نشست مخفی نخبگان جهان درباره هوش مصنوعی; مشکل چیه؟ چته؟


طبق گزارش CNBC، 130 تن از نخبگان تجاری و سیاسی جهان این هفته در لیسبون برای نشست سالانه بیلدربرگ گرد هم می آیند. اگرچه احتمالاً بحث های دیگری نیز در این رویداد مطرح خواهد شد هوش مصنوعی مهمترین آنهاست.

حضور سام آلتمن به عنوان مدیر عامل OpenAI در نشست بیلدربرگ جای تعجب ندارد. او اولین حضور خود را در کنگره ایالات متحده انجام داد و در مورد مقررات هوش مصنوعی با قانونگذاران بحث کرد. ساتیا نادلا فرد دیگری نیز در جلسه مذکور حضور خواهد داشت و در این لیست نام افراد مشهور دیگری از جمله دمیس حسابیسمدیرعامل DeepMind و اریک اشمیتمدیرعامل سابق گوگل نیز دیده می شود.

جزئیات بیشتر در مورد نشست مخفی بیلدربرگ در حال حاضر در دسترس نیست. در این مراسم جمعی از افراد سرشناس حوزه فناوری و سیاست حضور خواهند داشت تا در مورد هوش مصنوعی بحث کنند. البته امید چندانی به انتشار نتایج این مذاکرات نداشته باشید. زیرا به احتمال زیاد هیچ اطلاعاتی در مورد آن منتشر نخواهد شد.

سال گذشته اصلاحات ژئوپلیتیکی مرتبط با جنگ روسیه و اوکراین در صدر فهرست موضوعات نشست بیلدربرگ قرار گرفت و اکنون هوش مصنوعی مهمترین موضوع این رویداد است.

بر اساس این گزارش آینده نگری، این شصت و نهمین نشست بیلدبرگ است. نشستی که اولین بار در سال 1954 با هدف تقویت گفتگو بین اروپا و آمریکای شمالی تشکیل شد.

هنری کیسینجروزیر خارجه سابق آمریکا ینس استولتنبرگدبیر کل ناتو و دیمیترو کولباوزیر خارجه اوکراین نیز به نشست بیلدربرگ دعوت شده است. انتظار می رود پیتر تیلآلبرت بورلا، سرمایه‌گذار برجسته فناوری و مدیرعامل فایزر نیز به این رویداد می‌پیوندد.

در بخشی از بیانیه مطبوعاتی مبهم بیلدربرگ در سال جاری آمده است: “جلسه بیلدربرگ، انجمنی برای گفتگوهای غیررسمی درباره موضوعات مهم است.”