجب نارضایتی مردم می شود: «اگر دولت قصد داشته باشد. افزایش مالیات برای اعلام این تلفن های همراه؛ نه اینکه این موبایل ها را رجیستر نکرده و باعث نارضایتی مردم شود».

پیش از این تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس به موضوع عدم ثبت نام آیفون 14 و همچنین ممنوعیت واردات پستی و مسافری این محصول اشاره کرده و از تصمیم مضاعف دولت در خصوص واردات گوشی های بالای 600 دلار انتقاد کرده بودند. حجت الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص گفت: گروه های اجرایی باید به این موضوع پاسخ دهند که تفاوت واردات گوشی های سامسونگ با گوشی های آیفون که جلوی واردات مدل های آیفون 14 را گرفته اند چیست. بعد.”

افزایش سه درصدی تعرفه واردات گوشی های بالای 600 دلار

روز گذشته مجلس در جریان بررسی بند درآمدی لایحه بودجه سال آینده کشور، موضوع افزایش تعرفه واردات تلفن همراه بالای 600 دلار را بررسی و تصویب کرد. در بند (ط) تبصره 7 درآمدی لایحه بودجه 1402 کل کشور به شرح زیر آمده است:

«هزینه ورودی رویه بازرگانی (برند) واردات گوشی تلفن همراه خارجی بالای 600 دلار حداقل 15 درصد تعیین می‌شود، واردات گوشی در سایر رویه‌ها دوبرابر محاسبه و دریافت می‌شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی (گمرک جمهوری اسلامی ایران) موظف است منابع حاصل از اجرای این حکم را به ردیف درآمدی 110410 واریز کند که واردات این کالاها از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز مشمول این حکم است.

با تصویب این بند تعرفه واردات این گوشی ها که قبلا 12 درصد بود با 3 درصد افزایش در سال آینده به 15 درصد می رسد. تعرفه واردات تلفن همراه بالای 600 دلار باید برای حمایت از توسعه زیرساخت های صنعت میکروالکترونیک استفاده شود.