نحوه حذف و غیرفعال کردن نمایش نتایج شخصی سازی شده در گوگل


اگر می‌خواهید جستجوهای شما تأثیری بر نتایج و پیشنهادات Google نداشته باشد، می‌توانید ویژگی جستجوی شخصی را در Google غیرفعال کنید. 🚫 در این مقاله از Enzel Web نحوه حذف و غیرفعال کردن نمایش نتایج شخصی سازی شده در گوگل را یاد می گیریم.

چگونه جستجوی شخصی شده گوگل را غیرفعال کنیم

چگونه از نمایش نتایج جستجوی شخصی شده توسط گوگل جلوگیری کنیم

گوگل قابلیت های مختلفی دارد که به صورت پیش فرض فعال هستند و می توانید برای جستجوی بهتر از این ویژگی ها استفاده کنید. می توانید هر یک از این ویژگی ها را زمانی که دوست ندارید غیرفعال کنید. یکی از ویژگی هایی که ممکن است به دلایل مختلف بخواهید آن را غیرفعال کنید، جستجوی شخصی گوگل است. در ادامه روش حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل بررسی خواهیم کرد

جستجوی شخصی گوگل چیست؟

همانطور که گفته شد گوگل امکانات مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار داده است تا بتوانند با سهولت بیشتری از این ابزار استفاده کنند. وقتی در گوگل جستجو می کنید، گوگل آن را ذخیره می کند. بعداً با جمع آوری این اطلاعات، وقتی می خواهید جستجو کنید، محتوای پیشنهادی مرتبط را به شما نشان می دهد. این پیشنهادها بر اساس جستجو و فعالیتی است که در Google انجام داده اید.

این ویژگی گوگل، جستجوی شخصی یا نتایج شخصی نامیده می شود. این گزینه به صورت پیش فرض در مرورگر شما فعال است. در صورت تمایل می توانید این گزینه را غیرفعال کنید. اگر این ویژگی را غیرفعال کنید، گوگل دیگر به جستجوهای شما اهمیتی نمی دهد و پیشنهادات خود را بر اساس دیگری به شما نشان می دهد. وقتی جستجوی شخصی‌شده را دوباره فعال می‌کنید، Google دوباره نتایج را بر اساس جستجوهایتان به شما نشان می‌دهد. در ادامه روش های غیرفعال کردن این قابلیت را بررسی می کنیم.

Google Personalization را روی دسکتاپ خاموش کنید

می‌توانید جستجوی شخصی‌شده Google را از طریق تنظیمات مرورگر ویندوز غیرفعال کنید. برای این کار ابتدا مرورگر کروم خود را باز کنید. سپس بر روی سه نقطه در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید تا منویی برای شما باز شود. از منوی باز شده روی Settings کلیک کنید.

حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل

پس از آن، موتور جستجو را از منوی سمت چپ انتخاب کنید. سپس روی Manage search engines and site search در سمت راست صفحه کلیک کنید. در این قسمت می توانید به تنظیمات جستجوی مرورگر خود دسترسی داشته باشید.

Google Personalization را خاموش کنید

در نهایت در صفحه باز شده گزینه Show personalized results را پیدا کنید. سپس گزینه مقابل را غیرفعال کنید. جستجوی شخصی‌شده Google اکنون برای شما غیرفعال شده است. اگرچه شما این کار را در مرورگر کروم انجام داده اید، اما این ویژگی در تمام مرورگرهای شما غیرفعال خواهد شد. از آنجایی که این ویژگی برای گوگل است و شما با هر مرورگری که از گوگل استفاده می کند جستجو می کنید، نتایج آن شخصی سازی نمی شود.

چگونه جستجوی شخصی شده گوگل را غیرفعال کنیم

حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل در اندروید

همچنین اگر از دستگاه اندرویدی استفاده می کنید و می خواهید جستجوی شخصی سازی شده را در مرورگر گوشی خود غیرفعال کنید، می توانید ابتدا مرورگر خود را در گوشی خود وارد کنید. در مرورگر، روی سه خط روی هم افتاده در سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید تا یک منو باز شود.

