نحوه بازیابی اطلاعات گوشی پس از ریست فکتوری


 • در اینجا خواهید دید که آخرین بک آپی که گرفته اید چه زمانی بوده است. دو لیست وجود دارد. یکی برای پشتیبان‌گیری محلی و دیگری برای Google Drive. اگر زمان‌های ذکر شده قبل از گم شدن پیام‌های شما بوده است، می‌توانید نسخه پشتیبان را بازیابی کرده و پیام‌ها را برگردانید.

بازیابی پیام های WhatsApp با Google Drive

اکنون که می‌دانید پشتیبان‌گیری واتس‌اپ در دسترس است، می‌توانیم به شما آموزش دهیم که چگونه پیام‌های حذف شده را پس از تنظیم مجدد کارخانه بازیابی کنید. با فرض اینکه یک نسخه پشتیبان در حساب Google Drive خود دارید، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که با استفاده از روش قبلی یک نسخه پشتیبان از Google Drive دارید، سپس WhatsApp را از تلفن خود حذف کنید.
 • واتس اپ را با دانلود از فروشگاه Google Play دوباره نصب کنید.
 • با استفاده از همان شماره تلفنی که قبل از حذف نصب استفاده می‌کردید، یک حساب WhatsApp تنظیم کنید.
 • پس از تأیید شماره ای که استفاده کرده اید، برنامه برای بک آپ های قابل بازیابی اسکن می کند.
 • هنگامی که گزینه بازیابی نسخه پشتیبان ظاهر شد، روی Restore ضربه بزنید تا به صورت محلی یا از Google Drive بازیابی شود.

این روش همچنین برای بازیابی نسخه‌های پشتیبان ذخیره‌شده محلی کار می‌کند، بنابراین چه پشتیبان شما در تلفن یا Google Drive ذخیره شود، این روش می‌تواند کار کند.

بازیابی پیام های WhatsApp از کارت حافظه

یکی دیگر از راه‌های دسترسی به پیام‌های حذف شده WhatsApp پس از تنظیم مجدد کارخانه، بازیابی از کارت SD است. از آنجایی که دستگاه‌های اندروید فضای ذخیره‌سازی محدودی دارند، کارت‌های SD برای کاربران رایج هستند و برای ذخیره‌سازی نسخه‌های پشتیبان عالی هستند.

ویژگی داخلی WhatsApp که قبلا توضیح دادیم همیشه تشخیص نمی دهد که آیا یک فایل پشتیبان در کارت SD شما ذخیره شده است یا خیر. بنابراین، ممکن است مجبور شوید روش زیر را انجام دهید.

 • برنامه مدیریت فایل را در دستگاه خود باز کنید. اگر آن را ندارید، آن را از Google Play دانلود کنید.
 • سپس مسیر SDcard/WhatsApp/Databases را وارد کنید.
 • بک آپ های موجود در WhatsApp را می توانید در اینجا پیدا کنید. نام فایل پشتیبان مناسب را از “YEAR-MONTH-DAY.1.db.crypt12” به “msgstore.db.crypt12” تغییر دهید.
 • WhatsApp را از دستگاه خود حذف کنید و دوباره آن را از Google Play دانلود کنید.
 • سپس اکانت خود را با همان شماره قبلی تنظیم کنید.
 • وقتی به مرحله بازیابی رسیدید روی Restore ضربه بزنید.
 • پس از انجام تنظیمات، پیام های بازیابی شده واتس اپ را مشاهده خواهید کرد.

رمزگذاری داخلی اندروید برای محافظت از داده ها

سال ها پیش، دستگاه های اندرویدی رمزگذاری پیش فرض نداشتند. در نتیجه، پس از تنظیم مجدد کارخانه، دسترسی به برخی از داده ها از حافظه ذخیره سازی دستگاه امکان پذیر شد. ابزارهای زیادی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته مانند تماس ها، متن ها یا تصاویر وجود دارد. اما برای محافظت از داده ها، باید دستگاه خود را قبل از تنظیم مجدد کارخانه رمزگذاری کنید.

مقالات مرتبط:

با این حال، از اندروید 6 مارشمالو، دستگاه های اندرویدی دارای رمزگذاری پیش فرض هستند. در نتیجه نیازی نیست نگران دسترسی به داده های حذف شده باشید. حتی اگر داده ها بتوانند فایل های حذف شده را از دستگاه استخراج کنند، فایل ها رمزگذاری می شوند و هیچ کس دیگری نمی تواند آنها را بخواند.

