نحوه غیرفعال کردن، فعال کردن و تنظیم نور خودکار آیفون (iOS)


کاربران اغلب از کم نور شدن خودکار صفحه نمایش آیفون خود شکایت دارند. 🔆معمولا فعال شدن امکاناتی مانند روشنایی خودکار، صرفه جویی در باتری باعث این مشکل می شود. با این حال، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد که باعث تیره شدن صفحه نمایش آیفون شما شود. در آموزش غیرفعال کردن، فعال سازی و تنظیم روشنایی خودکار آیفون (iOS) امروز نحوه تنظیم روشنایی آیفون را به شما آموزش می دهیم.

تنظیم روشنایی خودکار آیفون

نحوه تنظیم روشنایی خودکار صفحه در آیفون

اگر آیفون دارید، می دانید که روشنایی صفحه نمایش شما به طور خودکار بسته به نور محیط تنظیم می شود. این یک ویژگی مفید است که باید از خستگی چشم جلوگیری کند و به شما کمک کند صفحه نمایش را راحت تر ببینید، اما همیشه اینطور نیست.

مشکل ممکن است این باشد که صفحه نمایش شما به طور خودکار حتی زمانی که زیر نور خورشید هستید کم نور می شود زیرا تا حدی در سایه هستید و این می تواند دیدن صفحه را دشوار کند. اگر به صورت دستی روشنایی را افزایش دهید، به دلیل روشنایی خودکار دوباره کاهش می یابد.

تنظیم خودکار روشنایی آیفون را غیرفعال کنید

اولین کاری که می توانید برای مشکل روشنایی خودکار آیفون انجام دهید این است که مطمئن شوید روشنایی خودکار را در تنظیمات دستگاه خود غیرفعال کرده اید. این یک ویژگی واضح است که به طور خودکار روشنایی صفحه را بسته به نور محیط تنظیم می کند، اما اگر نمی خواهید روشنایی صفحه بدون نظارت شما افزایش یا کاهش یابد، این ویژگی را غیرفعال کنید. در تنظیمات گوشی خود، به Accessibility > Display & Text Size بروید و Auto-Brightness را در پایین صفحه غیرفعال کنید.

تنظیم خودکار روشنایی آیفون را غیرفعال کنید

به طور خودکار روشنایی صفحه آیفون iOS را با True Tone تنظیم کنید

اگر آیفون SE (نسل دوم) یا بالاتر دارید، ویژگی True Tone این قابلیت را دارد که دمای رنگ و روشنایی محیط را اندازه گیری کند و سپس نمایشگر خود را بر اساس آن تنظیم کند. True Tone یک ویژگی مفید است که نه تنها به نمایش رنگ‌های دقیق‌تر در موقعیت‌های نوری مختلف کمک می‌کند، بلکه اگر دائماً از تلفن خود برای مطالعه استفاده می‌کنید، برای چشمان شما نیز راحت‌تر است.

اگر به این ویژگی اهمیت نمی دهید و از آن استفاده نمی کنید یا اگر روشنایی صفحه نمایش آیفون شما به صورت خودکار تنظیم می شود، باید آن را غیرفعال کنید. به تنظیمات بروید، Display & Brightness را انتخاب کنید و گزینه True Tone را در قسمت Brightness غیرفعال کنید. غیرفعال کردن True Tone باید از تنظیم خودکار روشنایی آیفون جلوگیری کند.

به طور خودکار روشنایی صفحه آیفون iOS را با True Tone تنظیم کنید

تغییر خودکار روشنایی در آیفون با افزایش دما

آیفون شما چند راه برای محافظت از اجزای داخلی خود دارد، از جمله کم نور کردن خودکار صفحه. حتی اگر هم Auto-Brightness و هم True Tone را غیرفعال کرده باشید، اگر آیفون شما بیش از حد داغ شود، به طور خودکار روشنایی را تنظیم می کند.

به گفته اپل، برای جلوگیری از این اتفاق، باید آیفون خود را بین 32 تا 95 درجه فارنهایت (0 تا 35 درجه سانتیگراد) استفاده کنید و آن را بین 4 تا 113 درجه فارنهایت (بین منفی 20 تا 45 درجه سانتیگراد) ذخیره کنید. نگه دارید اگر آیفون خود را در یک روز گرم در ماشین خود بگذارید، احتمال زیادی وجود دارد که بیش از حد داغ شود و صفحه نمایش به طور خودکار کم نور شود.

