نحوه فعال سازی، غیرفعال کردن کلید Fn لپ تاپ و رفع مشکل قفل


کلیدهای عملکردی F1 تا F12 به همراه صفحه کلید Fn ⌨️ راه سریع‌تر و آسان‌تری برای کنترل ویژگی‌های سیستم هستند. با استفاده از این کلیدها می توانید روشنایی صفحه را تنظیم کنید، صدای بلندگو را کنترل کنید یا حالت هواپیما را فعال و غیرفعال کنید. اما گاهی اوقات این کلیدها کار نمی کنند. در این شرایط، یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید کلید Fn فعال یا غیرفعال است. در این آموزش نحوه فعال سازی، غیرفعال کردن کلید Fn لپ تاپ و رفع مشکل قفل شدن تیرازیس فایل امروز روش های مختلفی را توضیح می دهیم که به شما کمک می کند.

حل مشکل قفل کردن کلید Fn لپ تاپ

نحوه قفل و باز کردن کلید عملکرد در ویندوز

کلیدهای F1 تا F12 در بالای صفحه کلید شما می توانند عملکردهای مختلفی را همراه با کلید Fn انجام دهند. در حالت دوم، هر بار که می خواهید عملیات خاصی را انجام دهید، باید کلید Fn را به همراه هر یک از کلیدهای عملکردی F1 تا F12 فشار دهید.

اگر نمی خواهید از کلید Fn استفاده کنید، ویندوز به شما اجازه قفل کردن آن را می دهد. در این حالت می توانید از عملکرد ثانویه کلیدهای F1 تا F12 بدون فشار دادن کلید Fn استفاده کنید. در ادامه روش های مختلف قفل و بازکردن کلید Fn را توضیح خواهیم داد.

نحوه غیرفعال کردن کلید Fn در لنوو، ایسوس، ایسر، اچ پی، دل، وایو و…

در صفحه کلید دستگاه های مختلف، کلید Esc به عنوان کلید قفل Fn عمل می کند. اگر صفحه کلید شما اینطور است، باید یک نماد قفل کوچک روی کلید Esc خود داشته باشید. برای قفل کردن دکمه Fn کافیست کلیدهای Fn و Esc را با هم فشار دهید. برای فعال کردن کلید Fn می توانید هر دوی این کلیدها را دوباره با هم فشار دهید.

در برخی از دستگاه های دیگر، برای فعال کردن قفل Fn باید کلیدهای Fn و Caps Lock را همزمان فشار دهید و برای غیرفعال کردن آن دوباره دو کلید را همزمان فشار دهید. همچنین به دنبال کلید Fn، F lock یا F Mode روی صفحه کلید خود باشید. بسته به لپ‌تاپ‌تان، ممکن است لازم باشد این دکمه‌ها را یک بار فشار دهید یا چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید.

غیرفعال کردن کلید Fn از طریق بایوس

همچنین می توانید تنظیمات سخت افزاری سیستم خود را از طریق تنظیمات بایوس تغییر دهید. نحوه قفل و باز کردن کلید Fn از طریق BIOS در زیر توضیح داده شده است:

به کلید را بردارید Fn در ویندوز روی دکمه Type here to search bar taskbar در نوار وظیفه کلیک کنید یا کلید Windows را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا کادر جستجو باز شود.

اکنون Advanced Startup را در این کادر تایپ کرده و enter را فشار دهید.

روی Changed advanced startup options کلیک کنید تا یک پنجره باز شود.

دکمه Restart now را انتخاب کنید.

هنگامی که لپ تاپ یا سیستم دسکتاپ شما به منوی آبی رنگ Advanced Boot Options رسید، عیب یابی و گزینه های پیشرفته را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن کلید Fn از طریق بایوس

سپس UEFI Firmware Settings و Restart را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات BIOS شوید.

غیرفعال کردن کلید Fn از طریق بایوس

به System Configuration رفته و Action Key Mode را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن Action Key Mode.

در عوض، می توانید به تب Advanced رفته و Function key behavior را انتخاب کنید.

کلید Function را برای قفل کردن Fn انتخاب کنید.

غیرفعال کردن کلید Fn از طریق بایوس

برای ذخیره تغییرات روی F10 کلیک کنید و سپس در اعلان User Account Control روی Yes کلیک کنید.

توجه: کاربران لپ‌تاپ و سیستم‌عامل‌های قدیمی در هنگام راه‌اندازی سیستم باید با فشار دادن یکی از کلیدهای F1-F12 وارد بایوس شوند. برای اینکه بدانید دقیقاً از کدام کلید استفاده کنید، دفترچه راهنما را بخوانید یا به وب سایت سازنده مراجعه کنید.

قفل کردن دکمه Fn با کمک Windows Mobility Center

در این روش می توانید از Windows Mobility Center برای قفل کردن دکمه Fn استفاده کنید. Windows Mobility Center به شما امکان می دهد به ویژگی های رایج مانند روشنایی و حجم دسترسی داشته باشید. اگر بخش Function Key Row را در اینجا نمی بینید، این روش ممکن است برای شما مناسب نباشد.

Windows Mobility Center را در کادر جستجوی منوی Start جستجو کنید و روی مرتبط ترین نتیجه کلیک کنید.

قسمت Function Key Row را پیدا کرده و منوی زیر آن را باز کنید.

  قفل کردن دکمه Fn با کمک Windows Mobility Center

از این منو گزینه Function key را انتخاب کنید تا کلید Fn قفل شود. به کلید فعالسازی Fn می توانید گزینه Multimedia key را انتخاب کنید.

