نقاشی 3300 ساله مصری با دقتی خیره کننده نوع پرندگان آن زمان را نشان می دهد.


یک نقاشی شاهکار از مصر باستان که پرندگان را در حال پرواز و استراحت در مردابی سرسبز نشان می دهد، به قدری دقیق است که امروزه محققان می توانند دقیقا بفهمند که هنرمندان مصری بیش از 3300 سال پیش کدام گونه را به تصویر کشیده اند.

نقاشی مذکور تقریباً یک قرن پیش در دیوارهای قصری در عمارنا، پایتخت باستانی مصر که در 300 کیلومتری قاهره قرار دارد، کشف شد. اگرچه تحقیقات قبلی به بررسی حیات وحش نقاشی‌های دیواری اختصاص داشت، تحقیقات جدید برای اولین بار به هویت همه پرندگان می‌پردازد که برخی از آنها دارای نشانه‌های غیرعادی هستند.

مقالات مرتبط:

بیشتر پرندگانی که در این نقاشی ذکر شده کبوترهای کوهی (Columba livia) هستند، اما تصاویری نیز وجود دارد که سریل رودیس، درنای پشت قرمز (Lanius collurio) و دم سفید (Motacilla alba) را نشان می دهد. این مقاله توسط کریستوفر استیمپسون، استادیار افتخاری موزه تاریخ طبیعی دانشگاه آکسفورد، و بری کمپ، استاد مصرشناسی در دانشگاه کمبریج، در 15 دسامبر در مجله Antiquity منتشر شده است. این تیم یک کپی از این اثر هنری را بررسی کردند و از مقالات تحقیقاتی در مورد طبقه بندی و پرنده شناسی برای شناسایی پرندگان استفاده کردند.

اتاقی که امروزه به عنوان “اتاق سبز” شناخته می شود با تصاویری از نیلوفرهای آبی، گیاهان پاپیروس و پرندگان نقاشی شده است. منظره ای که فضای آرامی را برای استراحت خانواده سلطنتی ایجاد کرد. به گفته استیمپسون و کمپ، این نقاشی واقع گرایانه نشان می دهد که اثر آرام بخش محیط طبیعی برای خانواده سلطنتی مهم بوده است.

مصریان باستان ممکن است گیاهان واقعی را همراه با عطر در اتاق خود نگه داشته و موسیقی مصر باستان را نواخته باشند. محققان در مقاله خود می نویسند:

چنین اتاقی، با هر معیاری، شاهکاری از هنر ناتورالیستی بود، مملو از موسیقی و رایحه گیاهان که یک تجربه حسی ایجاد می کرد.