نحوه ثبت تصاویر پانوراما 360 با موبایل


گرفتن یک تصویر 360 درجه که به شما امکان می دهد یک مکان را از همه زوایا ببینید، یک راه عالی برای اشتراک گذاری لحظات جالب با دوستان و خانواده است. تنها چیزی که نیاز دارید اپلیکیشن مناسب و کمی تمرین است.

در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از گوشی خود یک عکس 360 درجه بسازید. ما همچنین به شما نکاتی را برای گرفتن بهترین نتیجه ارائه خواهیم داد. مهم نیست که گوشی شما چقدر گران است، زیرا این برنامه ها به دستگاه خیلی قدرتمندی نیاز ندارند.

اپلیکیشن های زیادی مانند TurnMe Panorama وجود دارد که می توان از آنها برای ثبت تصاویر 360 درجه استفاده کرد، اما امروز قصد داریم شما را به دیگران معرفی کنیم و نحوه کار با آنها را به شما آموزش دهیم.

برای ضبط و تماشای تصاویر 360 درجه، سه اپلیکیشن محبوب را انتخاب کرده ایم که می توانید از گوگل پلی (برای اندروید) یا اپ استور (برای iOS) دانلود کنید. اینها برای شروع عکاسی با این سبک عالی هستند. در صورت تمایل می توانید برنامه های دیگر را بعدا تست کنید.

در این مقاله از دو اپلیکیشن زیر استفاده شده است.

 • سرویس تماشای خیابان گوگل
 • پانوراما

بهتر است همین الان آنها را از اپ استور دانلود کنید تا بتوانید بدون اتلاف وقت مراحل ذکر شده در آموزش تیرازیس فایل را انجام دهید.

آیا تصویر 360 درجه با تصویر پانوراما یکی است؟

اول از همه باید به این سوال مهم پاسخ دهیم که آیا تصویر 360 درجه همان تصویر پانوراما است؟

پانوراما به ماهیت زاویه باز یا فوق عریض عکس در جهت افقی یا عمودی اشاره دارد. این تصاویر توسط یک دوربین تخصصی با لنز واید/چندلن یا ترکیب چند عکس ایجاد می شوند.

تصاویر پانوراما می توانند از نظر عرض و ارتفاع یا منطقه تحت پوشش متفاوت باشند. ممکن است اصطلاحاتی مانند “پانورامای جزئی” یا “پانورامای کامل” را شنیده باشید. این اصطلاحات برای نشان دادن زوایای تحت پوشش استفاده می شود.

یک پانورامای جزئی کمتر از 360 درجه در طول جغرافیایی در اطراف افق یا کمتر از 180 درجه در عرض جغرافیایی را پوشش می دهد. از سوی دیگر، یک پانورامای کامل، کروی یا “360 درجه” نمای کاملی از محیط اطراف را به تصویر می کشد.

با Google Street View تصاویر 360 درجه ضبط کنید

Google Street View برنامه ای است که برای به اشتراک گذاری تصاویر پانوراما کروی توسعه یافته است، بنابراین ویژگی های زیادی برای ارائه دارد.

در نگاه اول، نمای خیابان شبیه نقشه های گوگل یا گوگل ارث به نظر می رسد. سه تب مختلف وجود دارد که برای ثبت تصاویر 360 درجه به گزینه Create نیاز دارند. در قسمت Explore نیز می توانید تصاویر ثبت شده توسط کاربران دیگر را مشاهده کنید.

برای یادگیری نحوه ثبت تصاویر 360 درجه با برنامه Google Street View مراحل زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • در تب Create بر روی گزینه Photo Sphere کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده مستطیلی را می بینید که در مرکز آن دایره ای توخالی قرار دارد. دایره های دیگری به رنگ های سفید، نارنجی و قرمز وجود دارد که هر کدام معنایی دارند.

دایره نارنجی: مکانی برای گرفتن دوربین

دایره قرمز: مکانی که نباید دوربین را به سمت آن بگیرید.

دایره سفید: دوربین در موقعیت مناسب قرار دارد و عکس در حال ضبط است.

 • گوشی هوشمند را به صورت عمودی و نزدیک به صورت خود نگه دارید. حالا باید آن را طوری حرکت دهید که دایره نارنجی داخل دایره توخالی باشد. پس از گرفتن خودکار تصویر، عنصر نارنجی حرکت می کند و باید این کار را انجام دهید تا 360 کامل شود.
 • اگر عکسی را که به تازگی گرفته‌اید دوست ندارید، می‌توانید آن را لغو کرده و با استفاده از گزینه لغو، عکس جدیدی را جایگزین کنید.

