نجات بانک سیلیکون ولی و بازار ارزهای دیجیتال؛ قیمت بیت کوین طی 24 ساعت 10 درصد افزایش یافت


فضا ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته هرج و مرج زیادی را تجربه کردند. شاید مهمترین رویداد در این بازار، استیبل کوین USDC و بانک سیلیکون ولی (SVB) بود. زیرا ارزش این ارز دیجیتال که در حالت استاندارد همیشه باید یک به یک در برابر دلار آمریکا باشد، حتی تا حدود 0.87 دلار نیز کاهش یافت.

اکنون به نظر می رسد که بانک ورشکسته سیلیکون ولی نجات یافته است و سرمایه گذاران آن می توانند پول خود را دریافت کنند.

دولت ایالات متحده و تنظیم کننده های مالی آن اعلام کرده اند که افرادی که دارایی های سپرده شده در بانک مشکل دار سیلیکون ولی را دارند به وجوه خود دسترسی خواهند داشت.

ذخایر USDC از امروز در دسترس هستند

جرمی آلریکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Circle در توییتی نوشت که این شرکت از تلاش های فدرال رزرو ایالات متحده برای مقابله با خطرات ناشی از سیستم بانکی تشویق شده است.

آلر وی با بیان اینکه 100 درصد سپرده های بانک سیلیکون ولی سالم است و با شروع مجدد بانک از امروز در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت، گفت:

Circle اواخر روز جمعه گفت که حدود 3.3 میلیارد دلار از 40 میلیارد دلار ذخایر USDC آن در بانک سیلیکون ولی است. این خبر در حالی منتشر شد که ارزش سهام بانک مذکور به شدت کاهش یافته بود.

بیت کوینیست می نویسد: اندکی پس از دومین سقوط بزرگ بازار سهام در تاریخ ایالات متحده، شوک بزرگی به بازار ارزهای دیجیتال و همچنین بازارهای جهانی وارد شد. آلر وی در این خصوص گفت: ما متعهد هستیم که عملیات تسویه ذخیره USDC را با بالاترین کیفیت و شفافیت ارائه کنیم.

رگولاتورهای ایالات متحده دیروز یک اعلامیه اضطراری برای مهار تأثیر شکست SVB و تضمین حفاظت از تمام سپرده گذاران بانک صادر کردند. جانت یلنوزیر خزانه داری ایالات متحده پاول رئیس فدرال رزرو و مارتین کرونبرگ رئیس شرکت بیمه سپرده فدرال با انتشار بیانیه ای مشترک این خبر را به اطلاع عموم رساند. در بخشی از این بیانیه آمده است:

هیئت فدرال رزرو برنامه ای 25 میلیارد دلاری را برای کمک به بانک ها، اتحادیه های اعتباری، موسسات سپرده گذاری و سایر سازمان های پس انداز واجد شرایط با وام تا یک سال اعلام کرده است.

بدین ترتیب سیرکل به دلیل مشکلات اخیر بانک سرمایه خود را از دست نمی دهد و سپرده گذاران آن به وجوه خود دسترسی خواهند داشت. لازم به ذکر است که روند اضطراری دولت ایالات متحده به سایر موسسات مالی از جمله بانک های ورشکسته تعمیم داده شد.