مواد شیمیایی پایدار احتمال ناباروری را در زنان افزایش می دهد


به گزارش Science Alert، در حین انجام این تحقیق، یک مطالعه فرعی نیز برای بررسی سطوح مختلف PFAS در پلاسمای خون جمع آوری شده از 382 شرکت کننده انجام شد. هدف از این مطالعه مقایسه نتایج به‌دست‌آمده با معیارهای موجود از نظر زمان لازم برای بارداری پس از اقدام، احتمال بارداری و همچنین احتمال تولد زنده می‌باشد.

در تحقیقات خود، تیم تحقیقاتی دریافتند زنانی که بیش از 25 درصد در معرض PFAS قرار دارند، 5 تا 10 درصد کمتر از زنانی که کمتر از 25 درصد در معرض PFAS قرار دارند، شانس بارداری دارند. این کاهش باروری در چارک بالایی نیز رخ داد. در نهایت، مشخص شد که احتمال بارداری یا زایمان زنانی که در معرض مخلوطی از انواع PFAS قرار داشتند، یک سال پس از پیگیری به طور متوسط ​​بین 30 تا 40 درصد کاهش یافت.

دلیل این امر هنوز در هاله ای از ابهام است. اما محققان حدس می زنند که PFAS عملکرد طبیعی هورمون های تولید مثلی را مختل می کند. یک واقعیت بسیار مهم در مورد این مطالعه این است که داوطلبان در مطالعه اخیر باید جزئیات بارداری خود را به خاطر بسپارند و گزارش دهند. این موضوع ممکن است منجر به نتایج مغرضانه شده باشد.

توجه به این نکته که نتایج به‌دست‌آمده شامل جمعیت بیشتر می‌شود، تفاوت معناداری ایجاد می‌کند و بر اضطراب زوج‌های مضطرب می‌افزاید. ناتان کوهندکتر می‌گوید: «مطالعه ما ثابت می‌کند که زنانی که قصد بارداری دارند باید از خطرات PFAS آگاه باشند و اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این دسته از مواد شیمیایی انجام دهند.

با توجه به کاهش شدید باروری در بسیاری از نقاط جهان که هشداری برای معکوس شدن رشد جمعیت در آینده است، لازم است از یک روش پژوهشی موثر برای کشف علل بالقوه این پدیده استفاده شود. هنوز نمی توان به طور قطعی گفت که PFAS تنها عامل چنین کاهشی است. البته ممکن است این ماده یکی از عواملی باشد که بتوانیم با آن مقابله کنیم و اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام دهیم.

محققان در حال حاضر به دنبال راه هایی برای افزایش سرعت تجزیه این مواد مقاوم هستند. همزمان با این تحقیقات، اقداماتی برای محدود کردن استفاده از این مواد در حال انجام است که می تواند ما را به پایان استفاده از مواد شیمیایی و اثرات آن بر سلامتی امیدوار کند.

این تحقیق در مجله Science of the Total Environment منتشر شده است.