نسل چهارم اسنپدراگون 8cx برای استفاده در تبلت های 10 اینچی موجود است


شرکای سخت افزاری کوالکام احتمالاً از آن زمان تاکنون نسل سوم اسنپدراگون 8cx فاقد عملکرد لازم بود، استقبال نکردند. ظاهرا اسنپدراگون 8cx نسل چهارم این قدرت پردازشی لازم برای استفاده در تبلت‌های 10 اینچی را دارد تا به مشتریان کوالکام اجازه دهد تبلت‌هایی را ارائه دهند که رقیب iPad هستند.

به گفته Wccftech، کوالکام از نوامبر 2022 آزمایش توسعه نرم افزار بر روی دستگاه ها را آغاز کرده است، اما انتظار می رود این کار انجام شود. اسنپدراگون 8cx نسل چهارم در سال 2024 عرضه می شود. ظاهرا کوالکام علاوه بر آزمایش SoC جدید خود بر روی تبلت های 10 اینچی، در حال آزمایش عملکرد این تراشه بر روی لپ تاپ های 13 اینچی نیز است.

این بدان معناست که سازندگان سخت افزار می توانند از تراشه جدید کوالکام برای دستگاه های اندروید و ویندوز استفاده کنند. انتظار می رود نسل چهارم اسنپدراگون 8cx عملکرد مناسبی برای مدیریت هر دو پلتفرم از خود نشان دهد. در حالی که این SoC نباید مشکلی در اجرای اندروید داشته باشد، ادغام با ویندوز پاشنه آشیل مایکروسافت و کوالکام بوده است. همه این جنبه های منفی، از عدم پشتیبانی اپلیکیشن تا عملکرد بسیار ضعیف، باعث شده تا کاربران نتوانند به چنین محصولاتی نگاه کنند.

اینجا جایی است که اپل برتری یافته است، زیرا تراشه های قدیمی خود را تغییر کاربری داده و از آنها در مدل های مقرون به صرفه آی پاد استفاده کرده است و در نتیجه سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده است. گفته می شود که یک نمونه اولیه از اسنپدراگون 8cx نسل چهارم این تراشه بر روی تراشه 4 نانومتری 3 گیگاهرتزی TSMC ساخته شده است، بنابراین ما فکر می کنیم هنگام اجرا بر روی یک تبلت 10 اینچی هیچ مشکل حرارتی نخواهد داشت. گفته می شود قسمت CPU نسل چهارم اسنپدراگون 8cx ترکیبی از 8 هسته پرمصرف و 4 هسته کم مصرف است.

از دیگر ویژگی های جالب این سیستم روی تراشه (SoC) می توان به 5G، Wi-Fi 7 و پشتیبانی از پردازنده های گرافیکی خارجی اشاره کرد که احتمالا شرکای سخت افزاری کوالکام را هیجان زده خواهد کرد. همچنین این امکان وجود دارد که نسل چهارم اسنپدراگون 8cx هنگام اجرا بر روی تبلت های کوچکتر با فرکانس های آهسته تری کار کند، همانطور که پردازنده M2 Pro در آیپد در مقایسه با همان پردازنده در مک بوک پرو و ​​مک بوک ایر با فرکانس کمتری کار می کند.

در نهایت، ما امیدواریم که شاهد رقابت جالبی در بازار تبلت باشیم و همه منتظرند تا تاثیر تصاحب نوویا توسط کوالکام را ببینند. امیدواریم با عرضه تبلت ها و لپ تاپ های مجهز به پردازنده جدید کوالکام ناامید نشویم.