نتایج یک مطالعه جدید: شخصیت افراد می تواند ساعت به ساعت تغییر کند


محققان معمولا IIV افراد را در فواصل کوتاه مانند فواصل 24 ساعته برای یک هفته یا پنج بار در روز اندازه گیری می کنند. با این حال، ندیم بکمن و همکارانش از دانشگاه دورهام انگلستان رویکرد متفاوتی در پیش گرفتند. آنها یک سری سوالات شخصیتی از 288 شرکت کننده پرسیدند. این سوالات در مورد سخت کوشی، متفکر بودن، آسیب پذیری، بد خلقی و بسیاری از ویژگی های شخصیتی دیگر بود. سپس همان سوالات را از اعضای خانواده، دوستان یا همکاران شرکت کنندگان پرسیدند.

با توجه به توضیحات بکمن، موقعیت لحظه ای افراد نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی در پاسخ به موقعیت های مختلف پدیدار می شوند. ما به طور شهودی می دانیم که طرز فکر، احساس و رفتارمان در خانه مانند محل کار یا زمانی که با دوستانمان وقت می گذرانیم، نیست. نتایج بکمن نشان می دهد که تغییرات بین فردی به طور سیستماتیک بر اساس زمینه و بدون توجه به فرد رخ می دهد. یک فرد ممکن است در محل کار با وجدان تر از خانه باشد و در اطراف دوستانش بیشتر از محل کار برون گرا باشد.

پس از رسیدن به روشی برای اندازه‌گیری تغییرات رفتاری ساعتی، محققان شروع به ارزیابی تأثیر فراز و نشیب‌های زندگی بر دیدگاه بزرگ‌تری از شخصیت افراد کردند. رام می گوید که او نوسانات ساعتی خلق و خوی افراد را در مقایسه با تغییرات ماهانه در عزت نفس اندازه گیری کرده است. اگر خلق و خوی فردی بارها تغییر کند اما عزت نفس او ثابت بماند، می توان گفت که سطح عزت نفس او چندان تحت تأثیر فراز و نشیب هایی که از یک تعریف یا تحقیر تجربه می کند، نمی باشد.

در سال های اخیر، میشل نیومن، روان درمانگر شناختی رفتاری و روانشناس پژوهشی در دانشگاه پنسیلوانیا، IIV را معیاری ارزشمند برای تحقیقات و همچنین ابداع روش های جدید برای درمان بیماران در نظر گرفته است. در روزهای قبل از ظهور گوشی‌های هوشمند، او پرسش‌نامه‌ای را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد که باورهای فردی آنها را در مورد خودشان منعکس می‌کرد. از آنها خواسته شد تا احساسات خود را هر ساعت با یک خودکار یا خودکار یا یک وسیله الکترونیکی یادداشت برداری مانند PalmPilot ثبت کنند. اما کسانی که آن را پر زحمت می‌دانستند تا پایان روز منتظر می‌ماندند تا افکار و احساسات خود را ثبت کنند. اما نتیجه چه شد؟ به گفته نیومن، این نتیجه بی ارزش بود.

با ظهور اپلیکیشن های تخصصی گوشی های هوشمند، روانشناسان می توانند احساسات و تجربیات افراد را چندین بار در روز ثبت کنند و به نتایج دقیقی در مورد وضعیت روانی آن ها برسند. نیومن در تحقیق در مورد نوسانات افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر (GAD) از مستندات دقیق افکار و احساسات شرکت کنندگان کمک گرفت تا باورهای گذشته روانشناسان در مورد علل اضطراب مداوم و علائم GAD را به چالش بکشد. نظریه‌های گذشته بر اساس خلاصه‌ای از احساسات فردی بود که منجر به نگرانی و بروز احساسات منفی می‌شد.

اما تحقیقات نیومن خلاف این را نشان می دهد: نگرانی دائمی احساسات منفی را زنده نگه می دارد. در یک مطالعه، او و همکارانش 83 فرد مبتلا به GAD را در یک دوره هشت روزه، قبل و بعد از تعامل اجتماعی که یک دقیقه یا بیشتر به طول انجامید، زیر نظر گرفتند. آنها دریافتند که به طور متوسط، افراد مبتلا به GAD بعد از تعاملات اجتماعی احساس بهتری داشتند. از طرفی متوجه شد افرادی که قبل از جلسه اجتماعی اضطراب کمتری داشتند، بعد از جلسه با احساساتی مانند اضطراب و ناراحتی مواجه می شدند.

تحقیقات فوق نظریه نیومن را اثبات می کند که بر اساس آن افرادی که نگران عواقب بد هستند (صرف نظر از اینکه این پیامدها اتفاق بیفتد یا خیر)، پس از رسیدن به یک احساس خوشایند و خوش بینانه، دیگر نگران اتفاقات بد نیستند. محققان نمی توانستند بدون افکار و احساسات دقیق روزانه به چنین نتایج دقیقی دست یابند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در فواصل زمانی مکرر به تدوین درمان‌های متناسب با هر بیمار کمک می‌کند. بسیاری از مردم نمی‌دانند یا به خاطر می‌آورند که چه چیزی باعث اضطراب آنها می‌شود، اما روان‌درمانگران می‌توانند این موضوع را با ارتباط دادن سطوح بالای اضطراب به رویدادهای لحظه‌ای بررسی کنند. آنها به بیمار می گویند از روش های خاصی که قبلاً در طول درمان یاد گرفته اند برای مقابله با اضطراب خود استفاده کند. به عنوان مثال، با استفاده از روشی به نام بازسازی شناختی، بیماران می توانند چیزهایی را که نگران آن هستند با رویدادهای واقعی مقایسه کنند و در نتیجه متوجه شوند که نگرانی های آنها بی اساس است.

افراد مضطرب نه تنها احساسات منفی دارند، بلکه معمولاً احساسات مثبت خود را به حداقل می رسانند. نیومن می گوید هدف ما فقط کاهش احساسات منفی نیست، بلکه افزایش احساسات مثبت است. لوکاس لافراینر، روانشناس دانشگاه اسکیدمور و همکار نیومن، اپلیکیشنی به نام SkillJoy برای انتقال احساسات مثبت طراحی کرد. این اپلیکیشن افراد مضطرب را مجبور می‌کند تا روی چیزهای لذت‌بخش در زمان حال تمرکز کنند، مانند ملاقات با یک دوست، خنداندن کسی یا گوش دادن به یک آهنگ، در حالی که به افکار خود توجه می‌کنند. بر اساس یک مطالعه جدید، کاربران SkillJoy پس از چند روز نسبت به قبل از استفاده از برنامه، اضطراب کمتری داشتند.