نکته: تصاویر هنگام ضبط به صورت مستطیل های جداگانه نمایش داده می شوند. نگران نباشید زیرا وقتی کارتان تمام شد گوشه های آنها با هم ادغام می شوند.

 • وقتی از نتیجه راضی بودید، روی علامت تیک در پایین صفحه ضربه بزنید. عکس 360 درجه در قسمت پروفایل قابل مشاهده است.
 • روی تصویر کلیک کنید و با لمس صفحه آن را جابجا کنید. اگر روی نماد قطب نما کوچک ضربه بزنید، تصویر با حرکت تلفن شما حرکت می کند.

گاهی اوقات سوژه هایی در عکس وجود دارد که بهتر است تار شوند. این برنامه به شما توانایی انجام این کار را می دهد.

 • برای این کار عکس را حرکت دهید تا به سوژه مورد نظر برسید.
 • روی ناحیه ای که می خواهید محو شود کلیک کنید و نگه دارید. از شما پرسیده می شود که آیا می خواهید این بخش را حذف کنید. با کلیک بر روی تیک قسمت مورد نظر تار می شود.

از این روش می توان برای پاک کردن بسیاری از موارد مانند چهره افراد، متن روی بیلبوردها و شماره پلاک استفاده کرد.

 • در نهایت، اگر می خواهید تصویر 360 خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، می توانید آن را مستقیماً در Google Maps آپلود کنید. البته می توانید آن را به صورت خصوصی برای شخص دیگری نیز ارسال کنید.

نکته: برای مشاهده صحیح تصویر 360 درجه، گیرنده باید از برنامه ای استفاده کند که بتواند این نوع عکس ها را نمایش دهد، مانند Viewmaker.

ثبت تصاویر 360 درجه با پانوراما

اکنون که نحوه ثبت تصاویر 360 درجه با نمای خیابان گوگل را یاد گرفتیم، به سراغ اپلیکیشن دیگری به نام پانوراما می رویم که می تواند جایگزین خوبی برای آن باشد.

برای ثبت تصاویر 360 درجه با پانوراما مراحل زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • روی نماد دوربین در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید، دستگاه خود را به صورت عمودی نگه دارید و برای شروع روی صفحه ضربه بزنید.
 • گوشی شما اولین عکس را می گیرد. توجه داشته باشید که نماد یین و یانگ آبی و سفید در گوشه صفحه است.
 • وقتی اولین تصویر را می گیرید، نماد یین و یانگ تقسیم می شود. برای گرفتن بقیه عکس ها، گوشی خود را حرکت دهید تا نماد آبی به نماد سفید بپیوندد. این کار را تا پایان یک تور 360 درجه تکرار کنید.
 • در نهایت می توانید تصویر ایجاد شده جذاب خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

اپلیکیشن پانوراما ویژگی های جذاب دیگری نیز دارد که می توانید از آنها برای ثبت بهترین تصاویر استفاده کنید.

برنامه های کاربردی دیگر برای ضبط تصاویر 360 درجه

اکنون که آموزش ثبت تصاویر 360 درجه با دو اپلیکیشن مختلف به طور کامل آموزش داده شده است، چند اپلیکیشن دیگر را که می توانید برای چنین کارهایی نیز استفاده کنید را لیست می کنیم.

نکات کلی برای گرفتن عکس های پانورامای 360 درجه جذاب تر

گرفتن تصاویر پانوراما و فوتوسفر نیاز به صبر دارد. سعی کنید از قرار دادن افراد، حیوانات یا اجسام متحرک در قاب ها خودداری کنید. اگر می خواهید شخصی در عکس شما باشد، از او بخواهید تا جایی که ممکن است کمتر حرکت کند تا کارتان تمام شود.

از نمای نزدیک و مکان های کوچک خودداری کنید. عناصری که به دوربین نزدیک هستند، تصویر نهایی را کمتر جذاب می کنند.

به طور کلی، ثبت قسمت پایینی فوتوسفر چالش برانگیز است. اگر به کف محیط اهمیت نمی دهید، می توانید آن را به حال خود رها کنید یا آن را تار کنید تا صاف به نظر برسد.

آخرین کلمه

دوربین های مختلفی نیز برای ضبط تصاویر و فیلم های 360 ساخته شده اند که می توانند این کار را به راحتی انجام دهند. اما مسلماً نه همه نیازی به خرید آنها دارند و نه پرداخت هزینه برای چنین دستگاه هایی برای آنها منطقی به نظر نمی رسد. در نتیجه گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها بار دیگر به کمک کاربران می آیند.