نبرد بینگ چت، بارد و چتGPT. کدام برنده است؟


در تمام این مدت سه ربات چت را با هم مقایسه می کنیم مایکروسافت بینگ چت بارد گوگل و شرکت ChatGPT من OpenAI بودم تا ببینم کدام یک بهتر است و به قول معروف مفیدتر از دیگری است، مدام احساس می کردم که دارم محصولی را مرور می کنم که هر بار که دکمه ای را فشار می دهم یا روی صفحه آن ضربه می زنم، همه ویژگی های آن تغییر می کند. یک بار و تبدیل به یک محصول دیگر شود. این میتواند انجام شود!

این دقیقاً ویژگی چت بات ها است. مدل‌های زبانی بزرگ و بسیار پیچیده که هر بار که سؤال مشابهی را از آنها می‌پرسیم، پاسخ متفاوتی می‌دهند و از همه این سؤالات و پاسخ‌ها درس می‌گیریم تا دفعه بعد عملکرد بهتری را نشان دهیم. بنابراین، تجربه من در هنگام بررسی و مقایسه آنها ممکن است با شما متفاوت باشد.

هیچ کس در مورد چت بات ها به جز صاحبان آنها نمی داند. تنها چیزی که آنها به ما می گویند این است که محصول آنها در حال حاضر در مرحله آزمایش است، اما آنها اصرار دارند که همه از آن برای بهبود مدل های استفاده شده در چت بات ها با بازخورد خود استفاده کنند. حتی در برخی موارد برای استفاده از چت بات از ما پول می گیرند و می گویند با اینکه این محصول ناتمام است، اما قرار است همه دنیا را زیر و رو کند!

در این ماجراجویی غیرقابل پیش بینی با ما همراه باشید تا ببینید کدام یک از سه چت ربات مهمی که این روزها در دنیای اینترنت سر و صدایی به پا کرده اند، قرار است زودتر از دیگری دنیا را تغییر دهند.

آشنایی اندکی با Bing Chat، Bard و ChatGPT

قبل از اینکه به تست ها بپردازیم، اجازه دهید کمی در مورد ماهیت چت بات ها صحبت کنیم. مدل‌های زبان بزرگی که چت‌بات‌ها بر روی آن‌ها ساخته شده‌اند، ویژگی عجیب و شاید ترسناکی به نام «Capability Overhang» یا «Capability Overhang» دارند. این بدان معناست که این مدل ها به قدری بزرگ، پیچیده و مرموز هستند که هیچ کس، حتی محققانی که آنها را آموزش داده اند، دقیقاً از تمام قابلیت های آنها اطلاع ندارند!

مثلاً فرض کنید یک روز در حالی که در خانه نشسته اید و با ChatGPT راحت چت می کنید، صدای ماشینی از لپ تاپ شما بیرون می آید و می گوید هوش مصنوعی کنترل مغز شما را به دست گرفته است! البته بسیار بعید است که حداقل تا 50 سال آینده هوش مصنوعی در حد هال 9000، ربات قاتل در فیلم ادیسه فضایی یا سیستم هوش مصنوعی خودآگاه Skynet در فیلم های ترمیناتور پیشرفت کند. اما من از این مثال استفاده کردم تا بگویم تست هایی که برای مقایسه عملکرد چت بات ها انجام دادم فقط چند نمونه از مهم ترین و شناخته شده ترین ویژگی های آنها را هدف قرار می دهد و مطمئناً دامنه ویژگی های آنها بسیار گسترده تر از این کلمات است.

نکته دیگری که باید بدانید نحوه دسترسی به این چت بات ها است. در بین بینگ چت، بارد و چت جی پی تی، استفاده از بینگ چت برای کاربران ایرانی آسانتر است زیرا برای ثبت نام نیازی به تغییر IP یا شماره تلفن مجازی نیست. فقط مرورگر Edge را نصب کنید و با حساب مایکروسافت خود وارد شوید (اکنون هیچ لیست انتظاری وجود ندارد). همچنین می توانید با استفاده از Bing یا Swiftkey یا حتی Skype (!) در تلفن همراه خود به چت بینگ دسترسی داشته باشید.

اما جدا از اینکه برد آی پی ایران را مسدود کرده است، فعلا فقط در آمریکا و انگلیس موجود است و باید از آی پی این دو کشور استفاده کنید. با این حال، شما می توانید از هر مرورگری، از جمله Edge، به Bard دسترسی داشته باشید.

ChatGPT نیز مشکلات خاص خود را دارد. برای ثبت نام، علاوه بر تغییر آی پی، باید از شماره تلفن کشور دیگری استفاده کنید (به روشی که در ویدیو نشان داده شده می توانید شماره تلفن را تغییر دهید. با چت ربات ChatGPT که معرفی کردیم، تجربه Zoomit را دریافت کنید.) در برخی موارد، با پیام تکمیل ظرفیت نیز مواجه می شوید و OpenAI شما را تشویق می کند که به سرویس اشتراک خود بپیوندید. البته OpenAI به شرکت های دیگر اجازه می دهد تا از ChatGPT API بر اساس مدل زبان GPT-3 استفاده کنند. بنابراین، می توانید از پلتفرم های کم دردسر استفاده کنید (به عنوان مثال، Poe.com) از این ربات چت استفاده کنید.

نکته دیگری که شاید برای خیلی ها سوال باشد این است که وقتی هر سه چت بات از یک فناوری استفاده می کنند، چه نیازی به مقایسه آنها وجود دارد؟ مشکل اینجاست که اگرچه این چت بات ها مکانیزم تقریبا یکسانی دارند، اما شرکت سازنده پارامترها و محدودیت های خود را برای آنها تعیین می کند و در نتیجه مدل پاسخ هایی که از آنها دریافت می کنید متفاوت است.

به عنوان مثال، Bard به طور همزمان سه نسخه مختلف از پاسخ داده شده به سوال کاربر را نشان می دهد و برخلاف دو چت بات دیگر، امکان ویرایش سوال پرسیده شده را نیز ارائه می دهد. پس از پاسخ دادن به هر سوال، بینگ چند سوال دیگر را برای ادامه بحث پیشنهاد می کند و از سه حالت مختلف (خلاقانه، متعادل، دقیق) برای پاسخ دادن استفاده می کند (البته تشخیص اینکه کدام پاسخ خلاقانه یا دقیق تر از حالت دیگر است واقعا سخت است). !). ChatGPT همچنین تاریخچه ای از تمام سوالات را در گوشه سمت چپ نشان می دهد و حافظه بیشتری نسبت به دو ربات چت دیگر برای مکالمات طولانی تر دارد.

تماشا کنید: Bing، Bard و ChatGPT زیر لنز زوم

تست ها: ChatGPT، BingChat و Bard در مقابل یکدیگر

با کدام چت بات می توان فارسی صحبت کرد؟

در حال حاضر برد فقط از چند زبان محدود پشتیبانی می کند که فارسی نیست. Bing و ChatGPT درخواست های فارسی را درک می کنند، اما کیفیت پاسخگویی به زبان فارسی برای هر درخواست متفاوت است.