تغییر خودکار روشنایی در آیفون با افزایش دما

با این حال، گرمای بیش از حد فقط در یک روز آفتابی اتفاق نمی افتد. در عوض، باتری معیوب می تواند باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه شما شود. به Settings > Battery > Battery Health & Charging بروید و بررسی کنید که آیا باتری شما نیاز به تعویض دارد یا خیر. دلیل دیگر می تواند یک باگ نرم افزاری باشد. به Settings > General > Software Update بروید و مطمئن شوید که همیشه آخرین نسخه سیستم عامل را برای رفع اشکال نصب کرده اید.

تنظیم روشنایی صفحه آیفون به صورت دستی

شما می توانید به صورت دستی روشنایی را از طریق تنظیمات یا از طریق مرکز کنترل تنظیم کنید. در ادامه به توضیح هر دوی این روش ها می پردازیم:

تنظیم روشنایی صفحه آیفون از طریق تنظیمات

تنظیمات را در iPhone یا iPad خود باز کنید.

به پایین بروید و Display & Brightness را انتخاب کنید.

تنظیم روشنایی صفحه آیفون از طریق تنظیمات

در قسمت Brightness، نوار لغزنده را برای افزایش روشنایی به سمت راست یا برای کاهش روشنایی صفحه به سمت چپ حرکت دهید.

تنظیم روشنایی صفحه آیفون از طریق تنظیمات

تنظیم روشنایی صفحه نمایش آیفون از طریق مرکز کنترل

در صفحه اصلی تلفن، انگشت خود را از بالا به پایین بکشید.

در مرکز کنترل، نوار روشنایی را به بالا یا پایین بکشید.

تنظیم روشنایی صفحه آیفون از طریق مرکز کنترل

حالت تاریک را تنظیم کنید

حالت تاریک کل صفحه نمایش آیفون شما را به یک تم تیره تغییر می دهد که برای محیط های کم نور عالی است. با فعال کردن حالت تاریک، می‌توانید از آیفون خود برای مطالعه بدون مزاحمت برای افراد حاضر در اتاق استفاده کنید.

برای فعال کردن این ویژگی می‌توانید به Settings > Display & Brightness بروید و سپس Dark (برای فعال کردن حالت تاریک) یا Light (برای غیرفعال کردن حالت تاریک) را انتخاب کنید.

حالت تاریک را تنظیم کنید

یا می توانید از مرکز کنترل روی نماد خورشید ضربه بزنید و دست خود را بگیرید و سپس حالت تاریک را فعال یا غیرفعال کنید.

حتی می توانید زمان بندی کنید که این ویژگی به صورت خودکار روشن یا خاموش شود. برای این کار به Settings > Display & Brightness رفته و Automatic را فعال کنید. سپس Options را انتخاب کنید. اکنون غروب به طلوع خورشید یا زمانبندی سفارشی را انتخاب کنید. اگر زمان‌بندی سفارشی را انتخاب کنید، می‌توانید انتخاب کنید که چه زمانی می‌خواهید حالت تاریک فعال یا غیرفعال شود.

اگر غروب را به طلوع آفتاب انتخاب کنید، آیفون اطلاعاتی را از زمان و موقعیت جغرافیایی شما دریافت می کند تا مشخص کند چه زمانی باید حالت تاریک را روشن یا خاموش کنید.

تنظیم خودکار روشنایی صفحه در آیفون با قابلیت Night Shift

اپل همچنین ویژگی Night Shift را در iPhone، iPad و Mac در نظر گرفته است تا به کاربران کمک کند از نور آبی صفحه جلوگیری کنند. این ویژگی به طور کلی یک پوشش به صفحه نمایش شما اضافه می کند و آن را گرم تر نشان می دهد. Night Shift همچنین می تواند صفحه نمایش را کم نور کند. با رفتن به Settings > Display & Brightness > Night Shift می توانید این ویژگی را فعال یا غیرفعال کنید.

تنظیم روشنایی خودکار صفحه نمایش و قفل خودکار آیفون

قابلیت Auto-Lock نیز می تواند دلیلی برای کاهش روشنایی خودکار آیفون شما باشد. این ویژگی به گونه ای طراحی شده است که پس از مدتی عدم فعالیت، آیفون را به صورت خودکار قفل می کند تا از دسترسی افراد دیگر به آن جلوگیری کند.

قابلیت Auto-Lock همچنین می تواند دلیلی احتمالی برای کم نور شدن تصادفی صفحه نمایش آیفون شما باشد. این ویژگی به گونه ای طراحی شده است که پس از مدتی عدم فعالیت (مانند 30 ثانیه) آیفون شما را به صورت خودکار قفل می کند تا از دسترسی دیگران به آن جلوگیری کند.

