مهندس ایرانی: دسترسی عمومی به هوش مصنوعی گوگل «ترسناک» خواهد بود.


جف دین در آن زمان گفت که مدل‌های هوش مصنوعی معمولاً برای انجام یک کار خاص آموزش می‌بینند، اما Pathways به مهندسان Google اجازه می‌دهد تا مدل‌هایی را برای انجام هزاران یا حتی میلیون‌ها کار توسعه دهند.

کارشناسان هوش مصنوعی پس از دیدن مقاله مورد بحث گفتند که جف دین در حال خواب دیدن است اما به گفته سهیل دقیقاً از همین مدل در موتور جستجو استفاده شده است. سهیل می گوید که یکی از اعضای تیم توسعه این مدل هوش مصنوعی بوده است.

مایکروسافت بر بازاریابی نسخه جدید بینگ تمرکز کرد و همین موضوع باعث شد موتور جستجوی این شرکت بسیار خبرساز شود. عموم مردم فکر می کنند که مایکروسافت در زمینه هوش مصنوعی دست بالا را دارد، اما حقیقت این است که گوگل پیشرفت بیشتری داشته است. سهیل می گوید که حتی OpenAI کار خود را با الهام از تحقیقات گوگل و به خصوص مدل Transformer آغاز کرده است.

سهیل می گوید که موفقیت چشمگیر ChatGPT یک تهدید بزرگ برای گوگل است، اما مشکل اصلی گوگل این نیست که ابزاری بهتر از ChatGPT بسازد. گوگل در تلاش است ابزار خود را بدون درگیر شدن در مشکلات قانونی و اخلاقی عرضه کند تا دیگر کسب و کارهایش مانند تبلیغات موتورهای جستجو با افت درآمد مواجه نشوند.

مدل هوش مصنوعی گوگل به نمودار دانش و جستجوهای افراد متصل است و به مجموعه داده های دقیق و پیشرفته تری نسبت به ChatGPT دسترسی دارد. سهیل می گوید که دسترسی عمومی به چنین ابزاری “وحشتناک” بود.