نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال


پارتیشن بندی هارد اکسترنال یک راه ساده برای سازماندهی آن و سازماندهی بهتر داده ها است، اما آیا می دانید به طور کلی مزیت های پارتیشن بندی هارد چیست؟ آیا می دانید برای این کار باید چه مراحلی را طی کنید؟ در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد پارتیشن بندی هارد اکسترنال و دلایل انجام این کار صحبت کنیم.

پارتیشن بندی سخت خارجی به چه معناست؟

پارتیشن بندی کلمه دیگری برای جداسازی است و زمانی که هارد اکسترنال خود را پارتیشن بندی می کنید آنها را به قسمت های کوچکتر و مجزا تقسیم می کنید تا بتوانید اطلاعات خود را در هارد بهتر و منظم تری توزیع کنید. به طور پیش فرض هارد اکسترنال به صورت تک سکتور فروخته می شود و در صورت نیاز به پارتیشن بندی باید خودتان این کار را انجام دهید.

چرا هارد اکسترنال را پارتیشن بندی کنیم؟

احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد شده که الان این کار چه فایده ای دارد؟ آیا پارتیشن بندی فقط به ذخیره منظم اطلاعات روی هارد کمک می کند یا مزایای دیگری دارد؟ در این قسمت به مزایای این کار می پردازیم.

پشتیبان گیری آسان تر

تصور کنید می خواهید از یک هارد اکسترنال 2 ترابایتی نسخه پشتیبان تهیه کنید. حال تصور کنید که این هارد به 5 قسمت 400 گیگابایتی تقسیم شده است، از کدام هارد راحتتر می توان بک آپ گرفت؟ وقتی داده‌های خود را بین یک هارد دیسک تقسیم می‌کنید و مثلاً بخشی را فقط به عکس‌ها اختصاص می‌دهید، پشتیبان‌گیری از آن بسیار سریع‌تر و آسان‌تر می‌شود و شاید نیازی به تهیه نسخه پشتیبان از موسیقی خود نداشته باشید و فقط بخواهید به. از داده های خاص نسخه پشتیبان تهیه کنید.

امنیت بهتر

درست است که می توانید از آنتی ویروس برای محافظت از داده های خود در برابر ویروس ها استفاده کنید، اما در نهایت ویروس ها همیشه خطری برای داده ها هستند. وقتی هارد اکسترنال را پارتیشن بندی می کنید، احتمال آلوده شدن کل هارد به ویروس کاهش می یابد. این بدان معناست که حتی اگر هارد دیسک پارتیشن بندی شده به ویروس آلوده شود، همه داده ها آلوده نمی شوند و می توانید اطلاعات زیادی را ذخیره کنید.

امکان ایجاد فرمت های مختلف

یک هارد اکسترنال باید فرمت خاصی داشته باشد و فرمت های NTFS، FAT32، exFAT و سایر فرمت ها از رایج ترین فرمت های موجود هستند. وقتی یک هارد دیسک پارتیشن نشده دارید، فقط می توانید از یک فرمت استفاده کنید. همانطور که می دانید همه فرمت ها با ویندوز و مک سازگار نیستند و این باعث بروز مشکلاتی می شود، البته فرمتی مانند exFAT بین این دو سیستم عامل کار می کند.

اگر هارد اکسترنال را پارتیشن بندی کنید می توانید برای هر قسمت فرمت خاصی در نظر بگیرید که این ویژگی جذابی است و به شما این امکان را می دهد تا بر اساس نیاز خود فرمت های مختلفی را برای قسمت های مختلف در نظر بگیرید.

چگونه هارد دیسک را در ویندوز 10 پارتیشن بندی کنیم؟

برای این کار مراحل ذکر شده را به ترتیب طی کنید. در نظر داشته باشید که بهتر است هنگام خرید هاردی که هنوز اطلاعاتی روی آن وجود ندارد، فرآیند پارتیشن بندی را انجام دهید و در غیر این صورت ابتدا اطلاعات مهم خود را به فضای امن دیگری منتقل کنید یا از آن بک آپ بگیرید.

 • از قسمت جستجو در پایین صفحه عبارت msc را جستجو کرده و وارد کنید.
 • روی هارد اکسترنال مورد نظر کلیک راست کرده و Shrink Volume را بزنید. اگر این گزینه در دسترس شما نیست، فرمت هارد دیسک را به NTFS تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.
 • حجم مورد نظر را وارد کنید. حجم باقی مانده در زیر این بخش نمایش داده می شود.
 • روی Shrink در پایین کلیک کنید. با انجام این کار، یکی از فضاهای تقسیم شده غیر اختصاص داده می شود.
 • بر روی فضای اختصاص نیافته راست کلیک کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.
 • روی Next کلیک کنید؛
 • در این قسمت باید اندازه قسمت باقیمانده را مشخص کنید. اگر حداکثر فضای دیسک را انتخاب کنید، از تمام فضای باقیمانده استفاده می شود و اگر می خواهید از نیمی از این فضا استفاده کنید، باید نیمی از حداکثر عدد را وارد کنید.
 • دوباره روی Next ضربه بزنید؛
 • حرفی که قرار است قسمت مورد نظر با آن نمایش داده شود را مشخص کنید. حروفی که قبلا استفاده شده بودند در این لیست قابل دسترسی نیستند. روی Next کلیک کنید؛
 • گزینه format this volume را انتخاب کرده و از طریق گزینه file system فرمت مورد نظر را انتخاب کنید. دوباره روی Next کلیک کنید؛
 • اکنون بر روی فرمت دیسک کلیک کنید.
 • تمام!

پارتیشن بندی هارد دیسک خارجی در مک

اگر از مک استفاده می کنید، برای پارتیشن بندی هارد اکسترنال باید مراحل زیر را طی کنید.

چرا هارد اکسترنال را پارتیشن بندی کنیم؟

 • وارد Disk Utility شوید و از منوی سمت چپ روی هارد دیسک مورد نظر کلیک کنید.
 • از منوی بالا بر روی Partition کلیک کنید. اگر این گزینه خاموش است، ابتدا باید هارد دیسک را به فرمتی تبدیل کنید که توسط مک قابل تشخیص باشد.
 • در مرحله بعد یک دایره آبی بزرگ برای شما نمایش داده می شود که نشان دهنده یکپارچگی هارد است. روی + در پایین صفحه کلیک کنید تا این هارد دیسک به بخش های دلخواه تقسیم شود.
 • روی دکمه Apply کلیک کنید. در صفحه ای که دوباره باز می شود، روی Partition کلیک کنید.
 • صبر کنید تا پیام عملیات موفقیت آمیز نمایش داده شود.
 • تمام!

نتیجه

در این مقاله نحوه پارتیشن بندی هارد اکسترنال در ویندوز و البته مک را به شما آموزش دادیم. همچنین به مزایای پارتیشن بندی هارد دیسک اشاره کردیم.

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.