نحوه حذف سایه و نویز در فتوشاپ با چند روش ساده


ناگفته نماند که در قسمت Filter و انتخاب Camera Raw می توانید تنظیمات دیگری مانند Shadows، Exposure، Details و … را تغییر دهید تا تصویر به بهترین شکل ممکن ویرایش شود.

نحوه حذف نویز از تصاویر

دوربین ها و گوشی های هوشمند همیشه کیفیت عکاسی را بهبود می بخشند، اما گاهی اوقات هر چقدر هم که کیفیت دوربین بالا باشد، ممکن است هنگام عکاسی در شب یا محیط های کم نور با مشکل نویز در تصاویر مواجه شوید. نویز در تصاویر معمولاً به صورت رنگ و بافت کاذب ظاهر می شود و جزئیات دقیق عکس را کاهش می دهد که در نهایت باعث کاهش کیفیت تصویر می شود. اما حذف یا کاهش نویز از این گونه تصاویر کار سختی نیست و با استفاده از فتوشاپ یا نرم افزار اضافی کاهش نویز می توانید به راحتی کیفیت واقعی تصاویر را بازیابی کنید.

به طور کلی، تمام عکس های دیجیتال مقداری نویز دارند، اما دوربین تا حد ممکن نویز را کاهش می دهد. ISO یکی از تنظیمات دوربین است که روشنایی تصویر را تنظیم می کند. هنگامی که ISO را در دوربین افزایش می دهید، تصاویر به نسبت روشن تر ضبط می شوند. به عنوان مثال، هنگامی که در تاریکی عکاسی می کنید، افزایش ISO به روشن تر نشان دادن محتوای تصویر کمک می کند. از طرفی گاهی اوقات افزایش ISO به ضرر ما تمام می شود و همزمان با روشن شدن عکس، تصویری با بافت خشن یا دانه دانه ظاهر می شود.

کاهش نویز با استفاده از Adobe Camera Raw

نرم افزار فتوشاپ نیز راهکارهایی برای کاهش نویز تصویر دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. این نرم افزار دو ابزار کاهش نویز ارائه می دهد: Adobe Camera Raw برای فایل های ذخیره شده با فرمت Raw و دیگری برای تصاویر ذخیره شده با فرمت JPG. ابتدا نحوه کاهش نویز عکس را با استفاده از ابزار Adobe Camera Raw مرور می کنیم:

ابتدا عکس مورد نظر را در فتوشاپ باز کنید. بهتر است عکسی که استفاده می کنید به صورت خام ثبت شده باشد. Detail را از قسمت سمت راست فتوشاپ انتخاب کرده و باز کنید. در این قسمت می توانید گزینه های کاهش نویز و کاهش نویز رنگ را مشاهده کنید. فتوشاپ بطور خودکار Color Noise Reduction را روی 25 و Noise Reduction را روی 0 تنظیم می کند.