مودم X75 کوالکام با هوش مصنوعی اتصال گوشی به اینترنت را پایدارتر می کند


در آستانه کنگره جهانی موبایل 2023، کوالکام مودم جدیدی را برای گوشی های هوشمند به نام اسنپدراگون X75 معرفی کرده است. اسنپدراگون X75 جایگزین اسنپدراگون X70 می شود که یک مودم یکپارچه اسنپدراگون 8 نسل 2 است.

مودم جدید کوالکام علاوه بر بهره مندی از آخرین پیشرفت های 5G، سرعت دانلود و آپلود سریع تری دارد و از هوش مصنوعی برای ایجاد ارتباط پایدارتر در مناطقی با پوشش ضعیف استفاده می کند.

به گفته The Verge، مودم Colcom X75 با نسخه هفدهم و هجدهم استاندارد 5G که توسط سازمان 3GPP تنظیم شده است، مطابقت دارد. نسخه 18 شامل فاز جدیدی به نام 5G Advanced است. در این مرحله قرار است شبکه 5G به صورت گسترده تری مورد استفاده قرار گیرد و وارد خودروها و شهرهای هوشمند شود.

کوالکام می گوید مودم جدید X75 از هر دو نسخه شبکه های 5G (mmWave و sub-6GHz) پشتیبانی می کند و بر اساس معماری جدیدی برای کاهش ابعاد ساخته شده است. این مودم نه تنها ابعاد کوچک تری نسبت به نسل قبلی دارد. بلکه 20 درصد انرژی کمتری مصرف می کند.

X75 پشتیبانی بهتری از تجمع فرکانس ارائه می دهد. این تکنیک فرکانس ها را برای ارسال و دریافت داده ها بسیار سریعتر ترکیب می کند. مودم جدید کوالکام می تواند پنج فرکانس را در شبکه زیر 6 گیگاهرتز و ده فرکانس در شبکه mmWave ترکیب کند.

مودم X75 از فناوری MIMO پشتیبانی می کند و می تواند با استفاده از فناوری FDD دو سیگنال را به طور همزمان ارسال کند. این فناوری ها سرعت دانلود و آپلود را در گوشی های هوشمند افزایش می دهد. البته نه به این زودی حتی اپراتورهای بسیار بزرگ مانند T-Mobile هنوز تجمیع فرکانس سه گانه را پیاده سازی نکرده اند.

کوالکام می گوید تراشه جدیدش از هوش مصنوعی استفاده می کند تا اتصال اینترنت تلفن را در مناطقی که سیگنال بی سیم قوی در دسترس نیست (مانند آسانسور، پارکینگ یا مترو) پایدارتر کند.

مودم جدید کوالکام به نسل دوم شتاب دهنده هوش مصنوعی مجهز شده است. این شتاب دهنده دقت موقعیت یابی گوشی را افزایش می دهد. به لطف مودم جدید، وقتی سوار تاکسی اینترنتی می شوید، خیابانی که در آن هستید با دقت بیشتری روی نقشه انتخاب می شود.

کوالکام می گوید مودم X75 در حال آزمایش است و در نیمه دوم سال 2023 وارد گوشی های هوشمند می شود.