ناسا Blue Origin را برای ماموریت Artemis 5 انتخاب کرد


جف بزوس و Blue Origin، شرکت موشکی او، سرانجام موفق شدند در دومین تلاش خود، قرارداد ناسا برای فرستادن فضانوردان ناسا به ماه در ماموریت آرتمیس 5 را برنده شوند.

ناسا روز جمعه اعلام کرد که قراردادی را با شرکت Blue Origin برای ارائه یک فرودگر ماه برای یکی از ماموریت های ماه خود که قرار است در سال 2029 پرتاب شود، منعقد کرده است. . این فضاپیما با نام «ماه آبی» می تواند چهار فضانورد را به سطح ماه برساند.

ماموریت آرتمیس 5، گام مهم دیگر برنامه آرتمیس ناسا برای فرستادن فضانوردان به ماه به عنوان بخشی از تلاش های اکتشافی قطب جنوب در نظر گرفته شده است. فضانوردان قرار است با فضاپیمایی که اسپیس ایکس برای ماموریت‌های آرتمیس ۳ و آرتمیس ۴ می‌سازد، روی ماه فرود بیایند.

بیل نلسونمدیر ناسا در حین اعلام اعطای قرارداد فرود بر ماه به بلو اوریجین در مقر ناسا در واشنگتن گفت: ما رقابت بیشتری می خواهیم. “این رقابت بیشتر به این معنی است که ما قابلیت اطمینان و گزینه های پشتیبان بیشتری داریم.”

لیزا واتسون مورگانمدیر برنامه سیستم فرود انسان در ناسا همچنین گفت که دومین فرودگر ماه نیز به ما در ایجاد پایگاه صنعتی متنوع تر کمک می کند و این به ما در پیشرفت نوآوری در آینده کمک می کند.

برنده شدن قرارداد قمری می تواند آغاز سالی امیدوارکننده برای بلو اوریجین پس از چندین تاخیر و بدشانسی باشد. از جمله پرتاب نشدن یکی از موشک های زیرمداری نیو شپرد در سپتامبر گذشته که حامل مقداری محموله بود. بلو اوریجین مشکل موشک خود را شناسایی کرده است و امیدوار است تا پایان سال جاری پروازهای نیو شپرد را با حمل گردشگران فضایی و محموله های علمی از سر بگیرد.

علاوه بر این، برخی از سخت افزارهای ساخته شده توسط Blue Origin ممکن است در یک ماموریت مداری در ماه های آینده مورد استفاده قرار گیرند. این شرکت موتورهای BE-4 را برای مرحله تقویت کننده موشک ولکان ساخت. یک پرتابگر متعلق به Launch Alliance، سرمایه گذاری مشترک بین بوئینگ و لاکهید مارتین.

بلو اوریجین با همکاری با سایر شرکت‌های هوافضا از جمله بوئینگ و لاکهید مارتین، تیم دومی به رهبری Daintics، یک شرکت دفاعی مستقر در هانتسویل، آلاباما را شکست داد تا برنده قرارداد فرودگر ماه ناسا شود.