نحوه غیرفعال کردن و فعال کردن حالت تبلت در ویندوز 11


حالت تبلت ویندوز 11 یکی از ویژگی های مفید و کاربردی ویندوز است. اما به دلیل تفاوت این ویژگی در ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10، ممکن است نتوانید آن را فعال کنید. در این مقاله از Enzel Web با نحوه غیرفعال کردن و فعال کردن حالت تبلت در ویندوز 11 آشنا می شویم.

نحوه کار با حالت تبلت در ویندوز 11

نحوه استفاده از حالت تبلت در ویندوز 11

حالت تبلت ویندوز 11 در مقایسه با ویندوز 10 تفاوت هایی دارد. یعنی مانند ویندوز 10 شما، ویندوز 11 نیز گزینه ای برای روشن یا خاموش کردن حالت تبلت در ویندوز 11 ندارد و این ویژگی به طور پیش فرض در ویندوز 11 موجود است. با این حال، می توانید از آن استفاده کنید. این ویژگی در برخی از دستگاه ها در ادامه، حالت تبلت ویندوز 11 را بررسی می کنیم.

حالت تبلت ویندوز 11 چیست؟

تبلت Mode قابلیتی است که برای اولین بار در ویندوز 10 به این سیستم عامل اضافه شده است.همانطور که از نامش پیداست این قابلیت به شما اجازه می دهد تا مانند تبلت از ویندوز استفاده کنید. به این معنی که آیکون ها بزرگتر نمایش داده می شوند و فاصله آنها بیشتر می شود و تفاوت های دیگری نیز وجود دارد. این ویژگی برای افرادی با صفحه نمایش کوچک مفید بود اما برای کسانی که صفحه نمایش بزرگ دارند بی فایده بود. بنابراین همانطور که گفته شد این قابلیت به عنوان یک ویژگی پیش فرض ویندوز در ویندوز 11 گنجانده شد. این بدان معناست که برخلاف ویندوز 10، هیچ گزینه ای برای فعال یا غیرفعال کردن این گزینه در ویندوز 11 وجود ندارد. با این حال، در حال حاضر دو راه برای استفاده از حالت تبلت وجود دارد. در ادامه به بررسی این دو راه می پردازیم.

خارج شدن از حالت تبلت در ویندوز 11

اگر می خواهید آیکون های دسکتاپ ویندوز را تغییر دهید، می توانید ۶ روش تغییر اندازه آیکون دسکتاپ در ویندوز را مطالعه کنید.

از حالت دسکتاپ ویندوز 11 به حالت تبلت و بالعکس در لپ تاپ های 2 در 1 تغییر دهید

یکی از دستگاه هایی که می توانید در آن از قابلیت حالت تبلت استفاده کنید، لپ تاپ های 2 در 1 هستند. لپ تاپ های دو در یک دستگاه هایی هستند که عملکرد لپ تاپ و تبلت را همزمان دارند. در واقع، برخی از لپ‌تاپ‌های 2 در 1 تبلت‌هایی هستند که می‌توانند به صفحه کلید متصل شوند. برای ورود به حالت تبلت ویندوز 11 در این لپ تاپ ها کافی است صفحه کلید را از لپ تاپ جدا کنید. اکنون می توانید از حالت تبلت استفاده کنید. اگر کیبورد لپ تاپ قابل جدا شدن نیست اما قابلیت چرخش 360 درجه را دارد، می توانید صفحه نمایش را 360 درجه بچرخانید تا حالت تبلت ویندوز 11 برای شما فعال شود

حالت تبلت ویندوز 11

فعال کردن حالت تبلت در لپ تاپ های لمسی

دومین دستگاهی که در آن می توانید به صورت پیش فرض از حالت تبلت ویندوز 11 استفاده کنید، لپ تاپ های لمسی هستند. در این نوع لپ تاپ فقط لپ تاپ خود را روشن کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

چگونه لپ تاپ را از حالت تبلت خارج کنیم؟ از طریق صفحه کلید

بعد از اینکه صفحه کلید را از لپ تاپ 2 در 1 خود خارج کردید، از فاصله بین آیکون ها می توانید ببینید که این حالت فعال شده است. پس از فعال سازی این قابلیت، اگر می خواهید آن را غیرفعال کنید، کافی است دوباره صفحه کلید را به لپ تاپ خود متصل کنید. برای غیرفعال کردن حالت تبلت در لپ‌تاپ‌هایی که کیبورد آن‌ها قابل جدا شدن نیست، کافی است دوباره لپ‌تاپ را بچرخانید و آن را از حالت 360 درجه خارج کنید تا حالت تبلت غیرفعال شود. همچنین راه اندازی مجدد لپ تاپ نیز برای آن قابل انجام است از حالت تبلت در ویندوز 11 خارج شوید به شما کمک کند

تنظیمات حالت تبلت ویندوز 11

حالت تبلت در ویندوز 11 تنظیماتی دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این تنظیمات برای تغییر حالت صفحه نمایش در ویندوز 11 و چرخش صفحه است. با تغییر این تنظیمات کار با ویندوز در حالت تبلت برای شما آسان تر می شود. برای دسترسی به این تنظیمات، روی منوی Start کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

از حالت تبلت در ویندوز 11 خارج شوید

پس از باز کردن تنظیمات به System > Display بروید. در صفحه باز شده دو گزینه Display orientation و Rotation lock را مشاهده خواهید کرد. حال اگر Rotation lock را فعال کنید، چرخش خودکار صفحه قفل می شود. همچنین می‌توانید از طریق منوی جهت نمایش، عمودی یا افقی بودن صفحه را انتخاب کنید.

تغییر حالت صفحه نمایش در ویندوز 11

اگر می خواهید مکان نمایش منوی استارت را تغییر دهید، می توانید آموزش تغییر مکان نمایش و حالت نمایش منوی استارت ویندوز 11 را مطالعه کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز در مورد حالت تبلت ویندوز 11 صحبت کردیم. آیا توانستید از این قابلیت در ویندوز خود استفاده کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه حالت تبلت ویندوز 11 در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.