پشتیبان گیری ابری؛ مزیت یا ضرر؟

رمزگذاری به معنای نابودی کامل داده ها نیست. اکثر سرویس ها از نوعی پشتیبان گیری ابری استفاده می کنند. در این نسخه های پشتیبان، اطلاعات کاربر به صورت آنلاین ذخیره می شود. برای مثال، حساب Google شما می‌تواند داده‌ها را از دستگاه Android شما همگام‌سازی کند.

این داده‌ها شامل داده‌های برنامه، تقویم، داده‌های مرورگر (در صورت استفاده از Chrome)، مخاطبین، اسناد و فایل‌های دیگر در Google Drive یا Google Docs و همچنین داده‌های Gmail است. اگر داده‌های صوتی و تصویری شما به‌طور خودکار در فضای ابری ذخیره شوند، بازیابی عکس‌ها پس از بازنشانی کارخانه‌ای آسان خواهد بود. اگرچه فضای ذخیره سازی ابری بسیار امن است، اما همچنان نگرانی های امنیتی وجود دارد.

امنیت ابری در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است، اما شما می توانید با انجام اقداماتی از امنیت ابر اطمینان حاصل کنید.

چگونه داده ها را از دستگاه اندروید پاک کنیم؟

اگر می خواهید مطمئن شوید که داده های شما پس از بازنشانی کارخانه ای در دسترس نیستند، ابزارهایی وجود دارند که می توانند داده های ناخواسته را روی داده های اصلی بازنویسی کنند. به این ترتیب فایل های شخصی کاملا غیر قابل دسترسی هستند. برای این کار می توانید از اپلیکیشن Shreddit استفاده کنید. این برنامه داده ها را از حافظه و حافظه خارجی دستگاه حذف می کند. قبل از استفاده از برنامه مطمئن شوید که دستگاه شما رمزگذاری شده است. سپس اپلیکیشن را دانلود کرده و فرآیند فکتوری ریست را انجام دهید. به این ترتیب تمام داده ها از دستگاه حذف می شود و می توانید با خیال راحت دستگاه خود را بفروشید.

حرف پایانی

با رعایت نکات بالا و ریست کردن دستگاه می توانید سرعت دستگاه خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. با این حال، تنظیم مجدد دستگاه لزوما به معنای پاک کردن اطلاعات شخصی از آن نیست. اگر می خواهید دستگاه خود را بفروشید، باید اقدامات بیشتری را برای محافظت از داده های خود انجام دهید. برنامه هایی مانند Shreddit قبل از تنظیم مجدد، داده ها را کاملاً از بین می برند. به طوری که هیچ کس نتواند آنها را بازیابی کند. همچنین ریست فکتوری می تواند راه خوبی برای حل مشکلات نرم افزاری گوشی باشد. البته قبل از ریست کردن دستگاه، مطمئن شوید که تمام گزینه های دیگر را امتحان کرده اید. اگر به طور تصادفی دستگاه خود را بازنشانی کنید، می توانید داده هایی مانند تصاویر و فایل ها را بازیابی کنید.

سوالات متداول تیرازیس فایل

 • آیا می توانم اطلاعات واتس اپ را پس از تنظیم مجدد کارخانه بازیابی کنم؟

  پاسخ بله است. با روش های ذکر شده در این مقاله می توانید اطلاعات حساب واتس اپ خود را بازیابی کنید.

 • آیا امکان ریست کردن تصادفی گوشی وجود دارد؟

  تنظیم مجدد کارخانه می تواند عواقب مختلفی داشته باشد. همانطور که توسعه دهندگان نرم افزار اطمینان می دهند، انجام بازنشانی کارخانه به طور تصادفی غیرممکن است.

  برای انجام تنظیمات کارخانه و حذف داده ها، باید چندین مرحله را طی کنید و حتی قبل از فرآیند حذف باید رمز عبور خود را وارد کنید. طبق این بیانیه، در صورت عدم آگاهی و بازی با تنظیمات، ممکن است به طور تصادفی گوشی خود را به حالت Factory Reset کنید. در چنین شرایطی تمام اطلاعات از بین می رود و نمی توانید به گذشته برگردید اما راه حلی برای بازیابی اطلاعات وجود دارد.

این مطلب توسط سارا ارجمند در 11 آبان 1400 نوشته شده است و توسط مصطفی عسگری در 17 دی ماه 1401 به روز شده است.