میکروب های روده در 160 سال گذشته دمای بدن ما را کاهش داده اند


رابرت دیکسونمیکروبیولوژیست و ایمونولوژیست دانشگاه میشیگان معتقد است که پاسخ دمایی بدن در سپسیس بسیار مهم است و به پیش بینی احتمال مرگ یا بقای بیمار کمک می کند. دیکسون خاطرنشان می کند که دانشمندان هنوز نمی دانند چه چیزی باعث این تنوع می شود و آیا می توان آن را برای کمک به بیماران تغییر داد.

پس از مطالعه نمونه های باکتری روده 116 بیمار مبتلا به سپسیس، تیم تحقیقاتی متوجه وجود تغییرات گسترده در میکروبیوتای آنها شد. تغییراتی که به تغییرات دمای بدن این افراد مربوط می شود.

معرفی باکتری های روده به عنوان عامل اصلی سردتر شدن بدن ما در 150 سال گذشته کافی نیست. اما این فرضیه جالب نشان می دهد که چگونه میکروبیوم های روده با دمای بدن ما مرتبط هستند. بنگرها را بکشمتخصص داخلی دانشگاه میشیگان می گوید:

آزمایش‌هایی که روی موش‌های دارای باکتری میکروبیوم و بدون این باکتری انجام شد نشان می‌دهد که دمای پایه بدن موش‌های بدون میکروبیوم کمتر از گروه دیگر است. این در حالی است که درمان با آنتی بیوتیک باعث کاهش دمای بدن این موش ها نیز شده است. علاوه بر این، هم در انسان و هم در موش، باکتری های مرتبط با نوسانات دمای بدن به نظر می رسد از نوع مشابهی باشند.

این امکان وجود دارد که با تحقیقات بیشتر بتوانیم راه هایی برای اصلاح میکروبیوم روده و در نتیجه بر دمای بدن انسان پیدا کنیم. این پیشرفت می تواند چشم انداز افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سپسیس را بهبود بخشد. به گفته بنگرز، دما یک عامل حیاتی است. زیرا به راحتی قابل اندازه گیری است و اطلاعات مهمی در مورد وضعیت التهابی و متابولیکی بدن به دست می دهد.

این مطالعه در مجله American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine منتشر شده است.