نسخه چینی هوش مصنوعی ChatGPT در راه است


طبق گزارشی که دیروز منتشر شد، بایدو قصد دارد نسخه چینی ChatGPT را منتشر کند.

یک منبع آگاه به بلومبرگ گفت بایدو چت ربات هوش مصنوعی خود را در ماه مارس رونمایی کند. گفته می شود این ابزار که هنوز نامی از آن برده نشده است با سرویس موتور جستجوی اصلی شرکت چینی ادغام شده است.

شرکت‌های فناوری چینی در چند سال گذشته کار بر روی ابزارهای هوش مصنوعی مشابه را آغاز کرده‌اند، اما حضور شرکت بزرگی مانند بایدو می‌تواند نقطه عطف جدیدی در توسعه هوش مصنوعی چینی باشد و پتانسیل ایجاد تغییرات چشمگیر در سایر صنایع را دارد.

به گفته بلومبرگ، بایدو در حال حاضر سرمایه گذاری زیادی در توسعه سیستم Emie انجام داده است. شرکت مذکور چندین سال است که کار روی این ابزار را آغاز کرده است. پروژه ای که در واقع اساس نسخه چینی ChatGPT خواهد بود.

OpenAI که دفتر مرکزی آن در کالیفرنیا قرار دارد، ChatGPT را توسعه داده و فناوری زیربنایی آن را به سطح کاملا جدیدی ارتقا داده است. این ابزار که چند ماه پیش در دسترس عموم قرار گرفت، با حجم زیادی از داده های وب آموزش دیده و با بازخوردهای انسانی بهبود یافته است. این هوش مصنوعی اکنون می تواند پاسخ های خلاقانه و نسبتا جامعی به درخواست های کاربران به صورت طبیعی و محاوره ای ارائه کند.

اگرچه در حال حاضر محدودیت هایی در عملکرد ChatGPT وجود دارد، اما این قابلیت را دارد که جایگزین وکلا، معلمان، نویسندگان و غیره شود. این ابزار حتی می تواند کدهای کامپیوتری تولید کند، بنابراین برنامه نویسان باید توجه ویژه ای به آینده شغلی خود داشته باشند. با این حال، این امکان وجود دارد که این فناوری به جای جایگزینی کامل مشاغل، تنها به عملکرد بهتر آنها کمک کند.

ابزارهای هوش مصنوعی مشابه نیز به عنوان تهدیدی برای ایجاد اختلال در صنایع خلاق دیده می‌شوند. برای مثال، هنرمندان ممکن است نگران ابزارهای هوش مصنوعی متن به تصویر و متن به ویدئو مانند Dall-E2 باشند. پلتفرم هایی که می توانند تاثیر بسیار منفی بر آینده شغلی افرادی که از هنر خود امرار معاش می کنند داشته باشد.

مایکروسافت نیز اخیرا تصمیم گرفته است برای تقویت واحد هوش مصنوعی خود مبلغ قابل توجهی به مبلغ 10 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری کند.

به گفته DigitalTrends، شرکت مادر گوگل، آلفابت، در میان نگرانی‌هایی که مایکروسافت می‌تواند از ChatGPT برای تقویت موتور جستجوی Bing استفاده کند، سرمایه‌گذاری زیادی روی توسعه سیستم‌های رقیب انجام می‌دهد، زیرا این اقدام مایکروسافت مستقیماً بر منبع اصلی درآمد گوگل، یعنی موتور جستجوی آن تأثیر می‌گذارد. ، تاثیر خواهد داشت.

با توجه به اینکه بایدو به طور جدی در حال برنامه ریزی برای ورود به فضای چت ربات های هوش مصنوعی است، احتمالا در آینده نزدیک شاهد رقابت سنگین تری در این زمینه خواهیم بود و در نتیجه انتظار می رود ChatGPT و سایر پروژه های مشابه از نوآوری های جدیدی رونمایی کنند تا بتوانند همچنان یکی از برترین ها باشید شرکت های مهم در این زمینه باید به فعالیت خود ادامه دهند.