نماینده مجلس: آقای رئیسی شما نمی توانید دنبال تیک آبی باشید و مردم به اینترنت دسترسی ندارند


معین الدین سعیدی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 30 آذر) در سخنانی در جمع رئیس جمهور و نمایندگان درباره شرایط حوزه انتخابیه خود گفت: از دولت انتظار داریم که موضوع توجه ویژه را کنار بگذارد و در عمل به آن توجه کند. مراقب دردهای سیستان و بلوچستان باشید.»

سعیدی در ادامه به محدودیت های اخیر اینترنت اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط آرام حاکم بر کشور از رئیس جمهور انتظار داریم موضوع فضای مجازی را جدی بگیرد و بسترهایی که فیلتر شد و باعث بیکاری تعداد زیادی از مردم شد. مردم باید آزاد شوند، آیا من و تو نمی‌توانیم دنبال کنه‌های آبی و خاکستری بگردیم، اما مردم دسترسی ندارند.»

اخیراً حساب کاربری رئیس دولت در اینستاگرام تیک آبی و در توییتر تیک خاکستری دریافت کرده است. در همین رابطه دولت توضیح داد که «با توجه به صفحات متعدد منتسب به رئیس جمهور در شبکه های اجتماعی خارجی و نسبت دادن مطالب تحریف شده، از ماه ها قبل اقداماتی برای شناسایی اصالت برای کاربران انجام شد و اخیراً یکی از شبکه ها روی کار آمد. “

اما در شرایطی که اینستاگرام حدود چهار ماه است که فیلتر شده است و در شرایطی که مدت هاست توییتر در ایران فیلتر شده و با وجود تاکید بر استفاده از پلتفرم های داخلی، احراز هویت و نوشتن نامه برای گرفتن تیک آبی در این صفحات. انتقادات زیادی را برانگیخت.

به خصوص که این اتفاق زمانی رخ داد که خبر جرم انگاری تولیدکنندگان، فروشندگان و توزیع کنندگان VPN های غیرمجاز منتشر شد و مدت هاست که وزارت ارتباطات موظف به شناسایی و غیرفعال کردن فیلترشکن ها شده است.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند پیش از این از جرم انگاری VPN ها انتقاد کرده بود و گفته بود وقتی بسیاری از مدیران ارشد اجرایی از بسترهای فیلتر شده استفاده می کنند چگونه می توانند این دوگانگی را توجیه کنند؟ این نماینده همچنین به موضوع دریافت تیک آبی اشاره کرد و بر جرم انگاری استفاده از فیلترشکن تاکید کرد: اگر قرار است این اتفاق بیفتد باید مسئولان دولتی که به دنبال تیک آبی هستند برای برخورد قانونی در اولویت قرار گیرند. “

ماه گذشته نیز همین نماینده در واکنش به ادامه محدودیت ها در اینترنت به صراحت اعلام کرد که مسئولان و نمایندگان بدون محدودیت به فضای مجازی دسترسی دارند و هیچ نشانه ای مبنی بر رفع محدودیت ها وجود ندارد.