این به شما امکان می دهد بدون فشار دادن کلید Fn از کلیدهای عملکرد خود استفاده کنید. اگر نمی خواهید از کلید Fn استفاده کنید و فکر می کنید بهتر است آن را غیرفعال کنید، می توانید از برنامه KeyTweak برای این کار استفاده کنید.

کثیفی علت مشکل قفل شدن کلید Fn در لپ تاپ است

اگر برخی از کلیدهای عملکردی هنوز کار نمی کنند، ممکن است لازم باشد صفحه کلید خود را تمیز کنید. شاید گرد و غبار آنقدر زیر دکمه های شما جمع شده باشد که مانع از عملکرد عادی دکمه ها شود. اگر مهارت های لازم را دارید، می توانید لپ تاپ را با استفاده از ابزار مناسب تمیز کنید.

همچنین اگر کیبورد را به لپ تاپ متصل کرده اید، می توانید آن را جدا کرده و دوباره وصل کنید.

برای صفحه کلیدهای بلوتوث، باتری را بردارید. چند دقیقه صبر کنید و باتری را دوباره داخل صفحه کلید قرار دهید.

صفحه کلید خود را به سیستم دیگری متصل کنید و بررسی کنید که آیا کلیدهای عملکرد آن کار می کنند.

عیب یاب سخت افزار و دستگاه ها را اجرا کنید

در نسخه های قدیمی ویندوز می توانید از طریق کنترل پنل به Hardware and Devices Troubleshooter دسترسی داشته باشید اما برای نسخه های جدیدتر می توانید این ابزار را از CMD اجرا کنید. برای انجام این:

در کادر جستجوی منوی استارت، command prompt را تایپ کرده و بر روی مرتبط ترین نتیجه کلیک کنید.

حالا msdt.exe -id DeviceDiagnostic را تایپ یا کپی کنید و وارد کنید. با این کار پنجره عیب‌یابی سخت‌افزار و دستگاه‌ها باز می‌شود که در آن باید روی دکمه Next کلیک کنید تا فرآیند عیب‌یابی آغاز شود.

عیب یاب سخت افزار و دستگاه ها را اجرا کنید

رفع مشکل قفل کلید Fn در لپ تاپ با اجرای Keyboard Troubleshooter

اگر روش های بالا به فعال کردن کلید Fn در لپ تاپ کمک نکرد، می توانید ابزار Keyboard Troubleshooter را اجرا کنید. برای انجام این:

وارد تنظیمات شوید و به قسمت Update & Security بروید.

از پنجره سمت چپ، عیب یابی را انتخاب کنید.

روی Additional troubleshooters کلیک کنید.

حالا به ترتیب روی Keyboard کلیک کنید و عیب یاب را اجرا کنید.

رفع مشکل قفل کلید Fn در لپ تاپ با اجرای Keyboard Troubleshooter

کلیدهای فیلتر را غیرفعال کنید

در ویندوز، ویژگی Filter Keys به گونه ای طراحی شده است که ضربات مکرر کلید را متوقف کند. با این حال، غیرفعال کردن آن ممکن است تأثیر مثبتی بر آن داشته باشد دکمه Fn روی صفحه کلید دارند بنابراین:

کنترل پنل را باز کنید.

از بالا، منوی View by را روی نمادهای بزرگ و نمادهای کوچک تنظیم کنید.

روی Ease of Access Center کلیک کنید.

از لیست Explore all settings، روی Make the keyboard easy to use کلیک کنید.

به آسان کردن تایپ کردن بروید و تیک گزینه Turn on Filter Keys را بردارید.

برای اعمال تغییرات روی Apply و سپس OK کلیک کنید.

کلیدهای فیلتر را غیرفعال کنید

درایورهای صفحه کلید خود را به روز کنید

اگر با کلید Fn کیبورد خود مشکل دارید، ممکن است یک درایور قدیمی برای کیبورد خود نصب کرده باشید یا فایل های مربوطه آسیب دیده باشند. در این صورت، به روز رسانی درایورهای صفحه کلید می تواند مشکل را حل کند. این شغل است:

روی منوی Start کلیک راست کرده و Device Manager را انتخاب کنید.

روی صفحه کلید کلیک کنید و صفحه کلید مورد استفاده خود را انتخاب کنید و روی آن کلیک راست کنید.

اکنون Update driver را انتخاب کنید.

جستجوی خودکار برای درایورها را انتخاب کرده و روی Start کلیک کنید.

اگر می خواهید یک درایور صفحه کلید را از وب سایت سازنده دانلود کنید، مطمئن شوید که درایور صحیح نسخه ویندوز و نوع پردازنده خود را دانلود کرده اید یا از یک برنامه به روز رسانی خودکار درایورها استفاده کنید.

درایورهای صفحه کلید خود را به روز کنید

نظرات و پیشنهادات شما؟

در آموزش فعالسازی، غیرفعال کردن کلید Fn لپ تاپ و رفع مشکل قفل تیرازیس فایل امروز سعی کردیم روش های مختلفی را در اختیار شما قرار دهیم. برای مثال با انتخاب کلیدهای فیزیکی کیبورد خود می توانید از روشن بودن نماد قفل لپ تاپ مطمئن شوید یا از طریق تنظیمات بایوس و ویندوز این کار را انجام دهید. اگر روش دیگری می شناسید یا از ترفند خاصی برای فعال و غیرفعال کردن کلید Fn در ویندوز استفاده می کنید، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.