چگونه جستجوی شخصی شده گوگل را غیرفعال کنیم

از منوی باز شده، روی Settings ضربه بزنید تا تنظیمات مرورگر برای شما باز شود.

نحوه حذف و غیرفعال کردن نمایش نتایج شخصی سازی شده در گوگل

در تنظیمات مرورگر اندروید به پایین اسکرول کرده و گزینه Personal results را پیدا کنید. پس از یافتن نتایج شخصی، روی Manage در مقابل آن ضربه بزنید.

حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل

در صفحه باز شده گزینه Show personalized results را غیرفعال کنید. با غیرفعال کردن این گزینه، دیگر نتایج جستجوی شخصی را به شما نشان نمی دهد. مهم نیست از چه مرورگری استفاده می کنید زیرا این تنظیمات برای گوگل و همه مرورگرها اعمال می شود.

Google Personalization را خاموش کنید

استفاده از حالت ناشناس در همه انواع مرورگرها برای جلوگیری از شخصی سازی نتایج جستجو

هر مرورگری به غیر از حالت عمومی که اکثر کاربران از آن استفاده می کنند، یک حالت شخصی و ناشناس نیز دارد. در این صورت سابقه جستجوی شما ذخیره نخواهد شد. همچنین افزونه هایی که در حالت عادی فعال کرده اید در این حالت غیر فعال می شوند و می توانید با خیال راحت جستجو کنید. بنابراین، با فعال کردن حالت ناشناس کروم، سابقه مرور خود را مخفی نگه دارید. اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنید، ابتدا این مرورگر را باز کنید. سپس روی سه خط روی هم قرار گرفته در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. از منوی باز شده New private window را انتخاب کنید.

چگونه جستجوی شخصی شده گوگل را غیرفعال کنیم

پس از آن حالت ناشناس این مرورگر برای شما باز می شود و می توانید کار خود را انجام دهید. همچنین، اگر از Microsoft Edge در ویندوز خود استفاده می کنید، برای Google Personalization را خاموش کنید پس از باز کردن مرورگر و باز کردن منو، با کلیک بر روی سه نقطه بالای صفحه، پنجره New InPrivate را انتخاب کنید تا صفحه ناشناس این مرورگر برای شما باز شود. اکنون می توانید به صورت ناشناس جستجو کنید.

نحوه غیرفعال کردن جستجوی شخصی گوگل

با غیرفعال کردن پروتکل وب، نمایش نتایج شخصی شده در گوگل را غیرفعال کنید

اگر نمی خواهید حالت ناشناس مرورگر خود را فعال کنید و با حالت عادی کار کنید و همچنین یک حساب کاربری گوگل دارید، می توانید ابتدا Web History را غیرفعال کنید. برای انجام این کار، عبارتی را در حالت ناشناس کروم جستجو کنید. پس از جستجو، تنظیمات را انتخاب کرده و از منوی باز شده بر روی Protocol کلیک کنید. در صفحه ای که باز می شود، می توانید پروتکل وب را غیرفعال کنید. نتایج شخصی‌شده Google اکنون نباید نشان داده شود.

پسوندها و تاریخچه جستجوی مرورگر را حذف کنید تا نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی Google حذف شود

می توانید از پلاگین های مختلف در مرورگر خود استفاده کنید. وقتی می خواهید نتایج شخصی سازی شده گوگل نمایش داده نشود، باید این افزونه ها را غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن برنامه‌های افزودنی در کروم، ابتدا این مرورگر را باز کنید. سپس روی سه نقطه با هم کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه More tools و سپس Extensions را انتخاب کنید.

نحوه حذف و غیرفعال کردن نمایش نتایج شخصی سازی شده در گوگل

اکنون می توانید تمام افزونه های مرورگر خود را مشاهده کنید. برای غیرفعال کردن مرورگرها می‌توانید روی دکمه آبی رنگ کنار آن‌ها کلیک کنید تا غیرفعال شوند. همچنین برای حذف افزونه ها کافیست گزینه Remove را انتخاب کنید. با این کار افزونه به طور کامل از مرورگر شما حذف می شود.

حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل

گوگل همچنین گزینه ای به نام سابقه جستجو دارد. وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می کنید باعث می شود عبارت جستجو شده در این قسمت ذخیره شود. بنابراین، جدا از غیرفعال کردن افزونه ها، باید سابقه جستجوی خود را نیز حذف کنید. با حذف سابقه جستجوی گوگل، گوگل دیگر نمی تواند نتایج شخصی شده را به شما نشان دهد.

نحوه غیرفعال کردن جستجوی شخصی Google با استفاده از PWS

راه دیگری که می توانید نتایج شخصی سازی شده گوگل را غیرفعال کنید استفاده از PWS است. اگر نمی خواهید از حالت ناشناس کروم استفاده کنید، می توانید از این روش استفاده کنید تا جستجوی شما در حالت ناشناس انجام شود. برای استفاده از PWS ابتدا مرورگر را باز کرده و آدرس URL مورد نظر را وارد کنید. وقتی URL مورد نظر را وارد کردید، می توانید pws=0 را اضافه کنید؟ add برای مثال در قسمت جستجوی کروم باید آدرس https://www.google.at?pws=0 را وارد کنید.

به غیر از متن ذکر شده، می توانید search?q=KeywordSuchbegriff&pws=0 را در انتهای آدرس URL خود وارد کنید. یعنی URL را به شکل https://www.google.at/search?q=KeywordSuchbegriff&pws=0 وارد کنید. PWS مخفف Personal Web Search است که باعث می شود جستجوی شما به صورت ناشناس انجام شود و نتایج شخصی سازی شده را غیرفعال می کند.

چگونه جستجوی شخصی سازی شده گوگل را غیرفعال کنیم؟ استفاده از یک موتور جستجوی خنثی

برخی از موتورهای جستجو هستند که به صورت خنثی کار می کنند. یعنی به طور خودکار از نتایج شخصی سازی شده گوگل استفاده می کنند. وقتی متنی را در این موتورهای جستجو وارد می کنید، صرف نظر از سابقه جستجوی شما، نتیجه را در جستجوی گوگل به شما نشان می دهند. بنابراین استفاده از موتور جستجوی خنثی نیز می تواند راه حل مناسبی باشد. یکی از این موتورهای جستجو Startpage است.

Google Personalization را خاموش کنید

برای استفاده از این ابزار ابتدا آن را باز کنید. سپس در قسمت جستجو آدرس سایت مورد نظر یا عبارت مورد نظر را وارد کنید. سپس بر روی آیکون ذره بین کلیک کنید. به غیر از Startpage، می توانید از ابزار دیگری به نام Impersonal.me استفاده کنید و به صورت ناشناس جستجو کنید.

چگونه جستجوی شخصی شده گوگل را غیرفعال کنیم

اگر می خواهید اطلاعات شخصی خود را از گوگل حذف کنید، می توانید آموزش حذف اطلاعات شخصی از جستجوی گوگل را مطالعه کنید.

از برنامه تغییر IP برای غیرفعال کردن نمایش نتایج شخصی شده در Google استفاده کنید

وقتی در گوگل جستجو می کنید، گوگل به آدرس IP شما دسترسی دارد. اگر می خواهید به صورت ناشناس جستجو کنید و گوگل به آدرس IP شما دسترسی ندارد، می توانید از برنامه های تغییر IP استفاده کنید. این برنامه ها IP اصلی شما را تغییر می دهند و تشخیص آن را برای گوگل غیرممکن می کنند.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مقاله امروز یاد گرفتم که چگونه بدون استفاده از این قابلیت جستجو و جستجوی شخصی سازی شده گوگل را غیرفعال کنم. آیا توانستید از روش های بالا برای غیرفعال کردن Google Personalization استفاده کنید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در زمینه حذف نمایش نتایج جستجو بر اساس سابقه جستجوی گوگل در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.