مک پرو 2023 دارای یک پردازنده گرافیکی غیر قابل ارتقا خواهد بود


مک پرو تنها کامپیوتر اپل است که همچنان با پردازنده اینتل به فروش می رسد و در آینده نزدیک شاهد رونمایی از نسل جدید این دستگاه با تراشه سیلیکونی اپل خواهیم بود. مارک گارمنیک افشاگر معروف می گوید که نسل جدید مک پرو احتمالا کارت گرافیک قابل ارتقا نخواهد داشت.

در حال حاضر مک های مجهز به سیلیکون اپل از کارت گرافیک های خارجی پشتیبانی نمی کنند و استفاده مک پرو از گرافیک یکپارچه خبر خوبی برای بسیاری از طرفداران کامپیوترهای گران قیمت اپل نیست. البته گارمین می گوید اپل به دنبال استفاده از یک پردازنده گرافیکی قدرتمند با ۷۶ هسته در مک پرو است.

به گفته رسانه Macworld، حافظه ذخیره سازی تنها بخشی در Mac Pro است که می تواند ارتقا یابد. همچنین بدون توجه به پردازنده، تفاوت اصلی مک پرو و ​​مک استودیو در سیستم خنک کننده این دو کامپیوتر خواهد بود که بر عملکرد نهایی تاثیر می گذارد.

پیش از این گفته شده بود که Apple Mac Pro 2023 با پردازنده بسیار قدرتمندی به نام M2 Extreme تولید می شود اما گارمین می گوید که تولید این پردازنده منتفی شده است. اکنون انتظار می رود قدرتمندترین پیکربندی مک پرو مجهز به تراشه M2 Ultra با CPU 24 هسته ای و GPU 76 هسته ای باشد. M1 Ultra از CPU 20 هسته ای و GPU 64 هسته ای استفاده می کرد.

پردازنده مورد استفاده در مک پرو، مانند سایر رایانه های اپل، یک سیستم روی تراشه (SoC) خواهد بود. در این نوع پردازنده ها از رم یکپارچه غیر قابل ارتقا استفاده می شود. مدل فعلی مک پرو دارای رم قابل ارتقا است.

نسل جدید مک پرو با همان طراحی به کار رفته در مدل مجهز به پردازنده اینتل تولید شده است. اپل احتمالا تا چند ماه دیگر مک پرو 2023 را معرفی خواهد کرد.