نسل بعدی فناوری ساخت تراشه سامسونگ رکوردها را خواهد شکست


سامسونگ قصد دارد جزئیات بیشتری در مورد فناوری و مدارهای VLSI و فرآیند SF4X در سمپوزیوم 2023 ارائه کند. SF4X برای برنامه های محاسباتی که به محاسبات با کارایی بالا (HPC) نیاز دارند در نظر گرفته شده است. این فناوری که قبلا به عنوان 4HPC شناخته می شد، نه تنها فرکانس و عملکرد بیشتری را ارائه می دهد. همچنین از افزایش ولتاژ پشتیبانی می کند.

SF4X در مصرف انرژی 23 درصد کارآمدتر خواهد بود و عملکرد آن 10 درصد بهبود می یابد. اگرچه سامسونگ مرجع این مقایسه ها را ذکر نکرده است، اما احتمالاً فرآیند SF4 را کاهش داده است. بهبود عملکرد و صرفه جویی در انرژی نتیجه ارزیابی و طراحی مجدد منبع، سیستم تخلیه ترانزیستور در شرایط کاری فشرده و غیره است.

SFX با فرآیندهای N4P و N4X TSMC رقابت خواهد کرد. این دو فرآیند به ترتیب در سال های 2024 و 2025 راه اندازی خواهند شد. در حال حاضر، تعیین اینکه کدام فناوری بهترین ترکیبی از عملکرد، قدرت پردازش، تراکم ترانزیستور، مصرف برق و هزینه را ارائه می‌کند، غیرممکن است.

TomsHardware می‌نویسد که پردازنده‌های مرکز داده و پردازنده‌های گرافیکی که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند، برای مدیریت بارهای کاری سنگین طراحی شده‌اند. بنابراین، فرآیندهای پیشرفته‌تر ساخت تراشه مانند SF4X می‌تواند عملکرد و کارایی پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

جدا از عملکرد عالی، بهره وری انرژی نیز در این فرآیندها بسیار مهم است. کاهش 23 درصدی مصرف انرژی SF4X نسبت به نسل قبلی این فناوری می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و اثرات زیست محیطی را در طول زمان کاهش دهد.

SF4X اولین فرآیند مدرن سامسونگ است که به طور خاص برای برنامه های HPC توسعه یافته است، که نشان می دهد غول فناوری کره ای تقاضای بازار کافی برای این فناوری را پیش بینی می کند. با توجه به اینکه HPC مانند 5G و هوش مصنوعی صنعت بزرگی است، سامسونگ انتظار دارد حداقل برخی از 150 مشتری فعلی خود از فناوری SF4X استفاده کنند.