نماینده مجلس: به بهانه شرایط کشور بخشی از طرح حفاظت عملا اجرا شد


به نظر می رسد طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی با وجود اینکه عملا در حال اجراست قرار نیست از مجلس حذف شود. پس از تذکر مهرداد ویسکرمی در جلسه علنی سه شنبه گذشته مجلس مبنی بر کنار گذاشتن طرح حراست، باز هم صحبت هایی مبنی بر بازگشت حراست به مجلس مطرح شد.

معین الدین سعیدی که یکی از منتقدان محدودیت های اخیر اینترنت در مجلس است در گفت و گو با … ایلانا در خصوص بازگشت امنیت به مجلس با بیان اینکه این طرح فعلا در دستور کار مجلس نیست، گفت: یکی از اعضای کمیسیون مشترک آقای ویس کرمی موضوعی را مطرح کردند و آقای قالیباف توضیح دادند. بنا به درخواست جمع کثیری از نمایندگان این موضوع از دستور کار خارج شد و دیگر در کارگروه اصل 85 مطرح نمی شود و اگر مبنایی برای ادامه پیگیری و بررسی باشد. این طرح باید در قالب خود دادگاه باشد که فعلاً در دستور کار نیست.»

وی همچنین درباره اینکه نایب رئیس مجلس از بررسی این طرح خبر داده است، گفت: آقای مصری گفتند که ما چندین جلسه کارشناسی درباره این طرح داشته ایم اما اگر در دستور کار قرار بگیرد، نمی کنم. فکر نمی کنم علاوه بر این که مردم با چالش ها و مشکلاتی روبرو هستند، در دستور کار است.» کالاهای اساسی در زمینه معیشت و سبد دارند. از مجلس انتظار می رود حوزه های معیشتی را در اولویت قرار دهد و من بعید می دانم با حساسیتی که قبلا مطرح شد، طرح حفاظت دوباره در دستور کار قرار گیرد».

اما همانطور که تجربه کاربران اینترنتی در این ماه ها نشان داده است، سعیدی در ادامه با بیان اینکه مشکل اینجاست که به بهانه شرایط کشور، بخش ها و بخش هایی از این طرح عملا اجرا شده است، گفت: آنچه مهم است بر اساس ماده نهم است. آزادی های مشروع مردم حتی به بهانه حفظ امنیت و تمامیت ارضی نباید محدود شود.

سعیدی تاکید کرد: انتظار داریم زمانی که شرایط کشور از آن شرایط التهابی پاییز دور شد، سکوهایی که فیلتر شدند باز شوند.

اما به نظر می رسد این دیدگاه در بین نمایندگان مخالفان زیادی دارد. کسانی که با وجود محدودیت ها و فیلترینگ شدید همچنان از مسدود شدن دسترسی مردم دفاع می کنند و برخورد با پروژه های مرتبط با فضای مجازی را در اولویت کاری خود قرار داده اند.

ویسکرمی سه شنبه گذشته که قرار بود به عنوان مخالف طرح مالی افشاگران فساد صحبت کند، به جای اینکه دوباره پای حراست را به مجلس بکشد، اشتباه کرد و خوب هم عمل کرد. به همین دلیل به مجلس تذکر داد که باید طرح مربوط به فضای مجازی در دستور کار قرار گیرد.

عبدالرضا مصری که ریاست جلسه را بر عهده داشت به وی گفت انشالله جلسه علنی را در دستور کار قرار می دهیم و انجام می شود اما در عین حال تاکید کرد که وظایف زیادی در اختیار شورای عالی فضای مجازی است. فضا، و آن را به خوبی انجام داده است، و ما می توانیم نتایج آن را ببینیم. .

کاربران نیز آثار اقدامات شورای عالی فضای مجازی را در این مدت با انواع اختلالات و فیلترینگ ها و قطعی ها دیده اند. همانطور که سعیدی گفت شرایط کشور بهانه ای برای اجرای طرح حفاظتی فراهم کرد. اما مشخص نیست نگرانی نمایندگانی مانند ویسکرمی قرار است چه محدودیت های دیگری بر این شرایط بیافزاید.