نحوه تبدیل فرمت heic به jpg در آیفون، اندروید و آنلاین


بر اساس آمار جالب منتشر شده در وب سایت Phototutorial در ابتدای ژانویه 2023 (15 ژانویه 1401)، در سال 2022، 1.72 تریلیون عکس در سراسر جهان گرفته شده است و این تعداد تا سال 2030 به 2.3 تریلیون خواهد رسید.

به طور متوسط ​​هر فرد در ایالات متحده 20.2 عکس در روز می گیرد. اگر بخواهیم به شدت رشد ثبت تصاویر در چند سال اخیر پی ببریم، باید بگوییم که در طول تاریخ 12.4 تریلیون عکس گرفته شده است و تخمین زده می شود که این تعداد تا سال 2030 بیش از دو برابر شود و پیش بینی می شود. تا آن زمان افزایش یابد. به 28.6 تریلیون برسد.

نکته جالب دیگر در آمار منتشر شده این است که 92.5 درصد از عکس ها توسط گوشی هوشمند ثبت شده است در حالی که تنها 7 درصد از عکس ها با دوربین گرفته شده اند. البته هیچ اشاره ای به نیم درصد باقیمانده در آمار نیست و خبری از اسکرین شات نیز نیست. با این حال، می توان حدس زد که اگر اسکرین شات ها در آمار حساب می شد، احتمالاً اعداد چند برابر می شد!

اما وجود دوربین های پیشرفته در گوشی هوشمند باعث شده است که عکس ها اغلب قسمت زیادی از حافظه ذخیره سازی گوشی را اشغال کنند. بنابراین، به منظور بهینه سازی فضای اشغال شده توسط هر فایل عکس، Moving Picture Experts Group یا MPEG، فرمت جدید HEIC را در سال 2015 برای جایگزینی فرمت JPG توسعه داد.

فرمت HEIC چیست؟

به طور کلی فرمت HEIC برای ذخیره تصاویر استفاده می شود و در مقایسه با فایل های فرمت JPEG فشرده تر است. این فرمت می تواند چندین نسخه از داده های متوالی HEIF و سایر رسانه های غیرعکاسی را در یک فایل ذخیره کند. امروزه دوربین های دیجیتال حرفه ای و دوربین گوشی های اندروید و آیفون از فایل های HEIF و HEIC پشتیبانی می کنند و می توانند در چنین فرمت هایی ذخیره کنند.

به طور متوسط، یک فایل HEIF می تواند 100٪ کیفیت و جزئیات بیشتری نسبت به یک فایل JPEG با همان اندازه حفظ کند. علاوه بر این، توسعه فرمت HEIF امکان عکاسی در حالت عکاسی پشت سر هم را فراهم کرد. این ویژگی به شما امکان می دهد چندین عکس را در یک فایل ذخیره کنید تا بتوانید بعداً بهترین فریم را از بین آنها انتخاب کنید. همچنین فرمت HEIC به گونه ای است که می تواند دنباله ای از چندین تصویر HEIF را در یک فایل به اضافه رسانه های دیگر از جمله صدا ذخیره کند. برای مثال Live Photo در iOS از چنین قابلیتی استفاده می کند.

در سال 2017 و با انتشار iOS 11، اپل به طور پیش فرض استفاده از فرمت HEIC را آغاز کرد. اگر هنوز متوجه این مشکل نشده اید، می توانید در قسمت تنظیمات دوربین آیفون خود مشاهده کنید که تنظیمات پیش فرض ذخیره عکس ها با فرمت HEIC است.

فرمت heic از نظر فشرده سازی بهتر از jpg کار می کند و عکس با وجود کاهش قابل توجه اندازه (به نصف) همچنان کیفیت بهتری دارد و داده های کمتری را از دست می دهد. علاوه بر این، عکس‌های با فرمت heic مانند فایل‌های PNG از حالت Transparency پشتیبانی می‌کنند که برای طراحی وب‌سایت بسیار مفید است. تنها مشکلی که فرمت heic در حال حاضر دارد این است که در مقایسه با jpg سازگاری کمتری دارد و دستگاه ها و پلتفرم های کمتری با این فرمت سازگار هستند.

اما با توجه به حجم و کیفیت کمتر این فایل ها، اپل عموما تمرکز خود را بر روی پشتیبانی از آن گذاشته است و همین امر باعث می شود بسیاری از کاربران نیاز به تبدیل heic به jpg را احساس کنند. اما روش های تبدیل heic به jpg چیست؟

تبدیل heic به jpg با آیفون

ساده ترین راه برای تبدیل heic به jpg این است که مشکل را ریشه ای حل کنید و از ذخیره عکس ها با فرمت heic خودداری کنید. با توجه به اینکه عکس ها به طور پیش فرض در آیفون به عنوان HEIC ذخیره می شوند. بنابراین می توانیم با رفتن به تنظیمات و تغییر مقادیر پیش فرض عکس را با فرمت heic به jpg تبدیل کنیم. برای این کار می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.