بنابراین وقتی برای چند ثانیه بیکار می ماند، صفحه نمایش تاریک می شود تا نشان دهد در شرف قفل شدن است و پس از اتمام دوره، آیفون را قفل می کند. با این حال، اگر مدت زمان تنظیم شما خیلی کوتاه باشد، صفحه نمایش شما اغلب کم نور می شود. برای تنظیم این زمان، به Settings > Display & Brightness > Auto-Lock بروید.

تنظیم روشنایی خودکار صفحه نمایش و قفل خودکار آیفون

تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش آیفون با فعال کردن توجه Aware

اپل از حسگرهای Face ID آیفون برای فعال کردن قابلیت Attention Aware استفاده می کند. ویژگی های Auto-Lock و Attention Aware با هم کار می کنند. اگر قفل خودکار خود را روی یک دقیقه تنظیم کرده باشید، آیفون زمانی قفل خواهد شد که برای این مدت زمان توجه خود را جلب نکرده باشید. اما اگر به صفحه نگاه کنید، حتی اگر آن را لمس نکرده باشید، توجه آگاه متوجه می شود و صفحه را قفل نمی کند.

بنابراین اگر این ویژگی غیرفعال باشد، می تواند باعث تیره شدن تصادفی صفحه نمایش آیفون شما شود. می توانید این ویژگی را با رفتن به Settings > Face ID & Passcode > Attention Aware Features فعال کنید. با فعال کردن این ویژگی احتمالاً مشکل تیره شدن تصادفی صفحه نمایش آیفون در هنگام روشن بودن قفل خودکار برطرف خواهد شد.

تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش آیفون با فعال کردن توجه Aware

حالت کم مصرف و تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش آیفون

حالت کم مصرف قابلیتی است که فعالیت پس‌زمینه را کاهش می‌دهد تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند و باتری شما دوام بیشتری داشته باشد. این ویژگی بر همه چیز از ایمیل گرفته تا جلوه های بصری مانند ویژگی قفل خودکار و روشنایی صفحه تأثیر می گذارد. از این رو، می تواند دلیل دیگری برای کم نور شدن تصادفی آیفون شما باشد. برای غیرفعال کردن این ویژگی، به Settings > Battery رفته و حالت Low Power Mode را تغییر دهید.

تنظیم مدت زمان نور صفحه آیفون و ویژگی Reduce White Point

ویژگی Reduce White Point در Settings > Accessibility > Display & Text Size قرار دارد و به طور پیش فرض غیرفعال است. این ویژگی برای کاهش شدت رنگ ها در صفحه نمایش طراحی شده است. اگر فعال باشد، می تواند صفحه شما را تاریک نشان دهد. اگر این ویژگی را فعال کرده اید، آن را غیرفعال کنید و ببینید آیا بهبودی در رنگ ها و روشنایی صفحه نمایش آیفون مشاهده می کنید.

تنظیم مدت زمان نور صفحه آیفون و ویژگی Reduce White Point

مشکلات سخت افزاری

بسیاری از کاربران گزارش می دهند که همه چیز را امتحان کرده اند اما صفحه نمایش آیفون آنها هنوز به طور تصادفی کم نور می شود. اگر تنظیمات فوق به شما کمک نکرد، احتمالاً دستگاه شما دارای مشکلات سخت افزاری است. به عنوان آخرین راه حل، می توانید آیفون خود را مجددا راه اندازی کنید. زیرا ممکن است تداخل نرم افزاری را حل کند.

همچنین می توانید آیفون خود را به حالت کارخانه بازنشانی کنید. این کار دستگاه شما را به طور کامل پاک می کند، اما همچنان ارزش امتحان کردن را دارد. اگر این موارد کمکی نکرد، می توانید از گارانتی دستگاه خود استفاده کنید یا با یک تکنسین ماهر و متعهد تماس بگیرید تا مشکلات سخت افزاری آیفون خود را برطرف کند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

تنظیم روشنایی صفحه نمایش آیفون یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. نور زیاد یا خیلی کم صفحه نمایش به راحتی می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. امیدواریم با آموزش غیرفعال کردن، فعال سازی و تنظیم نور خودکار آیفون (iOS) امروز توانسته باشید نور دستگاه خود را به صورت بهینه تنظیم کنید. اگر روش دیگری می شناسید، نظر، سوال یا پیشنهادی دارید، می توانید آن را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.